Načasování zvolil Netflix geniální. Byť už se šampionát rozjel a fanoušci fotbalu jsou pohlceni zápasy a řeší zaváhání favoritů nebo neobvykle dlouhé nastavování času. Ale to, že se připomnělo, jak je FIFA prolezlá korupcí a téměř každý se dá koupit, opět mohlo nahlodat červíčka pochybností, jestli je fotbal ten pravý vzor pro mladé kluky, nebo jestli by měly některé firmy investovat právě do tohoto sportu. A pokud nejste zapálený fotbalový fanda, nebo jste žena a nechápete, proč se vaše polovička dívá den co den na zelený trávník v Kataru, pusťte si tuhle sérii a možná pochopíte, jak je fotbal významný a jak, bohužel, odráží dění ve společnosti. Nejen v Česku. FIFA: Pod povrchem nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu
„Svatoušek“ Blatter
Jméno Sepp Blatter musel slyšet v posledních deseti letech každý, i kdyby byl úplný sportovní ignorant. Když se totiž stanete prezidentem FIFA, jste na žebříčku významu prakticky na úrovni mnoha významným státníkům. Blatter strávil na tomto postu dlouhých 17 let, než ho semlel obrovský korupční skandál mnoha jeho kolegů z výkonného výboru FIFA a nakonec vlastně i jeho vlastní. Šikovný švýcarský obchodník, kterému už je 86 let, byl ale v strukturách FIFA už od roku 1975. Nejdříve jako technický ředitel a pak jako generální sekretář. Než stanul v prezidentském křesle.
O korupci v rámci FIFA bylo už napsáno několik kníže, někteří jejich autoři dokonce v novém dokumentu mluví a Francouzi už jeden snímek mapující skandály natočily v roce 2016 pod názvem La planéte Fifa. Nyní ale vzal vše pod svá křídla Daniel Gordon a rozjel opravdu velkolepý projekt.
Je až obdivuhodné, že na kameru mluví i mnozí někdejší čelní představitelé FIFA, kteří byli z rozsáhlých podvodů usvědčeni a člověk by nečekal, že o tom budou chtít mluvit. Ovšem zřejmě jim tvůrci nabídli, že se můžou obhájit, což vždycky zafunguje. Snad jediný, koho neuvidíte mluvit, je Chuck Blazer, bývalý člen výkonného výboru FIFA, protože před pěti lety umřel. A je velmi zajímavé sledovat, jak všichni ti podvodníčci, kteří to samozřejmě dělal pro dobro fotbalu, hovoří a jak jejich výpovědi zapadají do střípků všeho toho bahna. Divák si udělá obrázek snadno sám. Mistr v aroganci a odtržení od reality, je právě Blatter. Několikrát zopakuje, že je FIFA čistá, že on v ničem nejede a vrchol všeho je, když na závěr pronese větu: „Svědomí mám naprosto čisté.“
Hnědé obálky
V prvním díle série vás tvůrci zavedou do historie FIFA, abyste pochopili, kde se všechna ta špína zrodila. Je zajímavé sledovat, že kontroverzní přidělení pořádání mistrovství světa se dělo už v 70. letech minulého století, není to jen otázka nového tisíciletí na příkladech Jihoafrické republiky, Ruska a Kataru. Vše se totiž zlomilo, kdy začal být fotbal celosvětově sledován i přes televizi a Blatterovi se podařilo k FIFA nalákat nadnárodní sponzory. A pak už se kolotoč roztočil a nikdo z těch, kterým na konta a do kapes tekly miliony (měnu si dosaďte dle libosti), nechtěl vystoupit. Prodloužené jízdy si totiž nedopřával jen Blatter, ale i mnozí další. Divákovi se chce často zvracet, pánům, kteří řídí celosvětový fotbal, ale kupodivu i přes divokou jízdu nikoliv.
Další díly
Někdy je FIFA: Pod povrchem trochu zdlouhavá, ale pro objasnění mnohých souvislosti je to žádoucí. V dalších dílech už dochází na konkrétní příklady z tohoto století, o kterých fotbaloví fanoušci dobře ví, ale jejich rozsah a detaily možná mnohé udiví, nebo už na určité věci zapomněli. Jak se měnily názory při volbě prezidenta FIFA, ale i pořádání mistrovství světa doslova hodiny před hlasováním, stačilo si jen v určitém hotelovém pokoji vyzvednout naditou hnědou obálku, jejíž obsah byl samozřejmě určen pro rozvoj fotbalu v zemi, odkud delegát na kongres FIFA dorazil.
Když pak ale jeden činovníků FIFA otevřeně přizná, že prostě k uplácení došlo a když FBI zmáčkne nebožtíka Blazera, aby začal zpívat, jinak stráví zbytek života ve vězení, tak už fakt není co zapírat. Přesto to mnozí dál zkoušejí. Dokonce padají slova jako morální zásady nebo, že všechna obvinění jsou lži. Ve třetím díle dojde i na tajemstvím zahalenou schůzku v Elysejském paláci, kde někdejší prezident Francie Nicolas Sarkozy s katarskými šejky dojednal sérii parádních obchodů.
Poslední díl už je jen pro silné žaludky, ale zase chcete vědět, jak to všechno bylo, že? Já vás varoval. Jenže pokud tu hru s kulatým nesmyslem milujete, stejně zítra zase přepnete na přenosy z mistrovství světa a budete doufat, že vás bude bavit hlavně dění na hřišti, ne v zákulisí.
FIFA: Pod povrchem
|