metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej
Strážce streamu
Dalších 7 fotografií v galerii
Snímek z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije | foto: Falcon

Druhý Black Panther se dobelhal na Disney+. Fandům připomíná, proč má Marvel trable

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Pokračování Black Panthera s podtitulem Wakanda nechť žije před pár dny konečně dorazilo na streamovací platformu Disney+. Neexistuje pro to lepší doba. Příští týden totiž vlítne do kin další marvelovský hrdina - Ant-Man. Jak fanoušci dobře vědí, poprvé se má v jeho třetím filmovém dobrodružství (pokud tedy počítáme pouze jeho samostné snímky) výrazněji předvést nový velký padouch pro další, v pořadí již pátou fázi marvelovského filmového vesmíru - Kang Dobyvatel.

Než ale na třetí díl mravenčí ságy vyrazíme do kin, či si počkáme, až se film podobně jako Panther po pár měsících dobelhá na svou domovskou streamovací platformu, připomeňme si jeden důležitý fakt. S Marvelem to jde poslední dobou trochu z kopce. Dvojka Black Panthera za to sama o sobě vlastně zase až tolik nemůže. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

O Hamletovi bez Hamleta
Loňský rok přinesl fandům Marvelu nejedno filmové zklamání. Doctora Strange 2 plného digitálního bordelu a logických lapsů, infantilního Thora 4, ve kterém sehrál roli hlavního záporáka nikoliv Christian Bale, ale režisér Taika Waititia, a v neposlední řadě také příslovečného Hamleta bez Hamleta (znáte Cimrmany,ne?) Black Panthera 2. Pokud bychom byli spravedliví, nejspíš bychom si měli rovnou říct, že Black Panther: Wakanda nechť žije dopadl z téhle trojice asi nejlíp. K první lize má ale také daleko.

Snímek z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije

Pokud by divák nevěděl nic o pozadí vzniku filmu, už intenzivní úvodní scény, během kterých se Shuri (Letitia Wright) - sestra válečníka T’Chally alias Black Panthera snaží zachránit život svého bratra umírajícího na neznámou chorobu. Herec Chadwick Boseman totiž před dvěma lety tragicky umřel na rakovinu tlustého střeva, a Marvel, tedy i režisér Ryan Coogler, potřebovali vymyslet důstojný způsob, jak jeho absenci v pokračování filmu omluvit či alespoň vysvětlit. T’Challa tedy zemřel i v marvelovském filmovém světě a jeho skon posloužil jako základ pro pozdější konflikty, které pohánějí děj druhého dílu.

Danai Gurira ve filmu Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Útok z hlubin
Shuri, královna Ramonda (Angela Bassett), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) poté bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými, zatímco se obyvatelé africké země Wakandy, kde všichni společně žijí, snaží přijmout svou další životní kapitolu. V ní již jejich zemi nechrání král a superhrdina v jedné osobě, jenž měl navíc zálibu v nošení černého kočičího brnění. Krátce poté se poprvé představuje záporák snímku – král podmořského světa Namor, který chce zabít jistou americkou vědkyni. To ale naši klaďasové odmítají udělat či připustit, a tak je na spadnutí válka mezi Namorem a Wakandou.

Snímek z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije

161 minut
Na dvojce Black Panthera je dobré, že i když jde o brutálně dlouhý film s milionem motivů, které jednoduše nejde i při velkolepé stopáži 161 minut všechny dostatečně rozvinout (a zároveň je úspěšně dotáhnout do konce), pořád ji lze vnímat jako návrat ke starému, respektive původnímu způsobu budování a rozšiřování marvelovského filmového univerza. K tomu, abyste si film užili, vlastně ani nepotřebujete vidět experimentálního Doctora Strange a mnohovesmír šílenství či komediálního Thora. O seriálech ani nemluvím.

Snímek z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije

Druhý Black Panther je o něco horší než jednička, je to hlavně kvůli absenci silné hlavní postavy jakou T’Challa bezesporu byl. Ano, je to důstojná rozlučka s Chadwickem Bosemanem a řemeslně dobře zvládnutý film, popravdě řečeno se tu ale občas dějí věci, kterým se chtě nechtě musíte zasmát. O rozporuplném zakončení snímku raději pomlčme. K prvoligovým marvelovským snímkům jako první Iron Man, Druhý Kapitán Amerika, Občanská válka či třetí Spider-man to má dvojka Black Panthera hodně daleko. Což mě vrací k myšlence, kterou jsem nakousnul výše. A tou je hlad fandů po konečně pořádné marvelovce. Může jej do této chvíle na poměry marvelovského filmového světa komornější Ant-man uspokojit? Obávám se, že úplně ne.

Záběry z traileru ke snímku Black Panther: Wakanda nechť žije

Ant-Man, jeho dcera, Wasp, původní Ant-Man a původní Wasp se v novince ocitnou v digitálním světě jménem Quantumania. Zde posléze narazí na Kanga, jednoho z nejmocnějších padouchů celého mnohovesmíru, který bude marvelovským hrdinům zatápět i v následujících filmech. Bude to dobrý film? Snad ano. Je ale také otázkou, zda nepůjde o přeplácanou, byť vizuálně zajímavou blbinu, po které bude odcházet z kina podobně rozpačití, jako po zhlédnutí loňského Strange či Thora. Snad si ale nový Ant-man zachová i přes nové měřítko svůj specifický humor i tón vyprávění. Marvelovka, kterou fandové nebudou přijímat rozporuplně, už je sakra potřeba.

Black Panther: Wakanda nechť žije

 • Režie: Ryan Coogler
 • Scénář: Ryan Coogler, Joe Robert Cole
 • Kamera: Autumn Durald
 • Hudba: Ludwig Göransson
 • Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong’o, Winston Duke, Angela Bassett, Danai Gurira, Martin Freeman, Tenoch Huerta, Lake Bell, Michaela Coel a další
 • Produkce: Kevin Feige, Nate Moore
 • Střih: Kelley Dixon, Jennifer Lame, Michael P. Shawver
 • Zvuk: Peter J. Devlin
 • Scénografie: Hannah Beachler, Lisa K. Sessions
 • Masky: Joel Harlow, Camille Friend, Naveesa Nixon
 • Kostýmy: Mobolaji Dawodu

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek