Než ale na třetí díl mravenčí ságy vyrazíme do kin, či si počkáme, až se film podobně jako Panther po pár měsících dobelhá na svou domovskou streamovací platformu, připomeňme si jeden důležitý fakt. S Marvelem to jde poslední dobou trochu z kopce. Dvojka Black Panthera za to sama o sobě vlastně zase až tolik nemůže. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
O Hamletovi bez Hamleta
Loňský rok přinesl fandům Marvelu nejedno filmové zklamání. Doctora Strange 2 plného digitálního bordelu a logických lapsů, infantilního Thora 4, ve kterém sehrál roli hlavního záporáka nikoliv Christian Bale, ale režisér Taika Waititia, a v neposlední řadě také příslovečného Hamleta bez Hamleta (znáte Cimrmany,ne?) Black Panthera 2. Pokud bychom byli spravedliví, nejspíš bychom si měli rovnou říct, že Black Panther: Wakanda nechť žije dopadl z téhle trojice asi nejlíp. K první lize má ale také daleko.
Pokud by divák nevěděl nic o pozadí vzniku filmu, už intenzivní úvodní scény, během kterých se Shuri (Letitia Wright) - sestra válečníka T’Chally alias Black Panthera snaží zachránit život svého bratra umírajícího na neznámou chorobu. Herec Chadwick Boseman totiž před dvěma lety tragicky umřel na rakovinu tlustého střeva, a Marvel, tedy i režisér Ryan Coogler, potřebovali vymyslet důstojný způsob, jak jeho absenci v pokračování filmu omluvit či alespoň vysvětlit. T’Challa tedy zemřel i v marvelovském filmovém světě a jeho skon posloužil jako základ pro pozdější konflikty, které pohánějí děj druhého dílu.
Útok z hlubin
Shuri, královna Ramonda (Angela Bassett), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) poté bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými, zatímco se obyvatelé africké země Wakandy, kde všichni společně žijí, snaží přijmout svou další životní kapitolu. V ní již jejich zemi nechrání král a superhrdina v jedné osobě, jenž měl navíc zálibu v nošení černého kočičího brnění. Krátce poté se poprvé představuje záporák snímku – král podmořského světa Namor, který chce zabít jistou americkou vědkyni. To ale naši klaďasové odmítají udělat či připustit, a tak je na spadnutí válka mezi Namorem a Wakandou.
161 minut
Na dvojce Black Panthera je dobré, že i když jde o brutálně dlouhý film s milionem motivů, které jednoduše nejde i při velkolepé stopáži 161 minut všechny dostatečně rozvinout (a zároveň je úspěšně dotáhnout do konce), pořád ji lze vnímat jako návrat ke starému, respektive původnímu způsobu budování a rozšiřování marvelovského filmového univerza. K tomu, abyste si film užili, vlastně ani nepotřebujete vidět experimentálního Doctora Strange a mnohovesmír šílenství či komediálního Thora. O seriálech ani nemluvím.
Druhý Black Panther je o něco horší než jednička, je to hlavně kvůli absenci silné hlavní postavy jakou T’Challa bezesporu byl. Ano, je to důstojná rozlučka s Chadwickem Bosemanem a řemeslně dobře zvládnutý film, popravdě řečeno se tu ale občas dějí věci, kterým se chtě nechtě musíte zasmát. O rozporuplném zakončení snímku raději pomlčme. K prvoligovým marvelovským snímkům jako první Iron Man, Druhý Kapitán Amerika, Občanská válka či třetí Spider-man to má dvojka Black Panthera hodně daleko. Což mě vrací k myšlence, kterou jsem nakousnul výše. A tou je hlad fandů po konečně pořádné marvelovce. Může jej do této chvíle na poměry marvelovského filmového světa komornější Ant-man uspokojit? Obávám se, že úplně ne.
Ant-Man, jeho dcera, Wasp, původní Ant-Man a původní Wasp se v novince ocitnou v digitálním světě jménem Quantumania. Zde posléze narazí na Kanga, jednoho z nejmocnějších padouchů celého mnohovesmíru, který bude marvelovským hrdinům zatápět i v následujících filmech. Bude to dobrý film? Snad ano. Je ale také otázkou, zda nepůjde o přeplácanou, byť vizuálně zajímavou blbinu, po které bude odcházet z kina podobně rozpačití, jako po zhlédnutí loňského Strange či Thora. Snad si ale nový Ant-man zachová i přes nové měřítko svůj specifický humor i tón vyprávění. Marvelovka, kterou fandové nebudou přijímat rozporuplně, už je sakra potřeba.
Black Panther: Wakanda nechť žije
|