metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Dalších 9 fotografií v galerii
Sylvester Stallone ve filmu Expend4bles: Postr4datelní | foto: Vertical Ent.

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

  6:00
Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě, že by bylo lépe, kdyby žádné vůbec nenafasovala.

Snímek, který si včera odbyl premiéru v českých kinech, a do dneška se o něm v rámci oficiálního novinářského embarga de facto nesmělo psát, se totiž příliš nepovedl.

Stará i nová krev
K původním členům party akčních žoldáků z předchozích snímků v čele s Jasonem Stathamem, Dolphem Lundgrenem, Randym Couturem, a hlavně Sylvesterem Stallonem nově přibyl raper Curtis „50 Cent“ Jackson, herecké poleno Megan Fox, akční bijci Tony Jaa a Iko Uwais nebo herecká legenda Andy Garcia.

Tentokrát tu jde, dalo by se říct, o záchranu světa. Ale vlastně je to fuk. Fanoušci série totiž na bandu akčních veteránů, kteří plní jednu žoldáckou misi za druhou, chodí kvůli účasti devadesátkových akčních hvězd, jejich hláškám, a především akčním scénám. Toho posledního je v novém snímku Expend4bles: Postr4datelní naštěstí dostatek. S tím ostatním to je však o něco horší.

Old school bylo cool
První Postradatelní byli v roce 2010, kdy film dorazil do kin, přesně tou příslovečnou pěstí do zesláblého povoleného pupku tehdejšího akčního žánru. Kdo se trochu orientuje a akčňáky má rád, ten dobře ví, že John Wick, který je považovaný za pomyslný milník a jeden z posledních kvalitních nakopávačů akčního žánru, dorazil do kin až v roce 2014. Tedy ve stejný rok, kdy šli do kin Expendables: Postradatelní 3. Ale zpět k jedničce. Ta byla jednoduše splněným snem. Stallone a parta vyhořelých ikon tehdy tak trochu poupravili rovnováhu sil na jednom jihoamerickém ostrově, který terorizoval diktátor spolu s bývalým agentem CIA v podání Erica Robertse.

Podobně zhmotnělým snem pamětníků pak byla také o dva roky mladší dvojka. Na film, v němž plnohodnotně bok po boku bojují Arnold Schwarzenegger, Stallone, Bruce Willis, Dolph Lundgren a Chuck Norris, zatímco padoucha jim tu dělá Jean Claude Van Damme, prostě tehdy byla pro fandy povinnost do kina zajít. Dveře od pánských záchodků si v biografech podávali otcové, synové i dědové. Slabší trojka, která za další dva roky dorazila, pak mnohé zklamala. Pořád tu ale byli Mel Gibson, Antonio Banderas a Wesley Snipes. Takže už by chyběl jen Steven Seagal a nejeden milovník žánru by měl na svém seznamu ikon takřka odškrtáno. Tahle série však spala dlouhých devět let. A pak byla opětovně vzkříšena.

Počtvrté a céčkově´
Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem očekával vyloženě dobrý film. To ale neznamená, že jsem nekvitoval poměrně svěže působící upoutávky, v nichž se tvůrci rozhodně nedrželi zpátky. Pravda, pár rudých cákanců a rozprsknutých hlav o klandr dobrý film nedělají. A jak už jsem nastínil dříve, v kině to ve výsledku bohužel moc nedopadlo. Důvodů je hned několik. A já se je všechny pokusím shrnout tak, abych příliš neprozrazoval.

Prvním a hlavním neduhem snímku je již dříve avizovaná absence nejslavnějšího lídra série Sylvestera Stallonea. Do popředí se tentokrát postavil Jason Statham. Nic proti němu, ale pokud bych se chtěl mrknout na stathamovku, nešel bych do kina na Postradatelné. Ale budiž. Co tu máme dál? Především odliv dalších postav. Na účast kohokoli výrazně známého protentokrát zapomeňte. Garcia toho ve snímku moc nenabojuje, 50 Cent, který se po vzoru kolegy Vina Diesela v akci omezuje pouze na házení lidmi sem a tam, nikoho moc nezajímá. A Megan Fox je nejotravnější, nejumělejší a nejhorší herečka všech dob.Kdo je naopak fajn, jsou Tony Jaa a Iko Uwais. Druhý jmenovaný si tu zakope hned několikrát a se Stathamem má docela príma závěrečnou bitku. Jaa je tu míň, ale jeho bestiální mód je přesně tak mimo mísu, až je zábavný.

Expend4bles: Postr4datelní

40 %

Nu a v neposlední řadě je tu dvojice Lundgren a Couture. Tihle dva díky absenci větších hvězd dostávají adekvátní prostor, přičemž to druhému jmenovanému svědčí, u toho prvního to pak, bohužel, vyloženě bolí. Lundgren, který v reálném životě statečně bojuje s rakovinou, bohužel dost sešel a více než bojovníka připomíná starou paní v nákupáku. Naštěstí je tu zmiňovaný Statham, kterému nechybí charizma. Bez tradičního špičkování se Stallonem, které nás předchozími snímky provázelo, si však, často doslova a do písmene, musí povídat sám se sebou.

Expend4bles: Postr4datelní posunuli sérii z béčkových do céčkových vod. Pro značku pak znamenají totéž co pro sérii Smrtonosná past zatracovaný a levný pátý díl. Pokud nemáte náročné chutě, klidně na film vyrazte do kin. Tentokrát jde však stěží o fandovskou povinnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek