metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Dalších 5 fotografií v galerii
Parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka pořádá zážitkové jízdy vlakem. | foto: Martin Zavadil

Od trolejbusu k jindřichohradecké úzkokolejce. Dobrodruh Fikáček tam chce znovu vrátit vlaky

  16:20
Brněnský dobrodruh a podnikatel Albert Fikáček, který mimo jiné vypravil několik vlaků s humanitární pomocí na Ukrajinu či po řádění tornáda v tuzemsku, má nový projekt. Jeho dopravní společnost Gepard Express vyjádřila zájem o provozování úzkokolejné dráhy na obou větvích z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně.

Nabídku zajištění provozu v letní sezoně 2023 už má od konce listopadu 2022 k dispozici vedení Jihočeského kraje. „Úzkokolejka je pro mě něco, bez čeho by tento kraj nebyl úplný,“ říká pro deník Metro Fikáček.

Jak jste se o situaci dozvěděl a proč do toho chcete se svými lidmi jít?
Kolem úzkokolejky se pohybuji dlouho, dokonce jsme měli na ní se ženou svatbu, konkrétně na stanici Hůrky. Přijde mi naprosto samozřejmé přiložit ruku k dílu a pokusit se o záchranu. Naštěstí nejen my, ale i mnoho bývalých zaměstnanců, odborníků, strojvůdců či fandů je ochotno pro úzkokolejku udělat mnohé. Právě ta velká odhodlanost spousty lidí je jednou z věcí, která mě neustále přesvědčuje, že to má smysl, a to i když to je hodně práce. Musí se však stát ještě spousta věcí, abychom mohli říct, že je úzkokolejka z nejhoršího venku.

Úzkokolejce se blýská na lepší časy.

Vlaky na dráze nejezdí od podzimu. Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) zastavila činnost z důvodu insolvence, že? Dráha také nemá platné osvědčení o bezpečnosti provozu.
]Insolvence nebyla důvodem, proč vlaky nejezdí. Ta může probíhat i za provozu. Důvodem je naopak to, že byla dlouhou dobu odkládána. Společnost nesplňovala podmínky finanční způsobilosti a právě včasná insolvence nebo reorganizace by tento problém vyřešily. Stalo by se tak pravděpodobně ještě dříve, než skončila platnost vámi zmiňovaných bezpečnostních osvědčení.

Albert Fikáček

Co všechno je potřeba na úzkokolejce nyní udělat, aby zase šlapala?
Rádi bychom, pokud věřitelé a insolvenční správce nebo správní rada budou souhlasit, provozovali dopravu s pronajatým vozidly JHMD. Jednak tak společnost získá nějaký příjem v podobě nájmu a za druhé bude možné malinko nainvestovat a provozovat vozový park, kterému dlouhé stání nesvědčí. Naše představa v krátkém horizontu jsou dvě provozní lokomotivy Tu47 a přípojné vozy Balm/ú. Rádi bychom jezdili pouze v omezené míře, tak aby to případné objednatele, tedy kraje, nestálo moc peněz (protože zároveň platí autobusový provoz), ale aby to zvládlo udržet turistickou sezonu.

Muž tisíce projektů

  • Dobrodruh a železniční cestovatel Albert Fikáček neumí sedět s rukama v klíně. Koupil si například tři lokomotivy a třicítku vagonů. S nimi jezdí po světě a mimo jiné v nich pořádá festivaly a zážitkové jízdy.
  • V jednom ze svých vlaků dokonce vlastníma rukama postavil saunu. Jde o světovou raritu. Fikáček také přeplul Středozemní moře na lodi vlastnoručně vyrobené z 3500 PET lahví.
  • Když tornádo předloni zasáhlo obec Hrušky, ubytovával ve svých vlakových vagonech dobrovolníky či hasiče. Loni v únoru pak začal přepravovat materiální pomoc na Ukrajinu a zpátky vozil uprchlíky.
  • Vlaky na úzkokolejce nechce Fikáček primárně provozovat kvůli zisku, ale kvůli zachování kulturního dědictví. V jindřichohradeckém depu JHMD mezitím stále zůstávají zaměstnanci společnosti. Údajně zde vyčkávají, jak se situace vyvine, a doufají, že se vlaky podaří vrátit na koleje. Ve chvíli, kdy se tito zaměstnanci rozutečou, bude podle Fikáčka zachránit úzkokolejku ještě těžší.
  • V případě, že se všechny zúčastněné strany dohodnou, mohly by vlaky na úzkokolejku znovu vyjet už 1. července.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek