metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Dítě za Oscara? Kdysi skvělý seriál American Horror Story se stal obětí scénáristické stávky

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Druhá polovina dvanácté řady seriálu American Horror Story (AHS) s podtitulem Delicate je za námi. A je proto ideální čas si nad kolísavými kvalitami tohoto kdysi skvělého strašidelného seriálu s velkým S zabilancovat. A také si vysvětlit, proč se nejspíš stal obětí relativně nedávné scénáristické stávky.
I druhá polovina American Horror Story: Delicate s Emmou Roberts a Kim...

I druhá polovina American Horror Story: Delicate s Emmou Roberts a Kim Kardashian variuje Rosemary má děťátko. | foto: Disney+Metro.cz

Na platformě Disney+ čerstvě odvysílaná série s Emmou Roberts a Kim Kardashian variující hororovou klasiku z roku 1968 Rosemary má děťátko předkládá hlavní hrdince i divákům podvratnou otázku: Stojí soška Oscara za to, abyste upsali svou duši ďáblu? Nebo za ni vyměnili své nenarozené dítě? A kdy je už potřeba nechat se zavřít do Bohnic?

Emma Roberts čeká děťátko. A hollywoodské stávky si vybírají další oběti.

Dvanáctá řada se bohužel, snad ještě hůř než ta jedenáctá, opět příliš nepovedla. I přesto, nebo možná spíše právě proto nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Krvavá Rosemary
Je třeba hned na úvod přiznat, že to u mě měla nejnovější série American Horror Story nahnuté prakticky od prvního dílu. Nechutnostmi protkané body horory s permanentně halucinujícími těhotnými hlavními hrdinkami prostě nejsou úplně můj šálek čaje. Neočekával jsem proto nic lepšího, než rutinní a podstatně nechutnější žánrovou vykrádačku kultovky Rosemary má děťátko. Tradičnímu tentokrát pouze produkčnímu dohledu otců série Ryana Murphyho a Brada Falchuka (o hlavní příběh se postarala scenáristka Halley Feiffer, jenž adaptovala knihu od autorky Danielle Vega) navzdory. A tu jsem také, bohužel, dostal. A k tomu s několikatýdenní pauzou.

Cara Delevingne hraje roli tajemné ženy, která hlavní hrdinku pronásleduje. Nebo je to jinak?

Podvanácté a ne moc originálně
AHS je tu s námi neuvěřitelných třináct let. Jistá únava materiálu je proto poměrně pochopitelná. Zejména u seriálu, který s každou novou řadou přináší minimálně jeden nový originální příběh. Řada s podtitulem Delicate tentokráte přiznaně vychází z knížky zmiňované spisovatelky. Její děj se točí kolem herečky Anny Victorie Alcott (Emma Roberts), která chce se svým bohatým partnerem Dexem (Matt Czuchry) založit rodinu. Po několika neúspěšných pokusech o umělé oplodnění se konečně zadaří. S tím, jak roste rozruch kolem jejího nedávného filmu, se však hrdinka stále hlouběji propadá do deprese. A taky vidí a zažívá věci, které ostatní nevidí a nezažívají. Druhá polovina American Horror Story: Delicate klade před Annu Victorii showbyznysovou otázku: upsali byste duši za Oscara? Obětovali byste pro svůj marnivý cíl život svého dítěte? A dali byste si přitom ke sváče mrtvého mývala? Odpovídat nemusíte. Tvůrci už to mají vymyšlené i bez vás.

Může za to stávka?
Během loňské herecké a scenáristické stávky se kvůli pozastavené výrobě mluvilo hlavně o přesunech již natočených filmů a seriálů. Kromě hollywoodských studií musely svůj itinerář překopat i streamovací služby, které část premiér přesouvaly i o celý rok. Zpoždění v psaní scénářů a v produkcích zapříčiněné stávkami ale zamíchalo kartami i v případě Delicate. Čert vem pauzu mezi polovinami série. Tu divák, pokud jde o kvalitní tvorbu (viz podobně nedávno rozseknutý komiksový seriál Neporazitelný), tvůrcům milerád promine. Tady se ale dělaly kvůli nedostatku natočeného materiálu mnohem větší kompromisy.

American Horror Story - Delicate

Z původních deseti dílů se série smrskla na devět, nejdřív šlo na obrazovky platforem FX a Disney+ pět, nyní druhá jmenovaná platforma postupně vyskladnila zbylé čtyři. Poslední dva díly navíc tvůrci zkrátili na pouhých třicet minut proti klasické třičtvrtěhodince. Jak vypadá výsledek? Více než uspěchaně. Problémy, které nám byly předkládány dlouhé týdny, jsou bez problémů vyřešeny ve dvou, třech scénách, zesnulé postavy bez logiky ožívají, aby si odříkaly s hlavní hrdinkou nějakou tu latinu, chování záporáků nedává moc smysl, ba co víc, ani se nedočkáme dotáhnuté koncovky v podobě celou dobu teasovaného ďábelského miminka.

Konec špatný, všechno špatné
U posledních sérií AHS se stalo tradicí, že poslední díl vždycky trochu zkazí výsledný dojem. To se děje bohužel i nyní, což nám smutně značí jediné. Tým AHS dotáhl sérii Delicate jen proto, aby už ji mohla stanice FX, potažmo streamovací platformy Hulu a Disney+ odvysílat. Bez ohledu na problematický výsledek. Je to o to smutnější, že v odvysílané sérii možná pro někoho překvapivě exceluje influencerka Kim Kardashian. Stejně jako kdysi zpěvačka Lady Gaga v AHS: Hotel. O nevyužitém potenciálu Cary Delevingne nemluvě.

Cara Delevingne

American Horror Story se má brzy dočkat třinácté řady. To je jisté. Po desáté řadě došlo k podpisu kontraktu, kterým se domovská stanice FX zavázala nechat vzniknout dalším třem sezónám. Dost bych se ale hlavounům z této kabelovky divil, kdyby stály i o čtrnáctý nášup. To už raději a pravděpodobněji udivíme další sérii podobně laděného povídkového spin-offu American Horror Stories.

American Horror Story - Delicate

 • Tvůrci: Ryan Murphy, Brad Falchuk, Halley Feiffer
 • Režie: Jessica Yu, Jennifer Lynch, John J. Gray, Bradley Buecker
 • Předloha: Danielle Vega (kniha)
 • Scénář: Halley Feiffer
 • Kamera: Andrei Bowden-Schwartz, Tim Norman
 • Hudba: Mac Quayle
 • Hrají: Emma Roberts, Kim Kardashian, Charlie Carver, Rebecca Dayan, Cody Fern, Leslie Grossman, Billie Lourd, Denis O’Hare, Cara Delevingne, Matt Czuchry a další.
 • Produkce: Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash, Karl Frankenfield, Franzis Muller, Todd Nenninger, Sara Stelwagen
 • Střih: Franzis Muller, Paul E. Alderman
 • Zvuk: Gary Megregian, Christian Buenaventura
 • Scénografie: Jamie Walker McCall, Durell Lefler, Mila Khalevich
 • Masky: Milagros Medina-Cerdeira, Carla Gentry Osorio, Adam Burrell
 • Kostýmy: Jacqueline Demeterio
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek