metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Princezna jde na draka. Akční poloha Jedenáctce a Holmesově ségře v jedné osobě sluší

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Mladá holčina z mrazivé severní země jménem Elodie se vdá za okouzlujícího prince. Místo rodinné idylky však novopečenou princeznu čeká pořádně dlouhý pád a následný boj o holý život. Její úskoční příbuzní jí totiž chtějí, stejně jako mnoho nešťastnic před ní, obětovat drakovi. Netflixovská hvězda Millie Bobby Brown, která v minulosti ztvárnila třeba Jedenáctku v seriálu Stranger Things či Holmesovu sestru ve dvojici snímků Enola Holmes, se tentokrát s mečem v ruce opět vydává dobýt divácká srdce. Výsledkem je příjemná nenáročná zábava, nikoliv však očekávaná vykrádačka Princezny (2022) z produkce konkurenčního Disneyho.

Další 3 fotografie v galerii
Elodie nakonec opustí jeskyni a jde si to vyřídit s těmi, kteří ji sem dostali. | foto: NETFLIX

Proč se Netflix snaží kopírovat Princeznu s Joey King v hlavní roli? Podobně znějící otázky se na internetech začaly objevovat poté, co vyběhla první upoutávka na Mladou dámu (Damsel). Není se čemu divit. Námět snímku zní totiž na první dobrou podobně. I zde se mladá a odhodlaná dívka vzepře osudu a s pomocí své kung-fu služky, ostrého meče a jazyka kosí modrou krví napumpované nepřátele.

Millie Bobby Brown jde na draka s mečem.

Dračí dobrodružství Mladé dámy jde ale naštěstí trochu jiným směrem, respektive podobnou zápletku většinu stopáže uchopuje jako jeskynní naháněčku, která je stísněná právě tak akorát tolik, aby se na ni dalo koukat i s dvanáctiletou neteří. Mladá dáma nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Krvavá nevěsta Millie
Nová netflixovská fantasy pohádka mi po vleklém úvodu, na hlavní dějový a očekávaný dějový zvrat totiž dochází až ve třicáté páté minutě, v dobrém připomněla podstatně hororovější Krvavou nevěstu (2019). Po vzoru Samary Weaving, která v tomto snímku běhala a schovávala se po domě a snažila se přežít rodinnou vyvražďovačku, tráví Millieina Elodie většinu následné stopáže velice podobně. S tím rozdílem, že ji v jeskynním komplexu nahání naštvaná dračice se sametově ďábelským hlasem Shoreh Aghdashloo. Právě hlasový výkon této americké herečky s íránskými kořeny, kterou mám v oblibě už od seriálu Expanze (2015 – 2022) a její hlas od té doby vždy bezpečně poznám, společně s parádní atmosférickou hudbou zvedají samy o sobě úroveň snímku o level výše.

Na Netflixu pracují šibalové. Nebojí se umístit na plakát spoiler.

A když jsme u castingu, potěšilo mě také setkání Robin Wright coby proradné královny a Raye Winstonea coby tatíka hlavní hrdinky - Lorda Bayforda. Od animovaného Beowulfa (2007), kde se tihle dva opět společně objevili, sice odteklo hodně vody, ale mě tahle drobná filmařská hříčka vyloženě potěšila.

Dracarys na Netflixu
Fantasy taškařice o drakovi a novopečené princezně, v níž sehrávají úlohu ústředních zachránců svítící červové, však nakonec stojí a padá nikoliv s nevýraznou režií rutinéra Juana Carlose Fresnadilla, ale se solidním výkonem netflixovské herecké celebrity Millie Bobby Brown. Asi nejsem sám, kdo měl o tuhle mladou dívku s jejím stále poněkud omezeným hereckým rejstříkem malinko obavy. Možná je to jen můj pocit, ale připadá mi, že to nakonec dopadlo dobře a tuhle lehce temnější fantasy blbinku za zhruba sedmdesát milionů dolarů herečka bez problému utáhla.

Millie si také po tombraiderovsku zaskáče z jedno krápníku na druhý.

Pryč se sterilitou
Sterilních snímků bez chuti a zápachu vypouští Netflix do světa v posledních letech opravdu hodně. Loňská akční hovadina Rachel Stoneová: Sázka na Srdce byla z poslední doby snad vůbec nejhorší. Vzpomeňme například i na nudné výplachy Old Guard, Gray Mana či Red Notice. O to více potěší, když z dílny streamovacího giganta, respektive tvůrců, kteří pro něj exkluzivně něco přichystají na zakázku, vypadne snímek, který za to stojí. Mladá dáma takovým filmem je. Jasně, dalo by se vytknout mnohé. Dodržování nezbytných mantinelů žánru, vatovost první půlhodiny, předvídatelný závěr i fakt, že se závěrečná katarze odbude skutečně jen v několika málo minutách. Na velké plátno by Mladá dáma neměla, na tom domácím televizním mi ale sedla a vlastně mě i bavila víc, než jsem očekával.

A co se týče kariéry Millie Bobby Brown, tenhle kousek ji asi nikam moc neposune. Ale ani neohrozí. A vysvětlí mi někdy někdo, proč se jména všech jejích netflixovských charakterů - Jedenáctky (v originále Eleven), Enoly i Elodie začínají na E?

Mladá dáma

  • Režie: Juan Carlos Fresnadillo
  • Scénář: Dan Mazeau
  • Kamera: Larry Fong
  • Hudba: David Fleming
  • Hrají: Millie Bobby Brown, Ray Winstone, Angela Bassett, Brooke Carter, Nick Robinson, Robin Wright, Milo Twomey, Nicole Joseph, Mens-Sana Tamakloe a další.
  • Produkce: Jeff Kirschenbaum
  • Střih: John Gilbert
  • Scénografie: Patrick Tatopoulos, Jason Knox-Johnston, Dominic Capon
  • Kostýmy: Amanda Monk
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek