Měli byste si na Netflixu pustit nový akční thriller s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli sociopatického zabijáka Tylera Rakea? Na tuhle otázku existuje jednoznačná odpověď: Samozřejmě že ano! Dvojka Vyproštění má ale pár much. Figurují mezi nimi slabé digitální triky (film disponuje poměrně nízkým sedmdesátimilionovým rozpočtem), prkenné herectví ústředního herce (Hemsworth je v roli Rakea smrtelně vážný) i těžkopádné budování světa okolo ústředního hrdiny.
Hlavní devízou snímku je ovšem opět skvělá, nápaditá a naprosto nekompromisní akce. Vyproštění 2 nesmělo chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Přehlídka kaskadérských kousků
Jestliže nemáte od filmu příliš velká očekávání, je slušná šance, že si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků dobře známé pravdy vytěžil streamovací gigant před třemi lety maximum. Z premiéry levného béčka Vyproštění od producentů komiksovek filmového Marvelu a jejich předního kaskadéra Sama Hargravea na režisérské sesli na první pohled velké peníze nekoukaly. V době globální pandemické krize a s ní souvisejících vylidněných kinosálů se však premiéra tohoto filmu stala událostí roku.
Dvojka se oproti jedničce, jak už jsem zmínil výše, snaží rozkročit do šířky a budovat vztahy. A také jakýsi hrdinův origin, s jehož pomocí si následně směle našlapuje do dalších pokračování. Nic proti tomu, od tvůrců je to logické, pro mě jako pro diváka jde ale vlastně jen o vycpávaní vatou. Špičkové akce je naštěstí ve filmu i tak dostatek. Hemsworthův Rake se nejvíce potí zejména v jeho první polovině. Nejprve proto, aby se ve stylu Rockyho 4 dostal zpátky do formy, aby si vzápětí vymydlil ze scény prakticky všechny možné i nemožné protivníky. A když píši Hemsworthův Rake, tak tím myslím opravdu Hemsworthův. Až na minimum krátkých momentů, kdy za herce mohl zaskočit kaskadér, totiž při všem tom střílení, mlácení, bodání a kopání vidíme celou dobu jeho tvář.
Milovaný psychouš
Že se obratem přistihnete, jak potichoučku tleskáte sociopatickému maniakovi, který právě vlastníma rukama, popřípadě čímkoliv, co se mu do nich přimotalo, povraždil desítky naštvaných gruzínských vězňů? To je pochopitelně nasnadě. Čerstvě zmrtvýchvstalý Rake, respektive režisér Hargrave a kameraman Greg Baldi, dělají divákovi v první půlce filmu radost také dopředu avizovanou a plných jednadvacet minut dlouhou akční sekvencí, která je natočena jakoby na jeden jediný záběr. To jsou přesně ty momenty, kdy zapomínáte, o čem to vlastně původně bylo. Tedy že se tentokrát vydal ústřední bijec se svaly božského Thora zachránit gruzínskou švagrovou z jisté východoevropské země, která je nám v mnoha případech podezřele povědomá. Místo toho žasnete nad mnoha detaily, hrátkami s kamerou a Hemsworthovou houževnatostí.
Když dojdou záporáci
Vyproštění 2 si jde, oproti jedničce, svou cestou i co se týká struktury děje. Po bombastické první půlce snímku, ve které se Rake po pár masakrech a vymetení několika slumů stane prakticky jediným zbylým bijcem na planetě, přichází podstatně komornější polovina druhá. Právě během ní dochází na ono zmiňované kecání, které vám možná poskytne potřebný prostor pro vydechnutí. Mě ale osobně moc nebavilo. Samotné finále už je jen taková malá poctivá tečka za tímhle velkým případem. Jeho výhodou je to, že tu máme oproti jedničce výraznějšího a podstatně vyhraněnějšího záporáka. Na konci pak už jen můžete přemýšlet o tom, zda se vám líbila víc dooranžova laděná Bangladéš z jedničky, či vizuál dvojky topící se v bledě modré a šedé postkomunistické Evropě. A taky o tom, co v tom filmu sakra vlastně dělal Idris Elba.
Tuzemská událost
Vyproštění 2 je v mnoha ohledech velkou událostí i pro Česko, a to hlavně proto, že ho opět režíruje velký kámoš bratrů Russoových - Hargrave. Zmiňovaná dvojice nejenže napsala ke snímku scénář, ale také Hargraveovi po své pozitivní zkušenosti s natáčením akčňáku The Gray Man v ulicích Prahy doporučila, aby se štábem vyrazil do Čech. To se také stalo. Velká část scén byla pořízena v odlehlých částech Ústeckého kraje v době pandemie, Hemsworth bavil sociální sítě videem z jízdy na vlaku u obce Vejprty či pojídáním trdelníku v centru našeho hlavního města. Společnost Netflix navíc jako poděkování České republice uspořádala před několika dny vůbec první promítání snímku právě u nás – v pražském Kině Lucerna. Režisér Hargrave si před projekcí tuzemsko pochvaloval.
„Velká poklona celému štábu. Ve filmu se odehrává například akční scéna trvající celých 21 minut ve vězení! Byla opravdu velmi náročná, a to ve všech ohledech. Ale díky celému štábu, jejich nasazení, ale hlavně nadšení a odhodlání odvést tu nejlepší práci jsme to zvládli. Točil jsem na hodně místech po celém světě, ale musím říct, že Česká republika byla jedním z těch nejlepších,“ nechal se slyšet Hargrave. Nutno dodat, že Netflix utratil v Česku za film během 75 natáčecích dnů dvě a půl miliardy korun. A teď se přiznejte, kdo poznal, že má Hemsworth základnu ve srubu v Brdech? A že byl efektní průchod vězeňským dvorem natáčen v Mladé Boleslavi?
Vyproštění 2
|