metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco navíc, abyste na osmidílné seriálové dobrodružství Sugar se zmiňovaným irským rodákem chtěli okamžitě začít koukat? Já jsem nepotřeboval. A vám, jak doufám, v rozhodování pomůže tento článek. Seriály z dílny streamovací platformy Apple TV+ totiž stále nedostávají v médiích tolik prostoru, kolik by si v porovnání třeba s původními počiny konkurenční platformy s velkým červeným písmenem N ve znaku mnohdy zasloužily.

Další 2 fotografie v galerii
Sugar je osmidílný americký kriminální seriál s Colinem Farrellem v titulní roli. | foto: Apple TV+

Seriálový spin-off Batmana The Penguin alias Tučňák, ve kterém rovněž ztvárňuje ústřední úlohu v tomto případě k nepoznání namaskovaný Irčan Farrell, se divákům na malých obrazovkách představí až letos na podzim. A to i přesto, že Batman režiséra Matta Reevese s Robertem Pattinsonem v hlavní roli se podíval do kin už v roce 2022. A že spin-off jako takový byl oznámen už rok před tímto premiérovým datem.

Hlavním hrdinou je soukromý vyšetřovatel John Sugar. Jeho úkolem je vyšetřit záhadné zmizení Olivie Siegel.

Proto je více než příhodné, když si mohou fanoušci tohohle charismatického tmavovlasého sympaťáka zkrátit čekání jinou seriálovou jednohubkou. Možná se v ní dozvíme i to, proč má tenhle borec nadlidskou toleranci vůči alkoholu. A zda se bude, stejně jako doposud, i nadále tak málo chovat v rozporu se svým přesvědčením. Tedy, že ze srdce nerad mlátí lidi. Sugar nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Seriálový Farrellem
Colinu Farrellovi se na seriálovém poli nejen líbí, ale také daří. Hodně se mezi „koukači“ zapomíná na druhý Temný případ, kde byl jeho výkon v roli kompromitovaného kníratého detektiva Raye Velcora z fiktivního průmyslového městečka Vinci více než vynikající. O předloňském temném survivalu Severní vody, kde Farrell ztvárnil zabijáckého harpunáře Henryho Draxe, nemluvě. Když k tomu připočteme výše zmiňovaného komiksového gangstera Tučňáka, je jasné, že je uhlazený John Sugar, který se projíždí ulicemi Los Angeles v corvettě, oblečený v perfektně střiženém obleku a s ulíznutými vlasy dozadu, na první pohled méně vrstevnatou roličkou. Ale zdání v tomto případě hodně klame.

Cukr, noir a bič
Osmidílnou detektivku s noirovými prvky vymyslel a vytvořil v dílně Apple TV+ nikdo menší, než spoluautor scénáře Thora nebo snímku Já, legenda Mark Protosevich. Režisérského dohledu se pak chopil převážně Fernando Meirelles, autor drsného oscarového snímku z roku 2002 - Město bohů. Děj se dá popsat poměrně jednoduše. Ztratila se vnučka proslulého filmového producenta Jonathana Siegela (James Cromwell) a Sugar ji má coby vyhlášený pátrač najít a přivést domů.

Záhadný soukromý detektiv během vyšetřování zmizení milované vnučky hollywoodského producenta svádí boj s vlastními trýznivými obavami.

Aby se mu to však mohlo podařit, musí se ponořit hluboko do pohnuté historie nejen slavné producentské rodiny, ale i hrdiny samotného. Ten je příhodně fanouškem noirových detektivek, takže nám tu tvůrci bez okolků servírují nejen příběh jako vystřižený z klasické noirovky, ale také archivními prostřihy ze snímků s Humphreym Bogartem či Ritou Hayworth v hlavních rolích.

Jak to bude dál?
Po prvních třech odvysílaných epizodách by se mohlo zdát, že seriál i nadále pojede v nastavených, a tak nějak obvyklých žánrových kolejích. John Sugar má ale nejspíš v plánu ucházet se o pozici nejzajímavějšího soukromého detektiva, které jste v posledních letech mohli na malých obrazovkách vidět. Ono je to totiž trochu složitější. Podle toho, co se šušká mezi zahraničními kritiky, kteří sérii zhlédli přednostně, má přijít ve zhruba půlce seriálu docela brutální zvrat. Ten má být tak velký, že má dokonce ambice rozdělit fanoušky na dvě ohromené či trošku naštvané půlky. Zároveň má onen zvrat dát doposud viděnému malinko jiný význam. Všechny fámy naznačují, že nejspíš půjde o fenomén nespolehlivého vypravěče. Tím se ale zatím není třeba stresovat. Pojďme si tuhle noirovou jednohubku užít bez zbytečného drbání se na bradě.

Sugar

 • Tvůrci: Mark Protosevich
 • Režie: Fernando Meirelles, Adam Arkin
 • Scénář: Mark Protosevich, Donald Joh, Sam Catlin
 • Kamera: César Charlone, Richard Rutkowski
 • Hudba: Ali Shaheed Muhammad, Adrian Younge
 • Hrají: Colin Farrell, Amy Ryan, Kirby Howell-Baptiste, James Cromwell, Anna Gunn, Dennis Boutsikaris, Nate Corddry, Sydney Chandler, Lindsay Pulsipher a další.
 • Produkce: Matt Woodall
 • Casting: Sharon Bialy, Sherry Thomas
 • Střih: Fernando Stutz
 • Zvuk: Benjamin L. Cook
 • Scénografie: Tom Foden, Tim Beach
 • Masky: Dennis Parker
 • Kostýmy: Christie Wittenborn
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek