metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Smrtonosná past dostala dalšího vánočního brášku. | foto: Universal Pictures US

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus kráčející ve šlépějích hlavního hrdiny Smrtonosné pasti Johna McClanea skvělí, diváci i kritici výsledek možná až překvapivě hojně chválili. Českými kiny, ale i pod radarem tuzemských fandů akčňáků, tahle zábavná pecka jakoby proplula. To je třeba změnit.

Harbourův vousatý chlapík v červenobílém oblečku skutečně existuje a podobně jako Santa Claus, kterého ve Vánoční kronice z roku 2018 ztvárnil herec Kurt Russell, zná jména i předešlé skutky všech lidí na Zemi. To ale není všechno. Ke smůle několika uličníků, kteří se rozhodnou přepadnout honosnou rezidenci s bohatou rodinkou v obýváku a sejfem ukrývajícím tři sta milionů dolarů ve sklepě, je to taky pěknej drsňák. Takže když mu při návštěvě zmiňovaného sídla na Štědrý den uletí nedopatřením sobi, začne po vzoru Johna McClanea alias Bruce Willise ze Smrtonosné pasti okrajovat počet zmiňovaných hříšníků na minimum.

David Harbour a John Leguizamo

Doporučovat Šílenou noc je v těchto dnech trochu ošidné. V kinech už ji nestihnete, k pirátění vás nabádat správně nemůžu a legálně online bude nejdřív za poplatek na iTunes, a to až v druhé půlce tohoto měsíce (odhad je nyní 22. února). Věřím ale, že si s tímhle dilematem snadno poradíte. Šílená noc nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Akční hou, hou, hou
Violent Night pochazí z dílny společnosti 87 North Productions, která patří úspěšnému režisérovi a producentovi Davidu Leitchovi. Ten je znám několika věcmi. Především ale tím, že s parťákem Chadem Stahelskim natočil první díl Johna Wicka. A taky, že má od té doby se svou armádou kaskadérů a choreografů na kontě opravdu hodně zajímavých akčních jízd. Šílená noc je jednou z nich, a to i přesto, že jí chviličku trvá, než se v tomto ohledu rozjede.

David Harbour jako Santa

Jejím hlavním hrdinou je, jak již bylo řečeno výše, poněkud opotřebovaný a naprosto jistě skutečný Santa Claus. Už v prvních minutách snímku se ukazuje, že je to spíše než svatý muž hlavně stárnoucí, unavený a totálně vyhořelý alkoholik. Jeho práce ho už pěkně štve, a to hlavně proto, že hodných dětí ubývá. A ty co zbyly chtějí většinou jen videohry, peníze a jiné kraviny.

Pak ale tenhle kouzelný svéráz narazí na malou holku Trudy, která je nejen hodná a svátky jak se patří prožívá, ale taky má zálibu v Sám doma. A k tomu ještě problém s vilou plnou zlobivých teroristů. O pořádně krvavý štědrovečerní masakr je tedy již předem postaráno. Náš pan Claus to totiž v minulosti hodně dobře uměl s válečným kladivem. Jen je třeba se na tyhle staré dobré časy rychle rozvzpomenout.

Cynická a brutální vánoční podívaná
Je Šílená noc zábavnou alternativou vánoční klasice? Za mě rozhodně. Vlastně má v sobě mnohem víc patosu a vánoční atmošky, než byste od podobné řezničiny čekali. Norský režisér Tommy Wirkola se totiž ve svém akčňáku rozjíždí možná až příliš pomalu, a to právě kvůli určité žánrové hře, a také možná ne tak nutnému navrstvení vánočních klišé. Činí tak ale naštěstí přesně do chvíle, kdy divákovi ještě nestačila dojít trpělivost, nicméně ocení přeřazení do akčního krvavého módu. Pak už konečně následují kýžené a v upoutávkách slibované akční scény plné originálních fatalit. Ty jsou prokládané přehledně natočenými často černohumornými pasážemi s odkazy na zmiňované klasiky jako Sám doma, Smrtonosná past či Santa je úchyl!

David Harbour je Santa, který kráčí ve stopách kolegy Johna McClanea,

Pokud vás bude, podobně jako mě, během sledování Šílené noci provázet dobrá nálada a úsměv od ucha k uchu (takzvaně na deb*ila), mám pro vás dobrou zprávu. Wirkola před pár dny oznámil, že se svým Santou nekončí. Je si totiž vědom toho, že první snímek nevyužil všechny žánrové propriety jako vánoční skřítky, paní Clausovou nebo Severní pól, takže určitě bude v chystaných pokračováních z čeho brát. Jelikož to navíc vypadá, že na dvojku peníze bez problému dostane, nezbývá nám, než do té doby spořádaně čekat. Kdo by to řekl, že jednou budu čekat místo na klasického Ježíška na Santu Clause.

Šílená noc

  • Režie: Tommy Wirkola
  • Scénář: Pat Casey, Josh Miller
  • Kamera: Matthew Weston
  • Hudba: Dominic Lewis
  • Hrají: David Harbour, John Leguizamo, Alex Hassell, Alexis Louder, Cam Gigandet, Edi Patterson, Beverly D’Angelo, Leah Brady, Alexander Elliot a spol.
  • Produkce: David Leitch, Kelly McCormick, Guy Danella
  • Střih: Jim Page
  • Zvuk: Bill Sheppard
  • Scénografie: Roger Fires
  • Kostýmy: Laura Anania

Komentáře

Hlavní zprávy

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek