metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

  12:59
Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s drahými fotomobily jsme udělali spoustu špatných fotek. Několik našich snímků ale nakonec snese i ta nejpřísnější měřítka. Pojďte se s námi naučit pár triků.
Dobrou fotku zvládne udělat i laik. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel.

Dobrou fotku zvládne udělat i laik. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel. | foto: Jan Rybář

Je typicky jarní den. Ani teplo, ani zima. Na obloze je sem tam nějaký mrak a všude už to kvete. Letos tedy ještě o něco dřív než normálně. Jsme ve Františkánské zahradě v centru Prahy a hrajeme si na modela a modelku. Zhruba tři hodiny nám při tom rady udílí fotograf Jan Rybář. Bývalý novinář a vítěz Czech Press Photo nevybral zelenou oázu vedle Václavského náměstí náhodou. Pro výuku focení je tu všechno: linie z cest, stinná zákoutí, rozkvetlé stromy i gotický kostel v pozadí.

Na kurz focení iPhonem jsme dorazili dva. Přece jen jsou potřeba i nějaké fotomodely. Instruktáž začala už pár dní před samotným focením. „Neberte si výrazně černé a výrazně bílé věci. Na focení to není ideální,“ napsal nám náš učitel, když jsem setkání domlouvali. Jakou garderobu jsme zvolili, vidíte na fotkách reportáže. Větší pochvalu jsem za svůj model dostal já. Prý vypadám jako skautský vedoucí a jsem hlavně ideálně středně šedý. Nezvyklý kompliment beru a jdeme fotit.

Dobrou fotku zvládne udělat i laik. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel.

Oči září v koutě
Dáma má přednost. První je modelkou kolegyně Iveta. Jan Rybář ji vede pod strom k jednomu z výklenků zahrady. Ač to tady v dubnu krásně kvete, zdejší koutek úplně nevoní. My se ale neřídíme čichem, nás vede zrak. Ještě pár kroků a je to. Iveta přirozeně září. Zařídila to hra světel a stínů na nečekaném místě. „Dobré světlo poznáte podle očí, podívejte, jak naší modelce krásně svítí,“ ukazuje fotograf k Ivetě a cvaká mobilem.

Rozmazáno?
To chceme!

Funkce portrét automaticky rozmaže okolí. A člověk by se nestačil divit, jakou parádu to udělá, i když to používáte nejen u focení člověka. Ale když se to náhodou nepovede, i zpětně jde rozmazání okolí vypnout. Stačí rozkliknout fotku, dole na liště zvolit Upravit, nad fotkou svítí žlutý obdélník Portrét, když se zmáčkne, rozostření zmizí. Více podobných tipů najdete na webu Jana Rybáře www.fotoguru.cz. Tady jsou mimo jiné i hodnocení a tipy na mnohé další značky mobilů. Pokud se chcete kurzu focení zúčastnit, vyberte si termín na https://www.amaze.cz/

IBE

Žádné upravování kontrastu, žádné složité nastavování našich drahých mobilů. Jen režim portrét a zaostření na modelku. Ivetě to sluší ještě o fous víc než normálně. Stačilo ji postavit do správného světla. Sám nemám rád momentky a náš instruktor mi dává za pravdu. „Chcete-li mít hezkou fotku, musíte si osoby na ní trochu naaranžovat,“ radí Jan Rybář a Ivetu prosí, ať se o fous posune dozadu. Světlo už nečaruje, Ivetu zaklel stín. Stačil krůček. Tyhle fotky smažeme.

„Při aranžování lidí nejde jen o světlo,“ vysvětluje dál fotograf. To už modela dělám já. Možná máte v rodině někoho, kdo fotí tak, že na snímku z rodinné oslavy nejste celí. Fotky bez nohou jsem nesnášel, ale Jan Rybář můj názor změnil. Fotí mě jen od pasu nahoru. Ruce křížím u hrudi. Nebo vy už jste viděli hezký portrét člověka, který má ruce spuštěné podél těla?

Fotka, která vypráví
Jako novináři nejčastěji využijeme reportážní nebo portrétní fotku. Právě ty nás Jan Rybář učí. Osm z deseti fotek, které naše trojice během dopoledne udělá, jsou šířkové. Model na nich stojí zhruba v jedné třetina a je tělem trochu natočený do prostoru. Fotka má mít příběh. Netvoří ji jen nějaká postava. Ten týpek se zkříženýma rukama je najednou ředitel zahrady. Brunetka v zelených šatech zase mladá talentovaná houslistka při rozhovoru. Pozadí je součástí fotky a čtenářům našich budoucích článků bude vyprávět i něco navíc. Respondenty už rozhodně k bílé zdi nikdy nepostavíme.

Dobrou fotku zvládne udělat i laik. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel.

Podobně jako jsme našli světlo ve stínu výklenku, hledáme ho i v průjezdu či pod alejí stromů. Už víme, že nás mají vést oči modela. Také už víme, že i pozadí snímku je důležité. Teď zařídíme, ať je trojrozměrné. Zkušený fotograf si nás postaví na křižovatku cest. Linie chodníčku dává našemu portrétu úplně jiný rozměr. A to doslova.

Znají to umělci i výrobci mobilů
Ještě jeden fígl nás Jan Rybář učí. Znáte Botticelliho obraz Zrození Venuše? K nahé bohyni z jedné strany přistupuje nymfa a z druhé přilétají Zefýrové. Už renesanční fotografové – pardon, malíři – věděli, že pokud obraz orámujete, budete pozornost směrovat na to podstatné. Bohyně kultury Iveta proto stojí vedle tmavého křoví a já opět křížím ruce nedaleko temného stromu. Princip znají nejen renesanční umělci, i výrobci mobilů o něm dobře vědí. Když nalistujete při úpravě fotek na poslední možnost, najdete většinou vinětaci, tedy možnost ztmavit okraje snímku. Nám rámy vytvořila přirozeně příroda.

Tipů, jak zlepšit fotografické umění, je spousta. Některé z nich najdete i v boxu níže. My pro vás máme ještě jednu radu na závěr. Foťte, foťte, foťte. Během našeho kurzu vzniklo přes tisíc snímků. Některé byly povedené, jiné méně. V hromadě fotek se ale našlo i několik, které bych si bez váhání dal jako profilovku. Čím víc fotek uděláte, tím větší je šance, že se mezi nimi najde nějaká vážně skvělá! Navíc trénink dělá mistra.

Mít oko na dobrý záběr

Když se mě kolega Marek zeptal, jestli s ním půjdu na kurz focení mobilem, že si budeme vzájemně pózovat a učit se, odkývala jsem mu to. Když jsem sice nadšená teplým počasím, ale velmi limitovaná jarní alergií dorazila do Františkánské zahrady, pořád jsem byla v klidu. Přece šla řeč o tom, že budeme hledat kouzlo světla a stínu, a přece všichni víme, že celá postava s odstupem snese i trochu odřený nos a zarudlé oči. Jenže náš lektor Jan mě vyvedl z omylu hned u prvního pokusu, pokusu na mně, jak kolegovi ukázat, co je dobře, co je špatně… Byly to ale tři hodiny plné zajímavých podnětů a srandy. Co si odnáším hlavně, je, že pro to, aby člověk udělal dobrou fotku, nepotřebuje složité nastavování telefonu ani čarokrásné prostředí. Že správný úhel a kompozice to kouzlo udělají za vás. Že se nefotí celé postavy, je ale pravidlo, se kterým se budu chvíli vyrovnávat i já, i moje případné objekty.

Dobrou fotku zvládne udělat i laik. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel.

Kouzlo šířky i live photo
Jestli mě ty tři hodiny něco naučily, tak je to i jiný pohled na funkce, které můj telefon jednoduše nabízí. Live photo používám často, je skvělé, že ze sekvence několika fotek můžete vybrat tu, kde je výraz nejlepší, navíc z toho jde udělat kratičké video, ideální na sociální sítě. „Osobně radím mít tuhle funkci vypnutou. iPhone totiž vlastně natočí několikavteřinové video, z něhož pak vybírám jeden snímek. To se občas může dost projevit na kvalitě fotky,“ říká k tomu Jan Rybář. Ultrašířkové foto používám jenom občas, když chci na snímek dostat mnohem víc věcí nebo objektů. Přes číslo 0,5 na obrazovce občas dostanu zajímavou kompozici, někdy tedy něco nereálně zdeformovaného. Ale i o tom to je, s fotkami i úhly si hrát.

Autoři: Marek Hýř, Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek