metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Vlkodlačí marvelovka je ukázkou toho, že i žánrové úkroky mohou být příjemné

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Marvelácký hororový speciál na platformě Disney+ pojednává o partičce lovců monster, kteří se sejdou po smrti svého šéfa ve starobylém domě. Zde mají v tajemném labyrintu svést boj o to, kdo je větší frajer a má na to převzít mocný červeně zářící artefakt. Vlkodlak: Noční lovec je příjemná pocta starým hororům a místy i komedie, která se nebere příliš vážně. Žánrové odbočky, jakou Noční lovec bezesporu je, se Marvelu vyplácejí jako málokomu. Někoho ale výsledek trochu zarazí.
Adaptace komiksu Werewolf by Night, který pochází ze sedmdesátých let, mohla...

Adaptace komiksu Werewolf by Night, který pochází ze sedmdesátých let, mohla dopadnout všelijak. | foto: Disney+

Technicky vzato jde o první halloweenský speciál od Marvel Studios. A asi nejde o příliš velký spoiler, když napíšu, že jde také o první marvelovský počin určený pro malé obrazovky, ve kterém se na obrazovkách objevuje komiksová postava Man-Thing. Adaptace komiksu Werewolf by Night, který pochází ze sedmdesátých let, mohla dopadnout všelijak.

Snímek se však k velkému překvapení mnoha fandů nejen vydal cestou pocty klasickým hororovým snímkům ze třicátých let minulého století, ale také se příjemně vyvedl. Nesměl proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Černobílá pecka
Vlkodlak: Noční lovec má sympatických padesát tři minut, je kompletně černobílý a spoléhá se na pár věcí. Praktické i digitální efekty, originální stylizaci, a také na marvelovské poměry obří porci brutality, které na správných místech špikuje pomrky a humorem. Na režijní sesli se posadil oceňovaný skladatel filmových melodií Michael Giacchino (Ztraceni, Válka o planetu opic, Star Trek), a jak se ukazuje, nespadl z ní nejen díky kamarádství s šéfem Marvelu Kevinem Feigem.

Ve filmu se objeví i komiksová postava Man-Thing.

Jeho režijní debut je navíc plnohodnotnou součástí marvelovského vesmíru, takzvaného MCU. Není proto divu, že po úspěšném uvedení snímku na Disney+ lítaly v Marvelu vzduchem špunty od šáňa.

Vlkodlak: Noční lovec

I pro čtrnáctileté
Mnoho diváků si po či přímo při nakoukávání Vlkodlaka nejspíš přálo, aby měl trochu delší stopáž. Já bych se osobně přimlouval i za odvážnější pojetí. Nejsem totiž moc velký fanda černobílé stylizace, a ač je Vlkodlak: Noční lovec příjemné koukání s poměrně originálním xichtem, je mi jasné, že tu tmavý obraz slouží kromě odkazů na klasické horory z šuplíku takzvaného MonsterVerse také smířlivému ratingu.

Obálka původního komiksu

Ten je mimochodem stanoven podobně jako u jiných marvelovských serošů, tedy na TV-14. Jinými slovy, není vhodný pro děti pod čtrnáct let. To by bylo u opravdového hororu přinejmenším podivné.

Hlavní role se zhostil Gael García Bernal.

První vlaštovka
Co si budeme povídat, ve výsledku je marvelovské vlkodlačí dobrodružství hlavně přímočará blbinka se sympatickými postavami. Nejsem jistě sám, kdo doufá, že se Marvel bude cestou podobných milých experimentů vydávat častěji. Někoho možná zarazí, že Vlkodlak, podobně jako jiné marvelovské počiny, i v případě avizovaného hororu opět sází na absurdní humor. Je ale opět otázkou, zda je tahle hra na jistotu vlastně špatně. Mě tentokrát neuráží.

Vlkodlak: Noční lovec

  • Režie: Michael Giacchino
  • Scénář: Heather Quinn
  • Kamera: Zoe White
  • Hudba: Michael Giacchino
  • Hrají: Gael García Bernal, Laura Donnelly, Harriet Sansom Harris, Eugenie Bondurant, Kirk R. Thatcher, Leonardo Nam, Al Hamacher
  • Produkce: Jaycob Maya
  • Střih: Jaycob Maya
  • Scénografie: Maya Shimoguchi
  • Kostýmy: Mayes C. Rubeo
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek