metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Sarkastická Wednesday je netflixovský megahit i dárek pro všechny pravé burtonofily

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Ano. Jsem jeden z těch lidí, pro které je režisér Tim Burton nedostižný génius. V posledních letech ale neměl právě šťastnou ruku na projekty. O to více mám radost, že má tenhle introvertní vizionář v seriálu Wednesday konečně možnost opět se předvést v plné síle. A dělá to po burtonovsku. Seriál je proto vizuální pastvou pro oči, ve které znějí na každém kroku hudební motivy Dannyho Elfmana. Wednesday je jeden z nejsvěžejších a nejsympatičtějších kousků letošního roku. Zároveň vzbuzuje příjemný povědomý dojem. Možná i proto, že se tu Burton sympaticky vykrádá.
Jenna Ortega jako Wednesday

Jenna Ortega jako Wednesday | foto: Netflix

Teenagerka Wednesday Addamsová (Jenna Ortega) vyšetřuje na akademii s poeovským názvem Nikdy víc sérii vražd. Tak by se dal v maximální stručnosti popsat děj seriálu Wednesday, který je jakýmsi spin-offem filmové i původní seriálové Addamsovy rodiny. Tahle svérázná, černohumorná a sympaticky morbidní rodinka je nejen v tuzemsku již klasikou. Poslední kvalitní snímek o této skupince podivínů – Addamsova rodina 2 z roku 1993 – ale už jaksepatří zestárl. Zámožný otec Gomez, uhrančivě krásná matka Morticia, vražedná dítka Wednesday a Pugsley, hromotluk Lurch i jeho pomocník – uťatá ruka jménem Věc – se poté ještě dvakrát vrátili v animovaném filmovém dobrodružství.

Až nynější seriálová novinka Wednesday ale není, s prominutím, úplná sr*čka. Čtěme nenáročná zábava pro nejmenší. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Jenna Ortega jako Wednesday a Věc.

Poloviční Burton
Úspěch osmidílného seriálu Wednesday, se kterým strávíte šest a půl hodiny, byl v podstatě nevyhnutelný. Co na tom, že vizionář Burton režíroval jen jeho polovinu, a i proto je závěr série chudší o originální nápady. Tvůrci ale naštěstí správně pochopili, že klíčem k úspěchu bude popadnout klasické propriety Addamsovy rodiny, ty žánrově ukotvit do teenagerského dobrodružství ne nepodobnému Harry Potterovi (v modernějším a krvavějším kabátě), a až poté přizvat Burtona, aby školnímu dobrodružství vtisknul svůj jedinečný vypravěčský a hlavně vizuální styl. Druhou trefou, doslova do černého, bylo obsazení Jenny Ortegy do role věčně zasmušilé Wednesday. Jen díky jejímu talentu a modernějšímu pojetí série si při koukání na výkon Christina Ricci možná ani nevzpomenete. A to i přesto, že hraje jednu z postav.

Fred Armisen hraje strýčka Festera.

Cynická, zlá a talentovaná
Wednesday je v podání Ortegy patřičně cynická, morbidní a ďábelská. I přesto se však snaží být i jak se patří lidská a chápat, co se kolem ní po vztahové stránce vlastně děje. Její postava si projde patřičným vývojem. Není to jen o tom, že celý seriál pouze chodí, kouká a nehýbe pažemi. Jako bonus naopak sype jednu skvělou hlášku za druhou a divák si tak její postavu velmi rychle oblíbí. Stejně jako jejího mazlíčka, asistenta a hlídače v jedné ehm osobě - již zmiňovanou ruku jménem Věc. V prvním díle působí hlášky hlavní hrdinky ze scénáristického hlediska trochu jako křeč. Jakmile si ale zvyknete, je vyhráno. Právě výkon Ortegy a Burtonův styl jsou přirozeně oním důvodem, proč si seriál vede u diváků tak dobře. A to i přesto, že ve své poslední třetině naplno padá do předvídatelných šablonovitých vod. A také mu budou muset mnozí odpustit fakt, že rozpoznají záporáka možná mnohem dříve, než by chtěli.

Snímek ze seriálu Wednesday

Ospalá díra Jericho
Nápaditá práce s barvami a kamerou je pro přední burtonova díla typická. Jeho podpis je v případě Wednesday zvýrazněn také obsazením představitelky Wednesday z devadesátkových filmů o Addamsovic rodině - Christiny Ricci. Ta se v seriálu zhostila role učitelky botaniky Marilyn Thornhillové.

Jenna Ortega jako Wednesday

Burtonofilové, mezi něž se řadím i já, jistě při sledování seriálu rozpoznali velké množství odkazů na starší režisérova díla, včetně Ospalé díry, v níž si Ricci také zahrála. Osobně pak řadím tuhle mysteriózní hororovou pohádku z roku 1999 spolu s Batmanem se vrací z roku 1992 mezi mistrova nejlepší díla. Na ně Wednesday samozřejmě nemá a ani mít nemůže. Jako sympatický seriál, na který bych se klidně mrknul po čase znovu, však funguje výborně. Nakročení do druhé řady mi proto tentokrát voní. A nikoliv po hřbitovech a jedovatých květinách.

Wednesday

 • Tvůrci: Alfred Gough, Miles Millar
 • Režie: Tim Burton, Gandja Monteiro, James Marshall
 • Scénář: Alfred Gough, Miles Millar, Kayla Alpert, April Blair
 • Kamera: David Lanzenberg, Stephan Pehrsson
 • Hudba: Danny Elfman, Chris Bacon
 • Hrají: Jenna Ortega, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez, Fred Armisen, Gwendoline Christie, Christina Ricci, Tommie Earl Jenkins a další.
 • Produkce: Carmen Pepelea
 • Střih: Jay Prychidny, Ana Yavari, Paul G. Day
 • Zvuk: Michael Baskerville
 • Scénografie: Mark Scruton, Rob Hepburn, Adrian Curelea, Roxana Alexandru, Serban Porupca, Silvia Nancu, Ghinea Diana
 • Masky: Margo Stefan, Gabriella Havens
 • Kostýmy: Colleen Atwood
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek