metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Strážce streamu
Dalších 5 fotografií v galerii
Ashoka a generálka Hera Syndulla cestují do loděnic Nové republiky, kde učiní nečekaný objev. A ten objev souvisí s tímhle pánem. | foto: Disney+

Jedijská rebelka Ahsoka má vlastní seroš. Populární postava Star Wars bojuje na Disney+

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Jedi jménem Ahsoka Tano, známá z animovaných seriálů Klonové války a Povstalci, se v hrané podobě s tváří herečky Rosario Dawson poprvé objevila v jiném populárním seriálu platformy Disney+, a to v Mandalorianovi. Nyní zde debutuje její vlastní seriál, v němž nám tvůrci na poli prvních dvou epizod servírují parádní souboje světelných mečů, solidní práci trikařů i charizmatické záporáky v čele s obávaným bývalým Jediem Baylanem Skollem s tváří Raye Stevensona.

První dva díly, které jsem měl spolu s kolegy novináři možnost zhlédnout na velkém plátně kina na pražském Chodově, přirozeně potěší příznivce zmiňovaných animáků. Jsou totiž prošpikované řadou odkazů a pomrknutí všeho druhu. Já se mezi ně neřadím, netuším, kdo je ten Ezra, o kterém je pořád řeč, ani o vztahu Ahsoky a její bývalé padawanky Sabine Wren jsem před zhlédnutím tohohle nového seroše mnoho nevěděl.

Přesto, možná naštěstí, mě Ahsoka bavila. Nejen proto, že její tvůrci myslí i na fandy pouze hrané předaleké galaxie, nesměl seriál chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

První epizoda Ahsoky je věnována zesnulému Rayovi Stevensonovi.

Klony útočí
Seriál Star Wars: Klonové války (Star Wars: The Clone), ze kterého postava Ahsoky rovněž pochází, si odbyl premiéru v roce 2008. Do letoška se dočkal sedmi sérií a podle hodnocení na portálu Česko-slovenské filmové databáze csfd.cz patří díky množství fanouškům k těm vůbec nejoblíbenějším. Námětem seriálu jsou události mezi druhou a třetí epizodou, takzvané Klonové války. Děj ale klade důraz na celou řadu vedlejších linií a postav, jež divákům dokreslují pozadí událostí, které ovlivnily druhou a třetí filmovou epizodu.

Mary Elizabeth Winstead jako Hera Syndulla. Její manžel je v reálu Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi). Náhoda? Asi těžko..

Kromě Ahsoky, která se zde stává jedijskou učednicí Anakina Skywalkera, se zde diváci mohou setkat i se starými známými, jako je Yoda, Obi-Wan Kenobi a další rytíři řádu Jedi vedoucí armádu republiky proti nové Separatistické armádě droidů. Rozdíl mezi animovanou sérií, která pod hlavičkou Hvězdných válek rovněž vznikla, je využití 3D animace. Jako první díl seriálu, takzvaný pilot, posloužil seriálu stejnojmenný animovaný snímek, který se v tuzemsku dočkal v roce 2008 premiéry i v tuzemských kinech.

Rosario Dawson jako Ahsoka

Ve stínu Andoru
Seroše ze světa Hvězdných válek jsou, jak už to v podobných případech bývá, kvalitativně trochu odlišné. Andor sice loni udělal radost mnoha fandům i kritikům, řada lidí ale do dnešních dnů vůbec netuší, že dobrodružství hledaného zločince Cassiana Andora (Diego Luna) vůbec existují. Sólovky Obi-Wana a Boba Fetta byly zase fanoušky přijaty poněkud rozpačitě. Nejlépe si vede asi Mandalorian. Ten má ale zejména v nejnovější třetí sezoně problém s notnou dávkou plytkosti. Jeho tvůrci však umějí správně servírovat potřebný fan servis.

Rosario Dawson a Natasha Liu Bordizzo

Nyní tu máme dalšího napjatě očekávaného hraného zástupce hvězdného univerza, který má díky animákům tvůrce Davea Filoniho již hotovou početnou fanouškovskou základnu. A učednice Anakina Skywalkera umí zaujmout i v hrané podobě. To už víme z Mandaloriana. Dokáže ale utáhnout celý osmidílný seriál?

Kdo je sakra Ezra?
První epizoda Ahsoky je věnována zesnulému Rayovi Stevensonovi. Pokud bych si ale chtěl zavtipkovat, tak jako jsem to udělal v kině, klidně ji mohli věnovat postavě jménem Ezra. Je totiž až komické, kolikrát zde padne jeho jméno, obzvláště pro diváka, který nemá tušení, kdo to ten Ezra či záporák Thrawn sakra je. Pořád je to ale Disney, takže tvůrci sice počítají s tím, že animovaná dobrodružství Ahsoky a jejího týmu znáte, vysvětlování však není moc nutné a zorientujete se poměrně snadno.

Ray Stevenson je v roli Baylana Skolla k nepoznání.

Poctivé filmařské řemeslo
Hlavní devízou Ahsoky je na poměry až překvapivě dobrá řemeslná stránka. Na rozdíl od zmiňovaného Boby Fetta (nebo dobrodružstvích tatooinského strejdy Bena) je na novém seriálu znát štědrý rozpočet. I proto se na něj kouká moc pěkně, a to i přesto, že se hlavní děj vlastně zatím odehrává pouze v několika interiérech.

Neskáču úplně do stropu. Moc dobře vím, že si ještě může Ahsoka při svém pátrání po velkoadmirálovi Thrawnovi v následujících šesti epizodách pohoršit. A postava její učednice Sabine Wren mě vlastně docela nebaví už teď. I přesto zvedám nadšeně palec vzhůru. Kdyby jen kvůli soubojům se světelnými meči, se kterými se v posledních letech ve světě Star Wars tak moc šetří.

Ashoka

 • Tvůrci: Dave Filoni, Jon Favreau
 • Režie: Dave Filoni, Steph Green, Peter Ramsey a další.
 • Scénář: Dave Filoni
 • Kamera: Eric Steelberg
 • Hudba: Kevin Kiner
 • Hrají: Rosario Dawson, Hayden Christensen, Mary Elizabeth Winstead, Ray Stevenson, Natasha Liu Bordizzo, Ivanna Sachno, Lars Mikkelsen a další.
 • Produkce: John Bartnicki
 • Střih: Dana E. Glauberman, Rosanne Tan
 • Zvuk: David Acord
 • Scénografie: Frances Lynn Hernandez, Doug Chiang, Andrew L. Jones
 • Masky: Sallie Ciganovich
 • Kostýmy: Shawna Trpcic

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek