metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Sex ve městě byl mezi lety 1998 a 2004 jednou z vlajkových lodí HBO. Jeho scénář vycházel z knižní sbírky sloupků americké novinářky Candice Bushnell, která se stala předobrazem pro hlavní roli drahým obutím posedlé Carrie Bradshaw. | foto: HBO MaxMetro.cz

A jak to bylo s Carrie Bradshaw dál? Pitvořila se, poprvé vařila a umřela sama. Tedy asi...

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Když se před dvěma lety vrátily na malé obrazovky (alespoň některé) hrdinky kultovního amerického seriálu z konce devadesátek Sex ve městě, a to téměř po dvaceti letech, byla to velká seriálová událost. Akorát že vůbec! Trampoty Carrie, Mirandy a Charlotte nyní, které se v současnosti nacházejí mezi padesátkou a šedesátkou, byly přesně tak vyčpělé, jak bychom nejspíš skoro všichni čekali. Chamtivost a nesoudnost tvůrců, i zúčastněných herců, kteří v některých případech i produkovali, takže měly z výsledku o to větší profit, byly cítit z každé minuty celé desítky epizod první série.

Nyní si odbíjí premiéru i série druhá a bylo by nejspíš chybou očekávat, že se tvůrci poučili a zkusí nabídnout divákovi něco svěžejšího či nějakým způsobem originálního. Minimálně v prvních třech odvysílaných dílech druhé řady se tak bohužel skutečně neděje. Přesto soudím, že i druhá řada seriálu A jak to bylo dál... nesmí chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Sex ve městě je opět zpátky
Když jsem v prosinci předloňského roku vyjádřil ve Strážci streamu svou nelibost nad nekvalitami první série staronového Sexu ve městě, přišlo mi pár naštvaných e-mailů. Jak už tomu ale bývá, ten nejrozohněnější čtenář, v tomto konkrétním případě čtenářka, je často zároveň ten nejvášnivější. Tak se také stalo, že jsem si po úvodním povídání s paní, která mou vyjádřenou nelibost nejprve přičítala frustraci z mého vlastního neuspokojivého sexuálního života, nakonec začal seriál daleko víc užívat.

Sarah Jessica Parker jako Carrie.

Takzvané guilty pleasure jsem si z Jak to bylo dál... svého času udělal také proto, že jsme si pak s onou čtenářkou, která seriál pravidelně sledovala s kamarádkami, následně vyměňoval po e-mailu dojmy. Také mě bavilo popisovat jí, v jakých momentech seriálu je nejsnáze k vidění lenost scénáristů a děravá dramaturgie celkově.

Z filmu Sex ve městě 2

Kritický pokec se čtenářkou
Na onom povídání se dá krásně demonstrovat, co bylo na seriálu špatně dříve. Současné neduhy jsou ale docela dost podobné. Nejvíce jsme se se čtenářkou pošťuchovali ohledně absentující kamarádky Samanthy. Carrie (Sarah Jessica Parker), Charlotte (Kristin Davis) a Miranda (Cynthia Nixon) totiž o parťačku přišly z poměrně jednoduchého důvodu, a to kvůli neshodám ústředních hereček. Samantha proto dorazila pouze virtuálně, přes smsky a podobné hovadiny. A já nehodlám prozrazovat, jakým trapným způsobem chtějí tvůrci omlouvat absenci ústřední postavy tentokrát. Řeknu jen tolik, že tvář představitelky Kim Cattrall tentokrát uvidíme. A to nejen v rohu na prachem pokryté fotografii.

Z filmu Sex ve městě 2

Sex bez sexu
Ústředním motivem původního seriálu byly vždy hovory o sexu, respektive o vztazích a sexu. V první sezoně se to moc nedařilo. Hrálo se spíše na humor. Nynější druhá sezona si vede hodně podobně. Výjimkou budiž dilema hlavní hrdinky, která s lidmi okolo ní v jedné z epizod rozumuje na téma, kdy a jak je dobré ujasnit si se svým šéfem, že s ním chcete pouze spát. V tomto ohledu budiž tvůrcům ke cti jistý závan původní atmosféry. Horší už jsou chvíle, kdy se Miranda (rádoby vtipně) pokouší v pytlech plných chaluh najít ztracený mobil, Charlotte vykoupit růžové šaty pro dceru z bazaru, nebo když se Carrie snaží v podstatě poprvé v životě uvařit snídani.

Bylo by hodně hnusné napsat, že když vařila naposled (lososa), tak po jeho požití obratem natáhl bačkory její manžel - pan Božský? Nejspíš ano. Nová kapitola Sexu ve městě z produkce HBO Max bude mít nicméně ještě minimálně osm epizod. Tak se držme, ať je společně ve zdraví přežijeme.

A jak to bylo dál...

  • Režie: Michael Patrick King
  • Předloha: Candace Bushnell (kniha)
  • Scénář: Rachna Fruchbom, Keli Goff, Julie Rottenberg, Elisa Zuritsky a další.
  • Kamera: Tim Norman
  • Hudba: Aaron Zigman
  • Hrají: Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon, Kristin Davis, Chris Noth, Sara Ramirez, John Corbett, Isaac Powell a další.
  • Produkce: Michael Patrick King, Keli Goff
  • Střih: Michael Berenbaum
  • Masky: Tim Harvey

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek