metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Grant Show jako Blake | foto: NETFLIXMetro.cz

Od guilty pleasure k ultimátnímu televiznímu skvostu. Remake Dynastie chytne a nepustí

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Tak tohle mě opravdu strašně moc baví! Pěkný seriál o životě a problémech pracháčů v Atlantě. Dokonalé quilty pleasure. Zábavná, přepálená, legrační soapka a záruka over the top podívané. Tak znějí úryvky některých komentářů, které si lze na adresu seriálu Dynastie přečíst na portálu Česko-Slovenské filmové databáze. Klasická večerní telenovela, jak tenhle kultovní seroš v jeho začátcích nazývali zástupci streamovací platformy Netflix, dokázala v devadesátých letech, podobně jako slavnější Dallas, přikovat k obrazovkám nejen naše matky, babičky a prabáby.

Tento mnohými nenáviděný kousek se před šesti lety dočkal moderní předělávky, takzvaného remaku. Skoro všichni náročnější diváci se tehdy báli, že jim při sledování téhle oddychovky začnou krvácet oči. Jak by také ne. Původní „stará“ Dynastie má na portálu CSFD.cz nehezkých osmnáct procent a jedná se zde tedy o 153. nejhorší seriál. Ve skutečnosti se však předělávka - nová Dynastie těšila a těší velké oblibě. Seriál se dočkal plnohodnotných pěti sezon, a jeho poslední díl byl uveden na Netflix zhruba začátkem minulého roku.

Tahle pecka si ale stále umí na platformě najít nové a nové diváky, respektive hlavně divačky. A já jsem ji nedávno konečně celou dokoukal. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Z nového seriálu Dynastie

Zase ti Carringtonovi
„V noci na čtvrtek se Amerika propadla v čase o šestatřicet let zpátky. Příběh nové Dynastie sledovaný vesměs ženami se má stát protiváhou současné vlny sci-fi, krimi a jiných mužských žánrů.“ Podobná prohlášení si mohl na podzim roku 2017 přečíst na internetu nejeden čtenář kulturních rubrik. Původní Dynastie, v níž vedli nekonečný boj Carringtonovi a Colbyovi, se vysílala od roku 1981, vrchol popularity však zažila poté, co přivedla postavu Alexis, intrikánské exmanželky magnáta Carringtona v podání Joan Collins. Tehdy Dynastii sledovala až čtvrtina americké populace. U nás frčela ve zmiňovaných devadesátkách.

John Forsythe v původním seriálu Dynastie

Děj té současné jede v podobných kolejích, jako jeho čtyři dekády starý předchůdce. Je zde tedy možné vlastně úplně cokoliv. Opět stojí ve středu děje dvě neustále se špičkující a pokrevně spřízněné rodiny Carringtonových a Colbyových, kteří opět soupeří o to, kdo získá víc moci a peněz. Na druhu byznysu pak v pointě valně nesejde.

Ne, že by záleželo na výsledku, protože skoro všechny postavy mají po celou dobu peněz dost a dost. A pokud je tu nějaká hrozba jejich ztráty, bývá velice rychle zametena pod koberec. Logika tu jde stranou prakticky pořád. A to, co zbývá, má jediný smysl. Pobavit diváka za každou cenu. A tvůrcům se to zatraceně daří. Pokud se tedy správně naladíte. Je libo vyměnit postavě partnerky hlavního hrdiny Blakea, jejíž jméno znamená v překladu do češtiny křišťálový, krystal či sklenice, během seriálu několikrát (konkrétně třikrát) představitelku a vůbec to neodůvodnit? Dělat si s postavami, jejich sexuálními orientacemi, zdravím či milostným životem obecně, co jen chcete? A ani po čase nevymýšlet „zbytečné“ záminky pro to, aby se odůvodnila některá nečekaná spojení? Jako scénárista tohohle seriálu můžete téměř vše.

Joan Collinsová v seriálu Dynastie (1981)

Nedorozumění, milostné románky a nevyřčené pravdy
Nerad se opakuji, ale ve stručnosti ještě napíši něco málo o postavách. Ano, máme tu šablonovité figury jako potvoru Alexis (rovněž ji tu hrály dvě různé herečky), dobrotivého a ješitného magnáta Blakea (můj oblíbenec) či zlatokopku (později šéfku kartelu) Cristal. V pointě je však úplně putna, zda se v jednotlivých dílech tahají o to, kdo si co dá k snídani, či jestli miliardové kšefty ovlivňují dění v celé Atlantě. V tomto americkém městě se děj odehrává. Hybatelem děje jsou tu totiž nedorozumění, milostné románky a nevyřčené pravdy. Žádná z postav neumí být upřímná, a tak se tu běžně stává, že se jedno tajemství nabaluje na druhé, až vše na konci dílu vyeskaluje do momentu, kdy se buď skutečnost ukáže a dojde ke smíření, či se rovnou nakročí do další podobné polízanice.

Z nového seriálu Dynastie

Tvůrci i herci si ale jsou absurdity toho, jakou nehodnotnou srágoru vytvářejí, dobře vědomi. Seriál se má tak tendenci vesele zvrhávat v zábavnou parodii, ve které není nouze o počítači přikrášlená hudební čísla, díly, kde postavy halucinují, zmiňované změny tváří (herců) u klíčových postav i zvratů v podobě několika ztrát paměti či vražd. Už tu chybí jen ufoni. Na portálu Česko-Slovenské filmové databáze jsem se totiž dočetl, že v původním seriálu jednu z klíčových hlavních postav jménem Fallon Carrington Colbyová unesli mimozemšťané.

Soap opera jako lék i v 21. století
Dynastie je moderní soap opera se vším všudy, v níž je všechno, co mají fandové podobných show rádi. Plus kupa dalších absurdit a bizarností navíc. Seriál navíc nabízí také rádoby pubertální oddechový feeling a la Super drbna, tedy seriálu z dílny televizní stanice CW, tedy americký kabelovky pro mladé, která Netflixu prodala také Dynastii. Tahle soap opera, která ve své původní podobě v devadesátkách soutěžila s Dallasem, se dle mého názoru dočkala v jednadvacátém století mnohem lepší předělávky, než její rival. Dynastie se tak de facto směje naposled. Po zhlédnutí poslední epizody s názvem Catch 22, kde se sešly skoro všechny postavy, mi bylo jasné, že mi bude tahle blbůstka chybět. A také, že tomu tak je. Ať žijí Carringtonovi!

Dynastie

 • Tvůrci: Sallie Patrick, Josh Schwartz, Stephanie Savage
 • Režie: Brad Silberling, Michael A. Allowitz, Kellie Cyrus (více)
 • Scénář: Sallie Patrick, Josh Schwartz, Stephanie Savage, Jenna Richman a další
 • Kamera: Xavier Grobet, Rodney Charters, Michael Karasick, Star Barry a další
 • Hudba: Paul Leonard-Morgan, Transcenders
 • Hrají: Brianna Lynn Brown, Alan Dale, Elizabeth Gillies, Rafael de la Fuente, Nathalie Kelley, James Mackay, Robert Pralgo, Robert Christopher Riley, Grant Show a další
 • Produkce: Jenna Richman, Josh Reims, Aubrey Villalobos, Katrina Cabrera Ortega, Chris Erric Maddox
 • Střih: Brandi Bradburn, Lilly Urban, Conrad Smart, Brandon Lott, Jennifer Hatton, J.J. Geiger, Ben Northenor, Sushila Love, Adrienne McNally
 • Zvuk: Andy D’Addario, Gregory King
 • Scénografie: Garreth Stover, Alec Hammond, Hilda Stark, Gentry L. Akens II, Toby Corbett
 • Masky: Leay Cangelosi, Blythe Tierney Dever, Mary Flaa, Missy Lisenby
 • Kostýmy: Meredith Markworth-Pollack, Mark Zunino, Arin Burke

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek