Divácky neatraktivní, nehvězdné, komorní a vlastně i dost pomalé. Důvodů, proč Ještěra nedoporučit, bychom nalezli celou řadu. Film, ve kterém Benicio Del Toro a jeho tým zkoušejí objasnit brutální vraždu realitní makléřky, nezní na první dobrou právě atraktivně. Debutující Grant Singer ale naštěstí natočil přímočaré drama, které se krásně vejde do škatulky detektivka, stejně tak jako drama či thriller. Obchodníci s bolestí jsou příjemná oddychovka, která je stejně tak chytrá, jako primitivní. Ideální film na nedělní odpoledne.
Tahle dvojka nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Napětí za doprovodu kakofonické hudby
Příběh filmu, který podle portálu Česko-Slovenské filmové databáze nese jisté podobnosti s reálným případem nevyřešené vraždy kanadské realitní makléřky Lindsay Buziak, pojednává o poldovi Tomu Nicholsovi. Jak už to tak ale u podobných příběhů bývá, Nichols ve snímku odhalí nejen vraha, ale i mnohem víc. Pořádnou hromadu sra*ek. Debutující režisér Grant Singer divákům představil sebevědomé drama, které vás při sledování nutí marně pátrat po tom, jak to celé asi dopadne. Podobně mysteriózně laděných snímků se v poslední době moc netočí. Nejsou totiž sexy a jinde, než na streamech nemají moc šanci uspět. Celý film navíc táhne sympoš Benicio Del Toro, kterého mám rád zhruba od prvního Sin City. Jeho starší věci jsem doháněl až později. Jediné, co mě v ději poněkud mátlo je onen Ještěr v názvu, na už tak ale v ději. Působí to samoúčelně a trapně. Na druhou stranu, podobně skvělému filmu to rádi odpustíte. A ta kakofonická hudba? Pecka.
Povrchní, ale zábavná Emilka
Režisér potterovek David Yates není úplně můj favorit. Kromě nich totiž natočil také příšerná Fantastická zvířata. Ale jeho Legenda o Tarzanovi mě před pár lety vlastně docela bavila. U své novinky Obchodníci s bolestí se inspiroval u zkušenějších kolegů v čele s Martinem Scorsese a natočil snímek, který svým konceptem a stylizací hodně připomíná Vlka z Wall street. Akorát, že pojednává o farmaceutické společnosti. Ve snímku exceluje sympoška Emily Blunt, která nutně potřebuje práci, aby se mohla postarat o dceru. Nastoupí proto do farmaceutického start-upu, kterému se moc nedaří, a zaplete se tam do nebezpečného spiknutí. Mnozí kritici filmu vyčítají, že přišel tak trošku s křížkem po funuse. A taky, že je dost povrchní. Je to samozřejmě fakt. Na malé obrazovce to ale nepovažuji za moc velký problém. Navíc mám kolem sebe spoustu lidí, kteří tuhle kauzu neznají.
Závislost na OxyContinu
Tradiční americkou honbu za úspěchem à la Vlk z Wall Street a milion jiných táhne nejen hlavně skvělý výkon Blunt i kolegy Chrise Kapitána Ameriku Evanse. Pravdou samozřejmě je, že tentokrát sledujeme ty stinnější stránky kapitalismu. Je to ale zábavná podívaná. Už také proto, že tu máme povětšinou postavy kladné, které moc netuší, jaké zlo na lidech svým OxyContinem páchají. Pro koho bude snímek považovat za moc povrchní, může si doplnit prý skvělý seriál Absťák.