metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Série AHS je slavná a úspěšná značka. | foto: Disney+

Netflix a Disney+ přinášejí zklamání. Může za to básník Poe i jedenácté American horror story

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Ani na platformě Disney+ (a na Netflixu už vůbec ne) není každý den posvícení. Mnohdy dokonce platí, že čím více se na skvěle vypadající a dlouho dopředu avizovaný film či seriál těšíte, tím tvrději pak při koukání padnete na hubu. Mně se to během krátkého času povedlo hned dvakrát, ačkoliv ani v jednom zmiňovaném případě to nebylo nic tak hrozného.

Detektivka, v níž je jednou z ústředních postav spisovatel a tehdejší vojenský kadet Edgara Allan Poea - Bledé modré oko měla být hutnou detektivkou, bohužel se však kvůli slabému scénáři přibližně v polovině rozpadá na kusy. Jedenáctá řada American Horror Story, která má podtitul NYC (New York City), zase dojela na nekonečnou a především nehororovou nudu. A my s ní. Oba tyto počiny nesměly chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Vidím to bledě Christiane
Dobovka Bledé modré oko, jejíž děj je zasazen do Spojených států první poloviny devatenáctého století, měla být právě tím atmosferickým snímkem, který řádně nakopne letošní netflixovskou sezónu. A vlastně se to před pár dny i povedlo. Pro kritičtěji smýšlející diváky však šlo o zklamání, kterých se rok co rok kupí na nejoblíbenější tuzemské platformě stále více. Bleděmodré oko určitě nejde z fleku odpálit jako špatný film. Spousta dějových zákrut, herecké výkony i podmanivý vizuál mi vyloženě udělaly radost. Zkušenému vyšetřovateli Augustu Landorovi (standardně skvělý Christian Bale) a jeho nečekanému parťákovi v podání Harryho Mellinga však bohužel podráží nohy scénář i uspěchanost režiséra, který neumí udržet ani tempo, ani napětí.

Zkušený vyšetřovatel Augustus Landor má za sebou rodinou tragédii.

Parťák Edgar
O čem Bledé modré oko (což je podle mého naprosto příšerný název) vlastně je? Bývalý detektiv Landor se ujme vyšetřování záhadné vraždy, ke které došlo na americké vojenské základně. Pomáhat mu přitom začne mladý kadet z West Pointu jménem Edgar Allan Poe. Mladý básník a spisovatel vyšetřovateli obratem pomáhá jak svým šestým smyslem na průšvihy, tak tím, že se infiltruje mezi potenciální podezřelé.

Bledé modré oko se nepovedlo. Christian Bale a Harry Melling jsou v tom však nevinně.

Celý případ se komplikuje ve chvíli, kdy se ukáže, že je vrahem nejspíš někdo ze studentů. Nebo je to žena? Neprozradím. Cooperovi i jeho tvůrčímu týmu bohužel komplikuje život práce scénáristů, a to do té míry, že se zprvu sympatická detektivka začne po úvodní půlhodině příliš plácat v melodramatických pasážích, aby se nakonec efektní, ale notně předvídatelný závěr, odvyprávěl příliš uspěchaně. Takhle příště prosím ne.

Investigativní novinář Gino Barrelli (Joe Mantello)

Počátky HIV
I přes kolísavou kvalitu posledních řad považuji American Horror Story za seriál s velkým S. I proto jsem se těšil na to, až budou na Disney+ postupně odvysílány všechny epizody tohohle strašidelného seroše. Jedenáctá řada se však bohužel opět moc nepovedla. Není totiž moc hororová, naopak tu tvůrci Brad Falchuk a Ryan Murphy topí diváky v nudě. Naprosto rozumím tomu, že když natočíte deset řad divácky úspěšného seriálu, můžete si dovolit možná i trochu sobecky odvyprávět sice nudnější, zato důležitý příběh pro LGBT komunitu. A upozornit tím na problémy, které ve společnosti stále přetrvaly. Potíž je ale v tom, když se na to pak nedá bez přimhouřeného oka koukat.

Russell Tovey jako policajt Patrick

Zachary to nezachrání
Po filmařské stránce to sice není vůbec špatné, práci rekvizitářů, kostymérů s jejich sado maso oblečky i maskérů, kteří vytvářeli dobové účesy, je rozhodně třeba pochválit. Po zhlédnutí všech dílů ale budete cítit minimálně rozpolcenost, pokud ne rovnou nechuť. A to rozhodně nemluvím o tom, že jsou v seriálu obsazeny sotva dvě významnější heterosexuální postavy. O to nejde. Potíž je v tom, že je závěr řady jedním velkým epilogem, který na ploše několika závěrečných epizod zcela rezignuje na detektivní zápletku a servíruje divákovi pouze zmar, smutek a smrt. Výsledný dojem nezachraňuje ani skvělý Joe Mantello v roli novináře Gina Barrelliho, ani patřičně ďábelský Zachary Quinto.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek