metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

  18:55
Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z jejich střech v rámci Open House Praha, měli skvělou příležitost svůj program ještě zpestřit.

Další 3 fotografie v galerii
Několik hodin visel motýl Davida Černého na lanech jeřábu u země. Show přišla až k večeru. | foto: Metro.cz

Pokud byli trpěliví, mohli vidět i let motýla, který váží pět a půl tuny, nad střechou zrekonstruovaného obchodního domu Máj. Jeho autorem je umělec David Černý, který několik desítek let vytváří díla, jež budí velkou pozornost. A nejinak tomu je i u dvou motýlů, kteří zamířili na fasádu legendárního pražského obchoďáku.

Plastika brzy dosedne na OD Máj.

Než však jeden z nich mohl přes střechu Máje vystoupat, aby se dostal na místo svého přistání ve Spálené ulici, trvalo to přibližně deset hodin. Dělníci a horolezci nemohli s obří plastikou hnout ani o centimetr. Kvůli poryvům větru. „Má teď devět metrů za vteřinu, potřebujeme alespoň pět,“ řekl jeden z mužů s vysílačkou a lanem, které drželo motýla-letadlo bezpečně u země. Hrozilo totiž, že dílo nad střechou obchodního domu by jeho kolegové nemuseli kvůli poryvům větru udržet.

Dílo dvou motýlů, které mají trup letadla Spitfire, jejichž křídla mávají a svítí, přineslo kritiku. Například od Národního památkového ústavu. Kritici tvrdí, že Černý okupuje veřejný prostor za soukromé peníze. Sám umělec ale taková slova odmítá. Tvrdí, že Prahu nelze konzervovat, město má přijímat další nové umění.

Práci horolezců, kteří obří objekt poutali na fasádu z lan, pozoruje i David Černý.

Jde o symbol, tvrdí Černý. Podle památkářů mu jde jen o humbuk, nikoli o umění

  • Podobná řešení – umělecká díla umístěná na fasádách městských objektů, jsou k vidění také v dalších evropských a světových metropolích, jako je Londýn, Madrid, Melbourne, New York, Paříž, Berlín, Dublin, Portland a mnohé další. A také v českých městech – kromě Prahy například v Olomouci či Brně.
  • Motýli s trupem slavného letadla Spitfire podle majitele obchodního domu Máj oslavují československé stíhací piloty, hrdiny, kteří během 2. světové války sloužili u operačních perutí RAF. V chodníku před Májem je vsazeno 359 drobných siluet stíhacích letounů vytvořených z dlažebních kostek, protože stíhačů bylo právě 359.
  • „Motýli symbolizují mír, Spitfire je symbolem zbraně, války. Mezi mírem a válkou je tenká hranice a aktuální dění ve světě tento apel ještě umocňuje,“ vysvětluje Martin Klán, člen správní rady společnosti AMADEUS Real Estate, která budovu, jež se znovu otevře 24. června, vlastní od roku 2019.
  • Technicistní pojetí trupu motýla coby trupu letounu odpovídá původní koncepci stavby OD Máj, která bývá označována za českého zástupce stylu high-tech. Stroze technickou podobu trupu zjemňují motýlí křídla organických tvarů a vnášejí do výrazu domu připomenutí jeho názvu – Máj. Máj, čas lásky, čas rozkvětu nového života. Motýli symbolicky dosedají na po rekonstrukci svěží obchodní dům.
  • Proti dílu vystupuje například Klub za starou Prahu nebo Národní památkový ústav. Ten s návrhem nesouhlasil, ovšem pražský magistrát ho povolil, a to na jeden rok. „V případě Máje nejde o žádné výtvarné umění, nýbrž o reklamní poutače, jejichž prozaická funkce je maskována vznosnými frázemi,“ píše v komentáři pro server iDNES.cz historik umění Jakub Potůček. A dodává: „V případě Davida Černého o žádné umění nejde už dávno. A v případě Máje to platí dvojnásob. Developer potřebuje reklamu na nový obchoďák a David Černý zase humbuk, protože jeho produkty už kromě turistů nikoho nezajímají.“
  • „Malá stíhačka s obratným pilotem dokáže zažehnout oheň bitvy, která nakonec smete i velkého agresora. Butterfly Effect – efekt motýlího křídla – je teorie, která říká, že mávnutí křídlem může spustit řetězec na sebe navazujících událostí, které způsobí uragán na opačné straně planety,“ říká David Černý.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek