metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Pinheada ztvárňuje transgender herečka Jamie Clayton. | foto: HULU

Pinhead je žena. Nový Hellraiser nedělá ostudu značce, a už vůbec ne hororovému žánru

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Temná atmosféra, parádní vizuál, chytrá originální zápletka s magickou kostkou a skvělé obsazení k tomu. Tím vším byl minimálně první díl legendární hororové série, která započala koncem osmdesátých let – Hellraiser. Není proto divu, že se fandové strašidelné klasiky o ďábelských Cenobitech – sadistických nadpřirozených bytostech z jiné dimenze těšili na další pokračování. Respektive dlouho chystaný a tolik potřebný restart. Na ten před časem došlo na obrazovkách kabelovky Hulu, která spadá pod Disney+.

Pokud jste nového Hellraisera ještě neviděli a chystáte se, pak vás jistě potěší, že se jeho tvůrcům povedl. Vlastně mě až překvapuje, kolik chvály tenhle nenápadný snímek s pomalým tempem vlastně sklízí. Děj se tradičně točí kolem podivného hlavolamu ve tvaru kostky, který udělá nové hlavní hrdince Riley ze života pravé peklo. A nejen jí.

Na většinu fandů série má ale snímek naštěstí zcela opačný efekt. Právem proto nesmí chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Pinhead a kostka

První restart vůbec
Původního Hellraisera jsem viděl před zhruba deseti lety a mám ho zafixovaného jako atmosferickou pecku, v níž tvůrci nešetřili krvavými výjevy, do BDSM oblečků oděnými příšerami i dávkováním temné atmosféry smrti a utrpení. Ani navazující dvojka nebyla vůbec špatná. Je proto s podivem, že se hororová klasika ještě nedočkala jakéhokoliv znovuoživení. Jak ale víme, v Hollywoodu je všechno jen otázkou času, a tak došlo i na tenhle pekelný reboot. Že se jeho hlavním hrdinům opět povede přivolat z dimenze zla pár monster, která jim předvedou, co je to bolest, bylo jasné hned od počátku. Když ale na režisérskou sesli usedl šikovný David Bruckner, autor The Ritual a Temného domu, bylo jasné, že diváky čeká zajímavá krvavá podívaná.

Herec Doug Bradley, který ztvárnil postavu Pinheada v původní verzi, odmítl ve filmu ze zdravotních důvodů účinkovat.

Dohlížel i spisovatel
Za původním námětem filmového Hellraisera stojí britský spisovatel Clive Barker. Ten má na kontě také předlohu k neméně kultovnímu Candymanovi, který má v případě filmů v mnoha ohledech podobnou atmosféru jako první snímky série Hellraiser. Co je ale nejdůležitější, Barker svou novelu The Hellbound Heart v roce 1987 nejen poskytl ke zfilmování, ale do podoby filmového scénáře ji také zadaptoval. Ve stejný rok pak vtrhla adaptace a dnes již legendární jednička do kin.

Následně začala vznikat předlouhá filmová série kolísavé kvality, na jejíž další přírůstky neměl již Barker žádný vliv. Z pozice výkonného producenta dohlížel až na nynější návrat. Už tento samotný fakt vypovídá o tom, že má být nový Hellraiser vítanou změnou k lepšímu.

Riley (Odessa A’zion) vypadá trochu jako klučina ze Stranger Things

Kostka v krvavém skluzu
O čem novinka vlastně je? Hlavní hrdinka s retro účesem Riley McKendry, která ve vypjatých scénách vzhledově připomíná Dustina Hendersona ze seriálu Stranger Things (ne, nedělám si srandu) nevede právě vzorný život. Sice se vyhrabala ze závislosti na opiátech a alkoholu, ale v podstatě přežívá ze dne na den v bytě svého ochranitelského bratra. Ono přežívání často spočívá ve hlasitém souložení. Když její nový milenec Trevor navrhne vylepšení nuzného rozpočtu okradením zprvu zdánlivě neznámého zazobance, zní to jako super nápad. Podivný hlavolam ve tvaru kostky, který najdou v uzamčený v sejfu, však udělá Riley ze života doslovné peklo. Pokud chce přežít a najít svého bratra, musí krvežíznivému zařízení dodávat čerstvé maso. A to se jí moc nechce.

Film Hellraiser 2

Za vším hledej ženu od krve
Když se řekne Hellraiser, každý si nejspíš okamžitě vybaví pekelného kněze Pinheada v podání Douga Bradleyho. Postavička s jehelníčkem místo hlavy byla ale s přibývajícími díly ze série postupně vytlačena. Nejnovější předchozí snímky jsou opravdu pouze pro otrlé diváky, kteří mají rádi ta nejbéčkovější béčka. Nový Hellraiser je jiný. V první polovině má výrazně pomalejší tempo, ale protože má dohromady dvě hodiny a v těch se naopak šlape do pedálů, bude vás i přesto bavit. O závěrečné půlhodince v sídle Rolanda Voighta a pointě nemluvě. Odpustíte mu i fakt, že mají cenobité trochu problém s procházením dveří. A také jistou schématičnost, která je u hororů pochopitelná.

Z filmu Hellraiser

Nový Hellraiser se od toho původního značně liší. Změnilo se fungování hlavolamu a principu „odměny“, kterou řešitel získává a málokdy ji úplně vítá, novou image mají i pekelní cenobité, kteří zahodili latex a kůži a nyní připomínají skutečně rozřezané a hrůzně modifikované mrtvoly. A co Pinhead? Toho zde poprvé ztvárňuje transgender herečka Jamie Clayton. Vlastně i všechny ostatní cenobity hrají proti původním filmům herečky. A víte co? Vůbec to nevadí. Vlastně to i dotváří původní ideu o bezpohlavnosti těchhle potvor, o kterou Barkerovi od počátku šlo. Pokud jste tedy fandové hororů a podobně jako já vás současné horory s lekačkami moc nebaví, dejte Pinheadovi a jeho kamarádům šanci. Čeká vás výborně zrežírovaná podívaná. A to není u hororu vůbec málo. A ano, rád se kouknu i případná další pokračování.

Hellraiser

 • Režie: David Bruckner
 • Předloha: Clive Barker (kniha)
 • Scénář: Ben Collins, Luke Piotrowski
 • Kamera: Eli Born
 • Hudba: Ben Lovett
 • Hrají: Jamie Clayton, Odessa A’zion, Goran Višnjič, Selina Lo, Drew Starkey, Brandon Flynn, Hiam Abbass, Aoife Hinds, Adam Faison, Jason Liles a další.
 • Produkce: Clive Barker, David S. Goyer, Keith Levine, Marc Toberoff
 • Střih: David Marks
 • Zvuk: Ric Schnupp
 • Scénografie: Kathrin Eder, Bojana Nikolic
 • Kostýmy: Momirka Bailovic

Komentáře

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek