metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Chris Hemsworth ve filmu Vyproštění 2 (2023) | foto: Netflix

V druhém Vyproštění fandíte sociopatovi, který během pár minut zvládne povraždit desítky vězňů

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Když jde o hollywoodské akčňáky, není extra neobvyklé, že jejich hlavní hrdinové umějí bez větších potíží rozchodit průstřel nějakého toho životně důležitého orgánu, krční tepny či pád do řeky. Jinak tomu není ani v případě Vyproštění 2, tedy filmového pokračování, kterým streamovací platforma Netflix v roce 2020 směle vykročila vstříc částečně i Johnem Wickem znovuobjevenému trendu devadesátkového akčního nářezu. Ačkoliv by tahle v tuzemsku natáčená akční jednohubka plná efektní akce a krvavých fatalit vůbec pokračování mít nemusela, je fajn, že se jej fanoušci dočkali. S láskou k druhému dílu to však budou mít o malinko složitější. Dvojka se totiž oproti jedničce snaží rozkročit do šířky a vybudovat nějaké ty vztahy kolem hlavního hrdiny. A jak správně tušíte, vždycky to moc zábavné není.

Měli byste si na Netflixu pustit nový akční thriller s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli sociopatického zabijáka Tylera Rakea? Na tuhle otázku existuje jednoznačná odpověď: Samozřejmě že ano! Dvojka Vyproštění má ale pár much. Figurují mezi nimi slabé digitální triky (film disponuje poměrně nízkým sedmdesátimilionovým rozpočtem), prkenné herectví ústředního herce (Hemsworth je v roli Rakea smrtelně vážný) i těžkopádné budování světa okolo ústředního hrdiny.

Hlavní devízou snímku je ovšem opět skvělá, nápaditá a naprosto nekompromisní akce. Vyproštění 2 nesmělo chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Chris Hemsworth ve filmu Vyproštění 2 (2023)

Přehlídka kaskadérských kousků
Jestliže nemáte od filmu příliš velká očekávání, je slušná šance, že si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků dobře známé pravdy vytěžil streamovací gigant před třemi lety maximum. Z premiéry levného béčka Vyproštění od producentů komiksovek filmového Marvelu a jejich předního kaskadéra Sama Hargravea na režisérské sesli na první pohled velké peníze nekoukaly. V době globální pandemické krize a s ní souvisejících vylidněných kinosálů se však premiéra tohoto filmu stala událostí roku.

Chris Hemsworth ve filmu Vyproštění 2 (2023)

Dvojka se oproti jedničce, jak už jsem zmínil výše, snaží rozkročit do šířky a budovat vztahy. A také jakýsi hrdinův origin, s jehož pomocí si následně směle našlapuje do dalších pokračování. Nic proti tomu, od tvůrců je to logické, pro mě jako pro diváka jde ale vlastně jen o vycpávaní vatou. Špičkové akce je naštěstí ve filmu i tak dostatek. Hemsworthův Rake se nejvíce potí zejména v jeho první polovině. Nejprve proto, aby se ve stylu Rockyho 4 dostal zpátky do formy, aby si vzápětí vymydlil ze scény prakticky všechny možné i nemožné protivníky. A když píši Hemsworthův Rake, tak tím myslím opravdu Hemsworthův. Až na minimum krátkých momentů, kdy za herce mohl zaskočit kaskadér, totiž při všem tom střílení, mlácení, bodání a kopání vidíme celou dobu jeho tvář.

Chris Hemsworth a režisér Sam Hargrave na premiéře filmu Vyproštění 2 (2023)

Milovaný psychouš
Že se obratem přistihnete, jak potichoučku tleskáte sociopatickému maniakovi, který právě vlastníma rukama, popřípadě čímkoliv, co se mu do nich přimotalo, povraždil desítky naštvaných gruzínských vězňů? To je pochopitelně nasnadě. Čerstvě zmrtvýchvstalý Rake, respektive režisér Hargrave a kameraman Greg Baldi, dělají divákovi v první půlce filmu radost také dopředu avizovanou a plných jednadvacet minut dlouhou akční sekvencí, která je natočena jakoby na jeden jediný záběr. To jsou přesně ty momenty, kdy zapomínáte, o čem to vlastně původně bylo. Tedy že se tentokrát vydal ústřední bijec se svaly božského Thora zachránit gruzínskou švagrovou z jisté východoevropské země, která je nám v mnoha případech podezřele povědomá. Místo toho žasnete nad mnoha detaily, hrátkami s kamerou a Hemsworthovou houževnatostí.

Režisér Sam Hargrave během natáčení filmu Vyproštění 2 (2023)

Když dojdou záporáci
Vyproštění 2 si jde, oproti jedničce, svou cestou i co se týká struktury děje. Po bombastické první půlce snímku, ve které se Rake po pár masakrech a vymetení několika slumů stane prakticky jediným zbylým bijcem na planetě, přichází podstatně komornější polovina druhá. Právě během ní dochází na ono zmiňované kecání, které vám možná poskytne potřebný prostor pro vydechnutí. Mě ale osobně moc nebavilo. Samotné finále už je jen taková malá poctivá tečka za tímhle velkým případem. Jeho výhodou je to, že tu máme oproti jedničce výraznějšího a podstatně vyhraněnějšího záporáka. Na konci pak už jen můžete přemýšlet o tom, zda se vám líbila víc dooranžova laděná Bangladéš z jedničky, či vizuál dvojky topící se v bledě modré a šedé postkomunistické Evropě. A taky o tom, co v tom filmu sakra vlastně dělal Idris Elba.

Tuzemská událost
Vyproštění 2 je v mnoha ohledech velkou událostí i pro Česko, a to hlavně proto, že ho opět režíruje velký kámoš bratrů Russoových - Hargrave. Zmiňovaná dvojice nejenže napsala ke snímku scénář, ale také Hargraveovi po své pozitivní zkušenosti s natáčením akčňáku The Gray Man v ulicích Prahy doporučila, aby se štábem vyrazil do Čech. To se také stalo. Velká část scén byla pořízena v odlehlých částech Ústeckého kraje v době pandemie, Hemsworth bavil sociální sítě videem z jízdy na vlaku u obce Vejprty či pojídáním trdelníku v centru našeho hlavního města. Společnost Netflix navíc jako poděkování České republice uspořádala před několika dny vůbec první promítání snímku právě u nás – v pražském Kině Lucerna. Režisér Hargrave si před projekcí tuzemsko pochvaloval.

Režisér Hargrave během natáčení.

„Velká poklona celému štábu. Ve filmu se odehrává například akční scéna trvající celých 21 minut ve vězení! Byla opravdu velmi náročná, a to ve všech ohledech. Ale díky celému štábu, jejich nasazení, ale hlavně nadšení a odhodlání odvést tu nejlepší práci jsme to zvládli. Točil jsem na hodně místech po celém světě, ale musím říct, že Česká republika byla jedním z těch nejlepších,“ nechal se slyšet Hargrave. Nutno dodat, že Netflix utratil v Česku za film během 75 natáčecích dnů dvě a půl miliardy korun. A teď se přiznejte, kdo poznal, že má Hemsworth základnu ve srubu v Brdech? A že byl efektní průchod vězeňským dvorem natáčen v Mladé Boleslavi?

Vyproštění 2

 • Režie: Sam Hargrave
 • Scénář: Joe Russo
 • Kamera: Greg Baldi
 • Hudba: Alex Belcher, Henry Jackman
 • Hrají: Chris Hemsworth, Golshifteh Farahani, Adam Bessa, Tinatin Dalakišvili, Olga Kurylenko, Idris Elba, Patrick Newall, Daniel Bernhardt a další
 • Produkce: Patrick Newall, Anthony Russo, Joe Russo
 • Střih: Alex Rodríguez
 • Zvuk: Dragos Stanomir
 • Scénografie: Philip Ivey
 • Masky: Matteo Silvi
 • Kostýmy: Rebekka Jónsdóttir

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek