metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Čtvrtek 10. října 2024. Svátek má Marina

Jess, Logan, nebo snad Dean? Vkus českého Gilmorova děvčete je jasný. Má ráda rebely

  13:34
Vítejte u podcastu, kde rozebíráme vše, co se týká seriálu Gilmorova děvčata. Doufám, že mě v městečku Stars Hollow zase brzy navštívíte. Tyhle věty obvykle zaznívají v každé epizodě podcastu tajemné autorky podcastu Gilmorky Jany Zábranské. Fanynku tohoto v tuzemsku velice populárního fenoménu se deník Metro rozhodl vyzpovídat.
Autorka podcastu pózuje s hrníčkem podobně, jako hlavní hrdinky seriálu na...

Autorka podcastu pózuje s hrníčkem podobně, jako hlavní hrdinky seriálu na plakátech. | foto: Archiv J.Z.

Také jste si před lety oblíbili rychle brebentící duo Lorelai a Rory? Chcete zavzpomínat na lásky, přátelství, hudbu, filmy, jídlo - prostě vše, co Gilmorky v seriálu tolik milovaly? A k tomu se dozvědět nějaké ty zajímavosti z natáčení. Pak je pro vás podcast Gilmorky jako stvořený. A rozhovor níže jakbysmet.

Váš podcast je relativní novinkou. Co vás přimělo jej začít tvořit?
Sama podcasty moc ráda poslouchám a zhruba před rokem jsem narazila na podcast „Gilmore to say“, kde dvě holky z USA seriál Gilmorova děvčata rozebírají. Připomnělo mi to, jak moc jsem měla vždy Gilmorky ráda a jak moc bych si o nich chtěla s někým povídat. Nikdy jsem však kolem sebe neměla nikoho, kdo by to se mnou úplně sdílel. Díky podcastu jsem tu správnou komunitu konečně nešla.

Milo Ventimiglia jako rebel Jess v seriálu Gilmorova děvčata (2000)

Jaké jsou první ohlasy posluchačů? Překvapilo vás něco?
Jsem vděčná za to, že mi chodí neskutečně pozitivní reakce. V jednom z prvních dílů jsem mluvila o tom, že Gilmorky jsou hygge. Tedy něco, co dokáže navodit ten nezaměnitelný pocit pohody, bezpečí a klidu. Ideálně když venku zuří bouřka a vy si zapálíte svíčku, zabalíte se do deky a s horkou čokoládou v oblíbeném hrníčku si pustíte svůj milovaný seriál. Když mi potom posluchači psali, že podobný pocit mívají při poslechu podcastu, tak jsem z toho měla obrovskou radost. Moc mě těší, že se mi snad daří přenést část kouzla seriálu do podcastové verze. Také si hodně užívám někdy až vášnivé debaty na téma kluků Rory. Když jsem vydala epizodu o Deanovi s názvem „Toxic nebo teenager“ a na Instagram nahrála video se sestřihem Deanova agresivního chování na písničku Toxic od Britney Spears, očekávala jsem, že si na mě zastánci Deana možná smlsnou. Překvapilo mě, že se naopak ozvala velká část posluchačů, kteří vidí (nebo začali vidět) vztah Rory a Deana jako problematický.

Autorka je maminka z Moravy. Dřív učila angličtinu.

V prvních epizodách jste zmínila, že vám byla inspirací kolegyně Bára z úspěšného podcastu Neplecha ukončena, od které máte tuším mikrofon. Znáte se?
Neznáme se osobně, ale po letech, co poslouchám její podcast, mám pocit, jakoby to byla má dobrá známá. Spojuje nás láska ke knihám o Harrym Potterovi a také k detektivkám o Cormoranu Strikovi, které píše J. K. Rowling pod pseudonymem Robert Galbraith. Báře jsem vděčná za její otevřenost a podporu, poté co jsem se rozhodla s vlastním podcastem začít a požádala ji o radu ohledně programu na nahrávání a typu mikrofonu. Oslovila jsem ji právě ve chvíli, kdy si sama pořídila mikrofon nový a plánovala ten starý poslat dál. Díky tomuto skvělému načasování teď používám mikrofon, který je pro mě vlastně i cenným podcastovým dědictvím.

V podcastu postupně nerozebíráte jednotlivé epizody (jako to dělá třeba Bára), ale spíše jedete jednotlivé motivy, stavíte je do kontextu v rámci určitého tématu a doplňujete o řadu zajímavostí a zákulisních informací. Kde berete zdroje a vlastně i inspiraci? Je to třeba z knihy Rychleji mluvit nedokážu, kterou napsala představitelka Lauren Graham, že?
Koncept epizod mám postavený na motivech, které se prolínají celým seriálem, protože v něm ráda hledám paralely a jistou symetrii. Kniha „Rychleji mluvit nedokážu“ od představitelky Lorelai mi byla hned od začátku skvělým pomocníkem. Lauren Graham ji psala v době, kdy natáčela Rok v životě, tedy čtyřdílné pokračování Gilmorových děvčat z roku 2016. V knize vzpomíná na svůj život, který je s její ikonickou rolí Lorelai velmi provázaný, a zároveň v ní popisuje, jaké to bylo vrátit se po tolika letech zpět do Stars Hollow. V tuto chvíli mám rozečtenou její druhou knihu „Už jsem ti to říkala?“, která česky vyjde začátkem října a budu z ní pro další epizody opět čerpat.

Ze seriálu Gilmorova děvčata

Máte ještě nějaké další inspirační zdroje?
Mimo to vyhledávám všemožné články a rozhovory s tvůrci seriálu, především s mojí oblíbenkyní Amy Sherman-Palladino, která celé Stars Hollow vymyslela. Dále také s herci a dalšími lidmi, kteří se na tvorbě seriálu podíleli. Skvělým zdrojem je starší podcast „The Gilmore Guys“, kde dva kluci rozebírali jednotlivé epizody a mezi hosty mívali právě herce z Gilmorek. Nebo současný podcast „I am all in“, který uvádí představitel Luka Danese, herec Scott Patterson, a který si sem zve své kolegy z Gilmorek a společně na natáčení vzpomínají.

V jedné z epizod jste zmínila, že se někteří herci objevili v několika rolích. Můžete to rozvést i pro čtenáře deníku Metro?
Tvůrkyně Gilmorek, Amy Sherman- Palladino, miluje divadlo a pracuje se svými herci, jakoby pracovala s divadelním souborem, kde se vlastně točí ti samí lidé v různých rolích. V rámci Gilmorek je to například herečka Alex Borstein, která se objevuje v první sezóně v epizodní roli harfenistky Drelly a později jako excentrická módní poradkyně Miss Celine, kde je úplně k nepoznání. Ve dvou rolích se objeví i herečka Sherilyn Fenn, která nejdříve ztvární přítelkyni Jessova táty, v epizodě, kdy Jess odjede právě za svým tátou do Kalifornie. A po několika letech ji vídáme jako Annu Nardini, bývalou přítelkyni Luka, se kterým má dceru April. Nebo vtipně herečka, která hrála Richardovu maminku Trix. Když Třix zemře, tak se na jejím pohřbu objeví tetička Marilyn, kterou hraje ta samá herečka. Přišla si tedy zahrát na „vlastní pohřeb“. A nesmím zapomenout na herečku Rose Abdoo.

Alexis Bledel a Matt Czuchry (Logan) v seriálu Gilmorova děvčata (2004)

A to je kdo?
O té jsem ještě v podcastu nemluvila. Pokud jste viděli Rok v životě, tak vás teď možná hodně překvapím. Rose hraje v původním seriálu postavu Gypsy, tedy automechaničku ze Stars Hollow. Tuto roli si zopakovala i v minisérii Rok v životě. Ale zároveň zde hraje úplně novou postavu, a to služku Bertu, která pracuje pro Emily a nakonec se k ní s celou svou rodinou nastěhuje. Při prvním sledování mi vůbec nedošlo, že se jedná o stejnou herečku, a celkem mě to pobavilo. Amy používá stejné herce i v rámci svých dalších projektů. Například Kelly Bishop (Emily) hrála v jejím seriálu „Bunheads“ a objevila se také v jejím nejnovějším a zřejmě nejúspěšnějším seriálu „Úžasná paní Maiselová“. To samé platí například i pro Lizu Weil (Paris Geller) nebo Milo Ventimiglia (Jess Mariano).

Samostatnou kapitolou jsou vaše speciály o klucích Rory. O pomyslný titul toho nejlepšího je veden mezi fandy letitý boj. U vás vede Jess. Proč právě on?
Přestože se základ a srdce seriálu nachází ve vztazích mezi Gilmorovými děvčaty, tedy mezi Lorelai, Rory a Emily, tak opravdu bývá nejdiskutovanějším tématem právě to, kdo byl ten nejlepší kluk pro Rory. Pro mě to byl vždy Jess Mariano, ten romantický rebel, který nesnášel celý svět, ale miloval jednu holku, Rory. Navíc četl knihy! Velkou roli v tom pro mě hraje i nostalgie, protože mému náctiletému já se Jess velice líbil. A ačkoliv si jeho postava s sebou nesla spoustu problémů, tak je, myslím, nepopiratelné, že v průběhu seriálu prošel Jess největším vývojem. Nakonec z něj vyrostl muž, na kterého se mohla Rory spolehnout a který se jí snažil vždy dobře poradit. Navíc je to jediný kluk z té slavné trojice Dean – Jess – Logan, který nebyl nikomu v seriálu nevěrný!

Proč si však nejvíce prostoru ve vašem podcastu dosud vybojoval Logan?
Když Rory bydlela ve Stars Hollow, tak bylo nejvíce času a pozornosti věnováno jejímu vztahu s Lorelai nebo jejímu studiu. Příběhové linky s Deanem a Jessem byly často spíše okrajové. Téma kluků nebylo dlouho její prioritou a nedostávalo tak v prvních řadách seriálu tolik prostoru. Jakmile však Rory nastoupila na Yale a začala se vídat s Loganem, tak hlavní část jejího příběhu byla propojena právě s ním. Naopak linka mezi Lorelai a Rory byla v těchto pozdějších sériích až na druhém místě a byla často zredukována na příležitostný telefonát nebo páteční večeři. Proto si myslím, že právě Logan dostal v podcastu zatím nejvíce prostoru. Hraje v životě Rory výraznější roli, než jakou kdy mohl Dean nebo Jess zaujmout. V ranějších dílech podcastu jsem se neodvážila jít tolik do detailů a témat, která nebyla jednoznačně spojená se zápletkou příběhu. Časem jsem však začala dávat větší prostor i pop kultuře, kterou v seriálu tak rádi zmiňují. Proto například v epizodách o Loganovi probíráme Jane Birkin a historii kabelky birkinky, když právě jednu takovou Rory od Logana dostane. Nebo v dalším díle sledujeme Rory na tematické párty v oblečení z filmu Kill Bill, a tak se rozpovídám o Tarantinovi a jeho dalších filmech. Proto jsou novější díly delší a témata jsou někdy rozdělena na pokračování.

Jared Padalecki jako toxický Dean v seriálu Gilmorova děvčata (2000)

Jak dlouho trvá vaše fanouškovství seriálu? Kdy jste jej poprvé viděla? A kolikrát nakoukávala?
Do Gilmorek jsem se zamilovala už jako náctiletá, když je dávali odpoledne v televizi. Vždy jsem se těšila, až přijdu ze školy domů a pustím si je. Celkově jsem je však znovuobjevila ve chvíli, kdy se staly součástí nabídky na Netflixu. Od té doby je mám často puštěné jako kulisu, třeba při vaření nebo uklízení nebo jako odměnu po pracovně náročném dni. Počet shlédnutí si už ani netroufám odhadnout.

Prozraďte nám něco o sobě. Kde bydlíte? Jakou máte civilní profesi?
Jsem vdaná maminka dvou dětí, bydlím na Moravě a původní profesí jsem učitelka angličtiny. Gilmorky znám hlavně v originále a baví mě teď pro podcast porovnávat anglickou a českou verzi. Náš dabing považuji celkově za velmi povedený, i když ho nemám tolik naposlouchaný. Musím říct, že jsem nečekala, jak moc bude tvorba podcastu časově náročná. Přestože mám určitou podporu rodiny, tak realita je taková, že epizody chystám, nahrávám a stříhám po nocích, poté, co uložím děti do postele. Většinou končím až nad ránem. Snažím se však najít udržitelnější systém, aby mohl podcast vycházet častěji.

Proč jsou podle vás Gilmorky stále tak populární?
Gilmorky měly premiéru už v roce 2000 a stále jsou po téměř čtvrt století srdcovkou pro mnohé dlouholeté fanoušky. Zároveň však dokážou zaujmout i novou generaci diváků. Myslím si, že jsou dodnes populární především kvůli svému rychlému, vtipnému a chytrému dialogu, díky kterému snad nikdy úplně nezestárnou. Oceňuji, jak kvalitně jsou dialogy napsané a jak skvěle jsou scény zahrané. Především bych chtěla vyzdvihnout herecké kvality Lauren Graham (Lorelai) a Kelly Bishop (Emily). Gilmorky jsou také specifické mimořádným množstvím pop kulturních referencí, ať už to jsou odkazy na hudbu, filmy nebo knihy. Baví mě hledat symboliku těchto referencí.

Lauren Graham a Alexis Bledel v seriálu Gilmorova děvčata (2000)

Třeba knihy, které Jess při svém příchodu do Stars Hollow četl...
Ano. První kniha, se kterou ho uvidíme, je „Na cestě“ od Jacka Kerouaca. První kniha, o které pak mluví s Rory, je „Kvílení“ od Allena Ginsberga. Oba autoři jsou představitelé hnutí beatníků. V podcastu se snažím přijít na to, proč je Jess uveden právě těmito knihami. Co má společného s tímto směrem a co nám to napovídá o jeho charakteru. Seriál můžeme sledovat naprosto spokojeně bez toho, abychom věděli, co mnohé pop kulturní reference znamenají. Já jsem to tak většinu času taky dělala. Ale když zjistíme, na co dané věci odkazují a proč jsou v kontextu zahrnuty, můžeme situacím lépe porozumět a o to více ocenit, s jakým důvtipem byl seriál napsán.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Objednali na zahraničním on-line tržišti a pak nevěřili, že je doručené zboží pravé

vydáno 10. října 2024  12:00

Pokud patříte mezi starší ročníky, možná neznáte v posledních letech hojně používaný přívlastek „z Wishe“. Ten se hojně používá například na sociálních...  celý článek

Češi moc nečtou. Někteří si vystačí jen s jednou jedinou knihou po celý rok

vydáno 10. října 2024  5:00

Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi. Výrok, který někteří připisují prezidentu Masarykovi, jiní spisovateli Mauriacovi. Je to ale prý anglické...  celý článek

Těžkým zkouškám nemusejí Pražané čelit jen sami. Pomůže sociální nadační fond

vydáno 9. října 2024  17:28

Jana je maminka malé dcery, která si prošla útrapami domácího násilí. Když našla odvahu odejít od svého manžela, stála před novým problémem – jak zajistit...  celý článek

Místo skládek nová hřiště. Projekt Sportovního údolí chce oživit prostor mezi Braníkem a Krčí

vydáno 9. října 2024  12:00

Velké plány na velkém území. Tak se dá ve zkratce shrnout projekt s názvem Sportovní údolí. To má vzniknout na území Prahy 4. Podle starosty městské části...  celý článek