metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Dalších 12 fotografií v galerii
Daniel a Čozen mají plán. | foto: NETFLIX

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních třicátníků. Když proto v roce 2018 přišlo volné seriálové pokračování první trojice snímků z této osmdesátkové série, stalo se okamžitě a zcela zaslouženě hitem streamovací platformy YouTube a později Netflixu. Nyní je možné na obrazovce druhé jmenované internetové televize sledovat již pátou řadu, která se v některých ohledech povedla zase o kousek lépe, než ty předešlé. A má rozhodně nejpřepálenější finále.

Pátá sezona Cobry Kai dorazila na streamovací platformu Netflix před čtrnácti dny, tedy pouze tři čtvrtě roku po té předcházející. Rychlá produkce se ale na kvalitách tohohle seroše nijak zvlášť negativně neprojevila. Naopak. Opět se tu přihazují do kotlíku osvědčené ingredience, které z Cobry Kai udělali v minulosti návykovou seriálovou jednohubku. Nechybí tedy spousta fanouškovského servisu, vzpomínání, hlášek, bitek a především osmdesátkové nostalgie.

Cobra Kai je pecka, která k vyvolávání stesku po starých časech a retro atmosféry nepotřebuje zběsilou stylizaci, ale spíše klasické až dětské pojetí akčního žánru s příjemnou dávkou nadhledu, přátelství a humoru. Ani pátá řada proto nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Robby a Miguel se nemusejí.

Stříbrný ďábel
O čem pátá série, jejíž stopáž v celkovém součtu všech deseti dílů něco okolo šesti a půl hodinky, vlastně je? Zjednodušeně řečeno o zabírání území a poměřování pinďourů, respektive karatistických stylů a přístupů. Příběhově se tu navazuje na konec minulé série, kdy záporák Terry Silver vyhrál se „svým“ dódžem s hadem ve znaku turnaj All-Valley Karate. Cobra Kai se tak nově začíná postupně roztahovat po celém městě. Silverovi plány, tedy zrekrutovat všechny mladé lidi z okolí a skoupit všechna konkurenční dódža, chce překazit hlavní klaďas Daniel. Ten sice s trénováním karate skončil a jeho Miyagi-Do už mladé bojovníky natíráním plotu a voskováním aut nevychovává, Daniel však neváhá zrekrutovat bývalého soka Chozena, se kterým chce plány Silvera překazit.

Daniela s Amandou rozhodí Terryho pikle.

Frajer a divácký oblíbenec Johnny se k Danielovi nejprve přidat nechce. Odmítá se rejpat v minulosti a místo řešení sporů party karatistů se raději vydává pro svého skoro syna Miguela, který pro změnu odjel do Mexika. Plus chce Johnny ještě zlepšit vztahy se svým skutečným synem Robbym. No a pak tu máme nějaké ty mladé lásky, křivdy z minulosti, nové potomky na cestě, a v neposlední řadě plánovaný postup Cobra Kai na světové dódžó číslo jedna. K vyprávění je toho dost.

Mezi dódžó se rozhoří boj o vytoužené místo na prestižním mezinárodním turnaji.

Fanouškovské žně
Pátá řada to nemá po vynikající čtvrté sezoně vůbec jednoduché. Přesto tu vše zase šlape na jedničku a tvůrcům se opět daří plnit tu nějaký ten fanouškovský sen, tam zase přihodit milé spojenectví či očekávané, ale milé žánrové klišé. Pětka jede na osobitou notu. Podobně jako předchozí řady ždímá zápletky z předchozích dílů a vytahuje staré křivdy. Silver je i díky chytré práci s jeho (filmy a předchozí řadou vytvořeným) odkazem coby záporák naprosto špičkový. O perfektní postavě Chozena a prověřené staré i mladé partě nemluvě.

Johnny, Daniel a Čozen se svými žáky mobilizují síly. Chtějí odhalit, co je Silver zač, a konečně ho porazit.

Konec dobrý, všechno dobré
Pátá řada se nebojí v rámci drobných nuancí a mantinelů oddychovky posouvat se mírnými krůčky dál. Případná šestá série by byla určitě fajn a s jistotou se jí dočkáme. Podle mě i mnoha dalších fandů by však klidně mohla být tou poslední. Končit se má na vrcholu a občas se i Cobra Kai až příliš spoléhá na fanouškovský servis, kvůli němuž se občas chodí daleko pro zajímavější děj či se hraje až příliš na jistotu. Moje prosby ale nebudou nejspíš vyslyšeny. Studio Sony totiž tento měsíc došlo k rozhodnutí, že to se slavnou značkou Karate Kid po čase zkusí i v kinech. Karate Kid se tedy dočká dalšího snímku, poprvé od pokusu z roku 2010 s Jackie Chanem a mladým Jadenem Smithem. Podle drbů má jít o origin Mistra Miyagiho. Je tedy jasné, že se tahle značka bude dojit ještě hodně dlouho.

P.S. Pátá série Cobry Kai má naprosto kulervoucí finále. Je neskutečně nabušené emocemi a těch bitek je tu opravdu hromada. Osobně jsem si ho moc užil a bavil mě i fakt, že se tvůrci nebojí ani nějaké té drobné brutalitky. Akorát ta logika letěla s úsměvem z okna. Nevadí mi to. Nadhled tahle série vždycky měla. Jenom už moc netuším, kam to tvůrci chtějí vytáhnout příště.

Cobra Kai - pátá série

  • Tvůrci: Josh Heald, Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
  • Režie: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg, Steven K. Tsuchida a další
  • Scénář: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg, Josh Heald a další
  • Hudba: Leo Birenberg, Zach Robinson
  • Hrají: Ralph Macchio, Xolo Maridueña, William Zabka, Tanner Buchanan, Mary Mouser, Jacob Bertrand, Peyton List, Courtney Henggeler a další
  • Produkce: Bob Wilson, Josh Heald, Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg, Michael Jonathan Smith, Joe Piarulli, Luan Thomas
  • Zvuk: Chris Carpenter, Patrick Hogan, Albert Romero

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek