metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Mysteriózní pecka #annaismissing sbírá jedno ocenění za druhým. Dohnat se dá na Voyu

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Skvělý český webový seriál #martyisdead, který v roce 2019 uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se loni, svým způsobem, konečně dočkal pokračování. Po kyberšikaně se stalo jeho ústředním tématem sexuální zneužívání a únos.
Z filmu #annaismissing

Z filmu #annaismissing | foto: Aerofilms

Příběh o zmizelé patnáctileté influencerce Anně, po které pátrá její mladá nedobrovolná fanynka Nina, bodoval koncem léta v tuzemských kinech. Dobře, teď lžu. Zatímco kritici se již tehdy nebáli označovat snímek #annaismissing za podívanou světové úrovně, českým divákům se na ni do kina moc nechtělo. V době svého uvedení ji navíc semlela oddychovější a vlastně ne úplně špatná romantická komedie Nikdy neříkej nikdy. Ale to teď není podstatné. Povedený český thriller byl totiž před pár dny vybrán do soutěže Series Mania – největšího evropského fesťáku zaměřujícího se na seriálovou tvorbu. Zpráva přišla jen pár dní předtím, co seriál vyhrál cenu České filmové kritiky v kategorii Mimo kino.

Z plakátu filmu #annaismissing

Tyto dvě skutečnosti spojme ještě s faktem, že je tahle lahůdka již nějaký ten pátek k vidění on-line na streamovací platformě Voyo, a že jsem ji poprvé zhlédnul teprve před pár dny, a máme jasno. Oceňovaný film, který lze sledovat v lehce rozšířené verzi také jako seriál, nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Mrtvý Martin
Režisér Pavel Soukup (syn slavného herce a dabéra), který za oceňovaným snímkem #annaismissing stojí, zažívá teď příjemné tvůrčí časy. Kromě úspěchů jeho loňské filmové prvotiny totiž na Voyu v premiéře nyní běží také jeho seriál Metoda Markovič: Hojer. Skvěle se na něj kouká, takže sklízí pochvaly od diváků i kritiků. Jeho úspěšná kariéra se však započala až v roce 2019, kdy měl premiéru #martyisdead. Ten patří mezi nejzajímavější seriály, jaké v tuzemském prostředí za poslední roky vznikly.

Z filmu #annaismissing

Jeho děj založený na případech skutečných případů kyberšikany začíná smrtí patnáctiletého Martyho, po jehož tragickém skonu zbyl jeho rodičům jen počítač a mobil – oboje plné mrazivých videí. Ta natáčel Marty krátce před svou smrtí. Jeho truchlící otec z nich na ploše osmi epizod skládá dohromady střípky synova on-line života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. S každou epizodou je však stále jasnější, že se mu nebude líbit, kam ho stopy nakonec dovedou.

Barbora Bočková a Marek Němec ve filmu #annaismissing

Zmizelá Anče
Osobně si myslím, že šlo v případě #martyisdead o velmi napínavé, mysteriózní a na české poměry i nepředvídatelné koukání plné chytrých tvůrčích nápadů, výrazných hereckých výkonů i výborné hudby. To samé můžu nyní směle tvrdit o #annaismissing, u které mě mrzí jedině to, že jsem ji loni prošvihl v kinech. Pravda, tahle výborně napsaná a zrežírovaná detektivka se skvělými herci má proti seriálu o zemřelém chlapci jednu výhodu. Pokud totiž zvolíte variantu koukat se na Annu jako na film, nikoliv v součtu o zhruba půlhodinku delší sérii, dostanete daleko ucelenější příběh, který vás smete svou aktuálností.

Z filmu #annaismissing

Tempo tu drhne jen minimálně, děje se tak zhruba v půlce, ale je to přesně v momentě, kdy si beztak potřebujete skočit pro kafe či na záchod. Vůbec se nedivím tomu, proč Soukup a spol. sbírají v posledních týdnech za snímek jedno ocenění za druhým. Takhle světově vypadající sebevědomé filmy od kreativních tvůrců se totiž u nás zrovna dvakrát často netočí. Čest výjimkám v podobě výborné sci-fi Bod obnovy. Tu lze naopak dohnat na Netflixu.

#urcitenatomrknete
A o čem snímek vlastně je? Tentokrát se řeší zmizení lehce kontroverzní influencerky Anny. Před pár týdny se náhle odmlčela, její fandové začínají být nervózní a mladá Nina najde v telefonu svého otce polonahou fotku zrzky, která se mladému tiktokovému idolu nápadně podobá. A protože ptát se táty, jestli nepodvádí mámu s patnáctiletou hvězdou internetu, by bylo pro děj snímku příliš rychlé, rozhodne se Nina začít po Anně pátrat. A to, co objeví, rozhodně nebude hezké.

Sedmnáctiletá plzeňská herečka Viktorie Vítová

#annaismissing je nápaditá mysteriózní detektivka, která se nebojí opřít jak o skvělé (i mladé) herce, tak o moderní vypravěčské postupy. Nina a její kamarád Robin, což je jedna z mála sympatických a k tomu funkčně a smysluplně uchopených nebinárních postav, jakou jsem kdy v audiovizuálním díle viděl, se chovají naprosto přirozeně. Jednají zkratkovitě, hádají se, mluví sprostě, vydírají, milují, lžou, jsou sakra naivní. Podobné je to i se sekundujícími dospěláky, kteří se rovněž chovají uvěřitelně. Tvůrci se navíc nebojí používání flashbacků, které ovšem nejsou samoúčelné. Naopak skvěle doplňují současný děj.

Nejsem si úplně jistý, zda existence #annaismissing automaticky znamená to, že se ke kormidlu pomaličku dostává mladší generace filmařů. I mlaďoši to, jak víme i díky nedávné blbině Cool Girl, umějí pěkně pokašlat. Příběh o Anně a jejím zmizení bych však s klidným srdcem doporučil každému. Až na dvě násilné scény se na to dá docela koukat i s malým dítětem motajícím se pod nohama.

#annaismissing

 • Režie: Pavel Soukup
 • Scénář: Lucie Kryzová
 • Kamera: Miloslav Holman
 • Hudba: Jindřich Kravařík
 • Hrají: Alexandra Vostrejžová, Viktorie Vítová, Marek Němec, Barbora Bočková, Magdalena Čečo, Petra Bučková, Vlastina Svátková, Terezie Holá, Marek Holý a další.
 • Produkce: Milan Kuchynka, Vratislav Šlajer, Jakub Košťál
 • Střih: Tomáš Holocsy
 • Zvuk: Jindřich Kravařík, Jakub Šimandl
 • Scénografie: Martin Rálek
 • Masky: Marek Capoušek, Nikola Šrubařová
 • Kostýmy: Aneta Grňáková

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek