metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Adaptace komiksu Werewolf by Night, který pochází ze sedmdesátých let, mohla dopadnout všelijak. | foto: Disney+

Vlkodlačí marvelovka je ukázkou toho, že i žánrové úkroky mohou být příjemné

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Marvelácký hororový speciál na platformě Disney+ pojednává o partičce lovců monster, kteří se sejdou po smrti svého šéfa ve starobylém domě. Zde mají v tajemném labyrintu svést boj o to, kdo je větší frajer a má na to převzít mocný červeně zářící artefakt. Vlkodlak: Noční lovec je příjemná pocta starým hororům a místy i komedie, která se nebere příliš vážně. Žánrové odbočky, jakou Noční lovec bezesporu je, se Marvelu vyplácejí jako málokomu. Někoho ale výsledek trochu zarazí.

Technicky vzato jde o první halloweenský speciál od Marvel Studios. A asi nejde o příliš velký spoiler, když napíšu, že jde také o první marvelovský počin určený pro malé obrazovky, ve kterém se na obrazovkách objevuje komiksová postava Man-Thing. Adaptace komiksu Werewolf by Night, který pochází ze sedmdesátých let, mohla dopadnout všelijak.

Snímek se však k velkému překvapení mnoha fandů nejen vydal cestou pocty klasickým hororovým snímkům ze třicátých let minulého století, ale také se příjemně vyvedl. Nesměl proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Černobílá pecka
Vlkodlak: Noční lovec má sympatických padesát tři minut, je kompletně černobílý a spoléhá se na pár věcí. Praktické i digitální efekty, originální stylizaci, a také na marvelovské poměry obří porci brutality, které na správných místech špikuje pomrky a humorem. Na režijní sesli se posadil oceňovaný skladatel filmových melodií Michael Giacchino (Ztraceni, Válka o planetu opic, Star Trek), a jak se ukazuje, nespadl z ní nejen díky kamarádství s šéfem Marvelu Kevinem Feigem.

Ve filmu se objeví i komiksová postava Man-Thing.

Jeho režijní debut je navíc plnohodnotnou součástí marvelovského vesmíru, takzvaného MCU. Není proto divu, že po úspěšném uvedení snímku na Disney+ lítaly v Marvelu vzduchem špunty od šáňa.

Vlkodlak: Noční lovec

I pro čtrnáctileté
Mnoho diváků si po či přímo při nakoukávání Vlkodlaka nejspíš přálo, aby měl trochu delší stopáž. Já bych se osobně přimlouval i za odvážnější pojetí. Nejsem totiž moc velký fanda černobílé stylizace, a ač je Vlkodlak: Noční lovec příjemné koukání s poměrně originálním xichtem, je mi jasné, že tu tmavý obraz slouží kromě odkazů na klasické horory z šuplíku takzvaného MonsterVerse také smířlivému ratingu.

Obálka původního komiksu

Ten je mimochodem stanoven podobně jako u jiných marvelovských serošů, tedy na TV-14. Jinými slovy, není vhodný pro děti pod čtrnáct let. To by bylo u opravdového hororu přinejmenším podivné.

Hlavní role se zhostil Gael García Bernal.

První vlaštovka
Co si budeme povídat, ve výsledku je marvelovské vlkodlačí dobrodružství hlavně přímočará blbinka se sympatickými postavami. Nejsem jistě sám, kdo doufá, že se Marvel bude cestou podobných milých experimentů vydávat častěji. Někoho možná zarazí, že Vlkodlak, podobně jako jiné marvelovské počiny, i v případě avizovaného hororu opět sází na absurdní humor. Je ale opět otázkou, zda je tahle hra na jistotu vlastně špatně. Mě tentokrát neuráží.

Vlkodlak: Noční lovec

  • Režie: Michael Giacchino
  • Scénář: Heather Quinn
  • Kamera: Zoe White
  • Hudba: Michael Giacchino
  • Hrají: Gael García Bernal, Laura Donnelly, Harriet Sansom Harris, Eugenie Bondurant, Kirk R. Thatcher, Leonardo Nam, Al Hamacher
  • Produkce: Jaycob Maya
  • Střih: Jaycob Maya
  • Scénografie: Maya Shimoguchi
  • Kostýmy: Mayes C. Rubeo

Komentáře

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek