metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Zkusím diváky inspirovat k domácímu chovu slepic, říká zahradník po ruce Tomáš Trejbal

  16:53
Na pěstování nepotřebujete velkou zahradu, i balkon může být nejen okrasný, ale i jedlý. Stačí vyzkoušet pár fíglů a vypěstujete si suroviny bez chemie a rozšíříte svůj životní prostor o kus zdravé přírody. Praktické rady na obrazovkách televize Prima každou neděli odpoledne rozdává zkušený tvůrce přírodních zahrad Tomáš Trejbal, a to prostřednictvím svého pořadu Zahradník po ruce.

Další 1 fotografie v galerii
Když budete chtít, Tomáš Trejbal si vás vezme domů. Učiní tak virtuálně prostřednictvím televizní obrazovky. | foto: FTV PRIMA

Jeho pořad, který měl premiéru před zhruba měsícem, tak doplňuje nedělní hobby okénko tuzemských komerčních televizí.

Co nového divákům přináší váš pořad?
Zahradník po ruce je zcela novým pořadem, kde prostřednictvím televizní obrazovky beru diváky k sobě domů. Projdeme spolu rokem v zahradě a na konkrétních projektech si i ukážeme, jak se tvoří zahrada pro život. Kromě toho budeme také vyjíždět do terénu. Navštívíme inspirativní zahrady, zajímavé realizace a podíváme se také ke šlechtitelům semínek, ovocných stromů a výrobcům doplňků pro snadnější zahradničení.

Jaké zásady chcete divákům v Zahradníkovi po ruce představit?
Jak je u mě zvykem, vše budeme dělat bez chemie a v souladu s přírodou. Budeme kompostovat a kompost využívat v záhonech, zadržovat dešťovku a používat ji na zahradě, rostliny budeme sázet do prospěšných kombinací. Do řady činností zapojíme děti, ukážeme si, jak do zahrady přitáhnout život v podobě ptáků, opylovačů, ježků a dalších užitečných živočichů. Chceme inspirovat a ukazovat konkrétní postupy.

Moderátor nerad hnojí. Raději využívá mykorhizních hub. Trejbal se totiž snaží na zahradě imitovat podmínky jako v lese.

Jak jste se dostal k přírodním zahradám jako takovým?
Vyrůstal jsem na venkově. Rodiče mají velký sad, zeleninovou zahrádku, díky které byli soběstační, ještě než to začalo být moderní. Z dětství si ale pamatuji, že kolem zahrady bylo hodně práce. Začal jsem hledat cesty, jak by to šlo dělat jinak, a objevil jsem permakulturu.

Co to je?
Jedná se o zahradnický princip či koncepci přístupu k zemědělství, kdy necháte přírodu pracovat ve svůj prospěch. Ale pozor, permakulturní zahrada nemusí být zarostlá džungle, když to v daném místě zrovna nebudete chtít. Je to o respektu k místu a volbě rostlin, které budeme sázet. Ukážeme si jak.

Máte nějaká základní pravidla, která ve svých zahradách dodržujete?
Mám jich spoustu. Předně vycházím z 12 principů permakultury a v rámci nich používám konkrétní postupy. Jak už jsem říkal, přes chemii, jako jsou minerální hnojiva, pesticidy, fungicidy, herbicidy a další, u mě nejede vlak. Respektuji místo, jeho klimatické a půdní podmínky, co to jde, snažím se zahradu pozitivně ovlivňovat například vytvářením větrolamů, slunečních pastí, v maximální míře pečuji o půdu, ze které vše vychází.

Na jaká konkrétní témata se mohou diváci těšit?
Budeme postupně procházet celou zahradou. Od stromů se dostaneme přes keře až ke květinovým záhonům, ukážeme si, jak založit trávník bez chemie a jak se o něj následně starat, na vhodná místa si doporučíme květnatou louku. Zkusím diváky inspirovat k domácímu chovu slepic. Vysvětlíme si, co to obnáší a co vše se na něm dá automatizovat. Vysvětlím také, co vše může přinést skleník, co si pohlídat při jeho výběru a jak se o skleník starat.

Co by zahrádkáři neměli teď, ještě relativně začátkem sezony, zapomenout udělat?
Jaro znamená v zahradě nový začátek. Doporučuji udělat si alespoň základní plán, co se letos bude v zahradě dělat. Jestli se budou sázet stromy, tvořit nové zahradní prvky, jaké druhy zeleniny se budou pěstovat. A pak se do toho mohou směle pustit.

Pozor, hrabanka!

  • Pořad Tomáše Trejbala má mnoho fanoušků. Na portálu Česko-Slovenské filmové databáze však čelí i kritice.
  • Uživatel Ziral na webu kritizuje fakt, že Trejbal v pořadu doporučuje používat pro pěstování borůvek hrabanku, a to získanou v lese pod jehličňany.
  • Les je bez zmiňované vrchní vrstvy půdy zranitelný. Ti, kteří ji odnášejí, poškozují ekosystém a hrozí jim desetitisícová pokuta.
Autor: Metro.cz
Témata: Chemie, příroda

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek