metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Chytré podložky do postelí, hodinky či senzory do nábytku. I to mají být běžné pomůcky pečovatelů

  6:47
Péče o seniory za pomoci například chytrých hodinek nebo telefonů je otázkou již blízké budoucnosti. Moderní technologie budou mít využití především v oblasti takzvané neformální domácí péče a také při přechodu do rezidenční péče. Výzkumníci nyní za finanční podpory Technologické agentury ČR (TA ČR) řeší projekt k vymezení konkrétních potřeb, kde by bylo možné v péči o seniory chytré technologie využít.

Další 2 fotografie v galerii
S pomocí speciálních brýlí se semioři projdou po lese, poznají africkou savanu nebo si zaplavou v moři s delfíny. | foto: Michael Tomeš

V Česku žije s demencí přibližně jeden a půl procenta obyvatel. V rámci poskytování péče je však nabídka specializovaných služeb regionálně nevyrovnaná. Největší je ve velkých městech, jako jsou například Praha či Brno. Podpora, zejména pro neformální pečovatele, je však v odlehlých regionech minimální, stejně jako dostupnost specializované péče,“ říká předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Současné technologie přinášejí řadu možností, jak ulehčit práci pečujícím a zlepšit kvalitu života starších osob. Díky nim má být do budoucna možné snížit regionální rozdíly v dostupnosti péče jako takové. Projekt využije mimo jiné nové technologie, které vyvinula již dříve Univerzita Hradec Králové. „Jedná se o senzorický systém do nábytku pro detekci tepové a dechové frekvence, stresu či únavy. Dále se počítá s využitím systémů pro sběr dat z nositelných fitness senzorů z v současnosti stále více využívaných chytrých hodinek a dotazníkové aplikace umožňující ihned prostřednictvím chytrého telefonu reagovat na naměřené hodnoty vitálních funkcí,“ vysvětlila Steriani Elavsky, profesorka z Katedry studií lidského pohybu Ostravské univerzity.

Seniorům zpestřuje odloučení virtuální realita.

Nedílnou součástí projektu je také senzorický systém pro sběr a vyhodnocování dat týkajících se životního prostředí, kterému jsou pacienti vystavováni.

„Data ze všech těchto systémů shromažďujeme a vyvíjíme algoritmy pro detekci anomálií. Je také potřeba určit možnosti využití technologií pro zjednodušení přechodu z domácí na péči rezidenční, která typicky nastává při progresivním zhoršení nemoci nebo při ztrátě nezávislosti,“ vysvětluje Richard Cimler, vedoucí Centra pokročilých technologií Univerzity Hradec Králové.

Senioři mohou díky virtuální realitě cestovat po světě.

Projekt skončí v září 2023. Nicméně jeho technologická řešení se již využívají v praxi. Konkrétně systém chytrých podložek do postelí používá dvacet pět tuzemských zařízení pečujících o seniory a pilotně se také testují v pěti spolupracujících rodinách.

„Uživateli výsledků našeho výzkumu budou moci být domovy seniorů, profesionální pečovatelé, ale i rodinní příslušníci. Vyvíjíme speciální mobilní aplikaci pro vzdálený monitoring,“ uzavírá Cimler.

Virtuální realita pro seniory

  • Stovky seniorů už měly možnost potápět se se žralokem, zajet na africké safari, projet se na horské dráze nebo relaxovat na karibské pláži či u horského jezera. Umožňuje jim to zařízení pro virtuální realitu.
  • V minulém roce došlo například k završení českého projektu „Virtuální realita v aktivizaci seniorů“, který byl zaměřen na využití virtuální reality jako prostředku ke zkvalitnění sociálních služeb. Studie ukázaly, že dobře koncipovaný virtuální zážitek může podpořit naplnění některých klíčových potřeb starších lidí, například potřeby důstojnosti nebo kontinuity a smyslu životního příběhu.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek