metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Snímek Vřískot 6 | foto: FORUM FILM CZ

Ghostface bodá v New Yorku a hlavně na Netflixu. Problém je, že nikdo neumírá

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Kupa tvůrčích nápadů, blbnutí s povědomě okoukaným, ale silným námětem, hloupé postavy a tvůrci, kteří se na úkor logiky spokojili s přímočarou efektivností. Tak se dá hovořit v podstatě o každém počinu ze slavné hororové filmové série Vřískot. První díl kultovního snímku geniálního režiséra Wese Cravena měl premiéru před sedmadvaceti lety. A teď dorazila na Netflix šestka, která si bere na paškál nejen sequely nebo remaky, ale rovnou celé franšízy.

Nové kbelíky plné umělé krve tečou v šestém pokračování ulicemi amerického New Yorku. Ústřední dvojice postav – sestry Samantha a Tara Carpenterovy a dvojčata Chad a Mindy – totiž sice přežily v předchozím dílu řádění tajemného vraha ukrytého pod maskou ducha v městečku Woodsboro, v tom novém se ale rozhodly zapomenout na tyto tragické události ve městě. A to ne tak v ledajakém. V takové verzi New Yorku, kde vás někdo vykuchává v uličce a nikoho to vlastně moc nezajímá. Za to je tu však dobrý nápad zkracovat si cestu mezi okny po vodorovně položeném žebříku. Ale o tom až později. Šestý Vřískot nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Vřískoťák od Muncha
Slavnou bílou masku masového vraha tvarovanou podle známého Munchova obrazu, takzvanou Ghostface, v současnosti bezpečně identifikují klidně i africké děti. O kultovním statusu Vřískotu není pochyb ani v tuzemsku. Čeští dospěláci si ji totiž dokonce mnohdy vozí v autech jako dekoraci. Nedělá to náhodou i nějaký váš známý? Série má za sebou několik milníků. Tím pro současného diváka nejrelevantnějším je poctivý comeback Ghostface, kterého se tenhle zabiják dočkal relativně nedávno. Bylo to teprve loni v lednu. Režiséři skvělé Krvavé nevěsty (2019) Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett tehdy poslali do kin nový Vřískot, který tentokrát neměl v názvu číslovku. Technicky šlo o pětku.

Drew Barrymore ve filmu Vřískot

Film se opět odehrával v městečku Woodsboro, kde se zrodil Ghostface a kde každý, kdo chodí na střední a má rád horory, musí počítat s tím, že se nedožije ani maturiťáku. Děj pětky se pak točil kolem mladé dívky, která se vrací do rodného města, kde někdo začal opět brutálně vraždit lidi. A ona zjistí, že se to týká i jí. Šlo o výše zmiňovanou Sam Carpenter.

Povedená pětka
Olpin a Gillett v pátém díle sympaticky smíchali staré hrdiny, v čele s Neve Campbell, s novými (Jenna Ortega, Melissa Barrera). I díky sympatické nové generaci hrdinů zvládli režiséři sérii posunout dál a přitom se nezpronevěřit tomu, o čem od začátku tak nějak je. Jejich přístup byl sympatický také v tom, že se nebáli efektivně se zbavovat i postav z oné starší gardy. Nechci příliš spoilerovat, ale řekněme, že si David Arquette v letošním šestém pokračování už nezahrál. Nebylo totiž divu, že dostali tvůrci pětky šanci točit i šestý film. A právě ten je nyní fandům k dispozici na Netflixu.

Z filmu Vřískot 2

Pošesté a ne už tolik originálně
K šestce budu velice kritický, a to hlavně proto, že mám tuhle filmovou sérii v oblibě. Oproti pětce tu máme kvalitativní sešup. I šestý Vřískot sice přináší do žánru další porci sebeuvědomění a metahumor, respektive sebereferenčního humoru, který v poslední době více či méně záměrně využili třeba tvůrci nové filmové Rychlé roty (2022), nového Matrixu 4 (2021) a samozřejmě Barbie, která nyní trenduje v kinech. Zároveň nám ale tvůrci servírují i nepříliš zajímavé vraždy nepříliš zajímavých hrdinů, kteří se okoukali už minule. Možná si na ně dokonce ani nebudete pamatovat.

Z filmu Vřískot (1996)

Ne a ne umřít
Ghostface je tu pak za neskutečně přehnaného likvidátora kohokoli a kdykoli. Jakmile má ale pobodat nějakou z hlavních postav, obvykle to dotyčná osoba nejpozději do dalších dvou či tří záběrů, popřípadě scén, v pohodě rozchodí. Jakože fakt. A horor, ve kterém hlavní zabiják pomalu doslova vykuchá postavu, ona na to ještě během samotného aktu nadává, aby se následně ukázalo, že jí to vlastně moc neublížilo, je podle mě nuda. Pořád je to ale fajn film, který se jen do statistik série zapíše mezi ty nejslabší. Společnost mu bude dělat trojka a čtyřka.

Vřískot 6

 • Režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
 • Scénář: James Vanderbilt, Guy Busick
 • Kamera: Brett Jutkiewicz
 • Hudba: Brian Tyler
 • Hrají: Melissa Barrera, Jenna Ortega, Courteney Cox, Mason Gooding, Jasmin Savoy Brown, Hayden Panettiere, Dermot Mulroney, Samara Weaving a další.
 • Produkce: Paul Neinstein, William Sherak, James Vanderbilt
 • Střih: Jay Prychidny
 • Zvuk: Oleg Kulchytskyi, Greg P. Russell
 • Scénografie: Michele Laliberte
 • Masky: Kathy Kelso
 • Kostýmy: Avery Plewes

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek