metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Jenna Ortega jako Wednesday | foto: Netflix

Sarkastická Wednesday je netflixovský megahit i dárek pro všechny pravé burtonofily

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Ano. Jsem jeden z těch lidí, pro které je režisér Tim Burton nedostižný génius. V posledních letech ale neměl právě šťastnou ruku na projekty. O to více mám radost, že má tenhle introvertní vizionář v seriálu Wednesday konečně možnost opět se předvést v plné síle. A dělá to po burtonovsku. Seriál je proto vizuální pastvou pro oči, ve které znějí na každém kroku hudební motivy Dannyho Elfmana. Wednesday je jeden z nejsvěžejších a nejsympatičtějších kousků letošního roku. Zároveň vzbuzuje příjemný povědomý dojem. Možná i proto, že se tu Burton sympaticky vykrádá.

Teenagerka Wednesday Addamsová (Jenna Ortega) vyšetřuje na akademii s poeovským názvem Nikdy víc sérii vražd. Tak by se dal v maximální stručnosti popsat děj seriálu Wednesday, který je jakýmsi spin-offem filmové i původní seriálové Addamsovy rodiny. Tahle svérázná, černohumorná a sympaticky morbidní rodinka je nejen v tuzemsku již klasikou. Poslední kvalitní snímek o této skupince podivínů – Addamsova rodina 2 z roku 1993 – ale už jaksepatří zestárl. Zámožný otec Gomez, uhrančivě krásná matka Morticia, vražedná dítka Wednesday a Pugsley, hromotluk Lurch i jeho pomocník – uťatá ruka jménem Věc – se poté ještě dvakrát vrátili v animovaném filmovém dobrodružství.

Až nynější seriálová novinka Wednesday ale není, s prominutím, úplná sr*čka. Čtěme nenáročná zábava pro nejmenší. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Jenna Ortega jako Wednesday a Věc.

Poloviční Burton
Úspěch osmidílného seriálu Wednesday, se kterým strávíte šest a půl hodiny, byl v podstatě nevyhnutelný. Co na tom, že vizionář Burton režíroval jen jeho polovinu, a i proto je závěr série chudší o originální nápady. Tvůrci ale naštěstí správně pochopili, že klíčem k úspěchu bude popadnout klasické propriety Addamsovy rodiny, ty žánrově ukotvit do teenagerského dobrodružství ne nepodobnému Harry Potterovi (v modernějším a krvavějším kabátě), a až poté přizvat Burtona, aby školnímu dobrodružství vtisknul svůj jedinečný vypravěčský a hlavně vizuální styl. Druhou trefou, doslova do černého, bylo obsazení Jenny Ortegy do role věčně zasmušilé Wednesday. Jen díky jejímu talentu a modernějšímu pojetí série si při koukání na výkon Christina Ricci možná ani nevzpomenete. A to i přesto, že hraje jednu z postav.

Fred Armisen hraje strýčka Festera.

Cynická, zlá a talentovaná
Wednesday je v podání Ortegy patřičně cynická, morbidní a ďábelská. I přesto se však snaží být i jak se patří lidská a chápat, co se kolem ní po vztahové stránce vlastně děje. Její postava si projde patřičným vývojem. Není to jen o tom, že celý seriál pouze chodí, kouká a nehýbe pažemi. Jako bonus naopak sype jednu skvělou hlášku za druhou a divák si tak její postavu velmi rychle oblíbí. Stejně jako jejího mazlíčka, asistenta a hlídače v jedné ehm osobě - již zmiňovanou ruku jménem Věc. V prvním díle působí hlášky hlavní hrdinky ze scénáristického hlediska trochu jako křeč. Jakmile si ale zvyknete, je vyhráno. Právě výkon Ortegy a Burtonův styl jsou přirozeně oním důvodem, proč si seriál vede u diváků tak dobře. A to i přesto, že ve své poslední třetině naplno padá do předvídatelných šablonovitých vod. A také mu budou muset mnozí odpustit fakt, že rozpoznají záporáka možná mnohem dříve, než by chtěli.

Snímek ze seriálu Wednesday

Ospalá díra Jericho
Nápaditá práce s barvami a kamerou je pro přední burtonova díla typická. Jeho podpis je v případě Wednesday zvýrazněn také obsazením představitelky Wednesday z devadesátkových filmů o Addamsovic rodině - Christiny Ricci. Ta se v seriálu zhostila role učitelky botaniky Marilyn Thornhillové.

Jenna Ortega jako Wednesday

Burtonofilové, mezi něž se řadím i já, jistě při sledování seriálu rozpoznali velké množství odkazů na starší režisérova díla, včetně Ospalé díry, v níž si Ricci také zahrála. Osobně pak řadím tuhle mysteriózní hororovou pohádku z roku 1999 spolu s Batmanem se vrací z roku 1992 mezi mistrova nejlepší díla. Na ně Wednesday samozřejmě nemá a ani mít nemůže. Jako sympatický seriál, na který bych se klidně mrknul po čase znovu, však funguje výborně. Nakročení do druhé řady mi proto tentokrát voní. A nikoliv po hřbitovech a jedovatých květinách.

Wednesday

 • Tvůrci: Alfred Gough, Miles Millar
 • Režie: Tim Burton, Gandja Monteiro, James Marshall
 • Scénář: Alfred Gough, Miles Millar, Kayla Alpert, April Blair
 • Kamera: David Lanzenberg, Stephan Pehrsson
 • Hudba: Danny Elfman, Chris Bacon
 • Hrají: Jenna Ortega, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez, Fred Armisen, Gwendoline Christie, Christina Ricci, Tommie Earl Jenkins a další.
 • Produkce: Carmen Pepelea
 • Střih: Jay Prychidny, Ana Yavari, Paul G. Day
 • Zvuk: Michael Baskerville
 • Scénografie: Mark Scruton, Rob Hepburn, Adrian Curelea, Roxana Alexandru, Serban Porupca, Silvia Nancu, Ghinea Diana
 • Masky: Margo Stefan, Gabriella Havens
 • Kostýmy: Colleen Atwood

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek