metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Pán prstenů: Prsteny moci | foto: Prime Video

Prsteny moci přinášejí vizuální orgie, které se chytře odvolávají k Jacksonovým filmům

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Pokud nechcete pirátit, kvůli seriálovému Pánovi prstenů máte o důvod víc si předplatit streamovací službu od Amazonu. I já jsem to udělal, takže mám konečně nakoukané první díly seriálového fenoménu, o kterém si v posledních dnech s gustem povídají nejen fandové spisovatele J. R. R. Tolkiena. Že ony diskuze nebudou neprobíhat vždy tak úplně v rukavičkách bylo jasné už od chvíle, kdy se na seriálové podobě prologu Společenstva Prstenu začalo pracovat.

Seriál Prsteny moci začíná dobou křehkého míru před blížící se bouří. Sledujeme společenství postav, které čelí znovuobjevení temného zla ve Středozemi. Prsteny moci se odehrávají v době takzvaného Druhého věku Středozemě, tedy v dobách, kdy došlo k ukování mocných šperků, podle níž seriál nese název. A také válce se záporákem Sauronem a vzestupu a pádu Tolkienovi variace na Atlantidu - ostrovní říše Númenor.

Tvůrci Payne a McKaye se museli při tvorbě seroše potýkat s nejednou překážkou. Druhý věk je totiž období, ke kterému zanechal Tolkien nejméně notiček. Přesto se jim daří servírovat divákům atmosferickou podívanou. Seriál proto nesměl chybět ani v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Pozor, přichází plochý Sauron
Jak už zmiňuji výše, seriál nás má postupně provést dějem prologu Jacksonova Společenstva Prstenu. Konkrétně se tak má stát v plánovaných pěti sezonách. Protože toho tvůrci nemají moc k dispozici, zalidňují Tolkienem v tomto období jen lehce načrtnutý svět vlastními postavami, vymýšlejí nové dějové linky a přicházejí s vlastním jazykem i zvraty. Tím pochopitelně štvou mnoho skalních fandů, čemuž se dá jen těžko divit.

Pán prstenů: Prsteny moci

Dochází tu totiž na zjednodušování Tolkienova odkazu. Seriálová Galadriel, Elrond, Gil-galad a další postavy mají jednoduše (zatím) méně vrstev, než jejich knižní a potažmo i ty filmové předlohy. Dochází tu ale i na další zjednodušování. Nejvíc boří zaryté pořádky v pojmenovávání lokací, kde se jede na obecnější notu. Díky bohu alespoň za tu mapku.

Diverzita, která se hodí do krámu
„Skoro všechny mužské postavy jsou zatím zbabělci, idioti nebo obojí. Pouze Galadriel je statečná, chytrá a krásná,“ postěžoval si na adresu seriálu miliardář Elon Musk a přidal se tak k části fanoušků, kteří vyčítají seriálu každou odchylku od kánonu. Někoho taky štvou černí hobiti, jiného přestárlí elfové. Mě osobně vadí, že jsem se nedočkali trpaslic, jejichž tváře jsou pořádně zarostlé vousem. V seriálu jsou obecně postavy až přespříliš „nagenderovány“, s čímž se Tolkien, respektive Peter Jackson ve svých kultovních filmech naprosto nepáral. Diverzita je holt žádoucí jen tam, kde se to hodí do krámu. V tomto ohledu je třeba dát hejtrům za pravdu.

Galadriel má ještě daleko do elfské vládkyně z knih Silmarillion a Pán prstenů.

Vizuální orgie
Co naopak na obrazovce dosud funguje naprosto na jedničku je výtvarná stránka seriálu. Nejsem žádný odborník na Tolkiena, ale tvůrci se zkrátka velmi chytře odvolávají k Jacksonovým filmům. Nejlépe je to patrné v dolech Morie, které se tu jmenují Khazad-dûm. Ve filmech od Jacksona je vidíme zpustošené a zamořené skřety, seriál nám je ale ukazuje v plném rozkvětu a na vrcholu nejvyšší slávy.

Bezvousá trpaslice

Filmová trilogie od Petera Jacksona si i přes počáteční kritiku zatvrzelých tolkienologů získala postupně postavení svatého grálu fantasy. Odlišnosti oproti knížkám si totiž uměla obhájit. Pevně doufám, že stejný osud potká i Prseny moci. Už jen proto, že je cesta tvůrců dlážděna dobrými úmysly. A taky proto, že zdaleka nejde o poslední seroš odehrávající se ve Středozemi.

Pán prstenů: Prsteny moci

 • Tvůrci: Patrick McKay, John D. Payne
 • Režie: J.A. Bayona, Wayne Yip, Charlotte Brändström
 • Předloha: John Ronald Reuel Tolkien (kniha)
 • Scénář: Helen Shang, Gennifer Hutchison, Justin Doble a další.
 • Kamera: Oscar Faura, Aaron Morton, Alex Disenhof
 • Hudba: Bear McCreary, Howard Shore
 • Hrají: Morfydd Clark, Robert Aramayo, Ismael Cruz Cordova, Cynthia Addai-Robinson, Megan Richards, Maxim Baldry, Markella Kavenagh, Peter Mullan a další.
 • Produkce: Ron Ames, Christopher Newman
 • Střih: Jaume Martí, Bernat Vilaplana
 • Zvuk: Beau Borders, Paula Fairfield
 • Scénografie: Rick Heinrichs, Megan Vertelle, Ramsey Avery
 • Masky: Tamara Eyre
 • Kostýmy: Kate Hawley

Komentáře

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek