Dnes budeme ve Strážci streamu vzpomínat. Českých TV pohádek takzvaně nedělního typu je totiž již kupu let plný YouTube. A jsou tak každému kdykoliv, často i v docela normální kvalitě, dostupné po pár kliknutích. Klasická nedělní papundeklovka České televize jménem Bylinková princezna, kterou jsem se rozhodl oprášit, má co říct i po letech. A i po letech se u ní zasmějete princům, jménům, kostýmům i celkové výpravě, která v sobě obsahuje esenci těch starých časů, kdy trn zapíchnutý v zadku ústředního krasavce v pohodě odehrál třiceticentimetrový kus plastiku. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Když z nebe začnou padat kvítka a je neděle, znamená to, že ty příští budou veselé
Komediální pohádka s písničkami o princezně, která dovede každou nemoc vyléčit pomocí léčivých bylinek. A i když jsou léčivé bylinky hlavní příčinou jejího rozchodu s královskými rodiči, přece jen nakonec pomohou princezně Bělince k přátelství s čarodějnicí Hátou, k hezkému ženichovi i ke smíření s panem králem a paní královnou. Tak zní oficiální synopse Bylinkové princezny, kterou jsme měli v devadesátkách nahranou doma na videokazetě. Pokud patříte mezi mladší ročníky, pak vězte, že to v té době znamenalo například to, že jste onu nahranou věc kvůli její dostupnosti viděli následně nejmíň stokrát. A tím pádem se vám zaryla pořádně hluboko do paměti.
Čím například? Třeba již zmiňovanými písničkami (text jedné z nich je zakomponován do mezititulku výše), kterých tu zaznívá požehnaně. A na pohádkové poměry nejsou vůbec špatné.
Hvězdné obsazení bylo tehdy na České televizi samozřejmosti
Režie Bylinkové princezny se svého času ujal hudebník Jiří Vondráček, který v pozdějších letech komponoval také hudbu pro jinou známou pohádku – Šmankote, babičko, čaruj (1998). Televizní režii ale tenhle pán zvládl se ctí. Přispěl k tomu i fakt, že měl pro svůj TV film, jak bylo tehdy na České televizi zvykem, k dispozici pěknou řádku zvučných jmen. Ústřední role půvabné princezny Běly se ujala tehdy šestadvacetiletá Magda Reifová. Jejího milého – dřevorubce Jindru – ztvárnil Jan Čenský.
Děj táhne dopředu také Jana Paulová coby osamělá, nebo chcete-li vdavekchtivá, čarodějnice Háta. Památné jsou také dadaistické výkony Leoše Suchařípy coby krále, Ladislava Trojana v roli uchazeče o ruku Bělinky Sváti Cvikra z Nepomuk, jeho soka Ladislava Gerendáše alias Pepy Hluchoty z Poděbrad, a v neposlední řadě tu poněkud nechrabrou úlohu dalšího nápadníka sehrál Bronislav Černý alias Venca Konopník z trilogie Slunce, seno.
Poklad z Youtubu
Abych nevypichoval jen veselé pestrobarevné pohádky, jako protipól k Bylinkové princezně skvěle funguje moje nejoblíbenější česká temná pohádka režiséra Ludvíka Ráži s názvem O Janovi a podivuhodném příteli. Její děj, u něhož jsem v dětství učurával strachy, vypráví o Janovi (Tomáš Valík nadabovaný Martinem Zounarem), kterého po smrti otce vyžene z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě ale potkává zástupy nápadníků, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (Eva Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (Fritz Bachschmidt nadabovaný Petrem Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání.
Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (Matthias Habich dabovaný Borisem Rösnerem). Ten má totiž princeznu Agnes v moci a na svědomí má i její nápadníky, ze kterých vycucává životní sílu. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou. A jako správná pohádka jí také skončí. Protože, jak v závěru praví jedna z postav: Věčný život, to je jen bájný sen. To není nic pro člověka. Bez konce by život ztratil svůj smysl...