metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Soumrak Netflixu. Proč se nepovedl The Gray Man? A opravdu se nepovedl?

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Je dobojováno. Na obrazovky streamovací platformy Netflix minulý pátek dorazil špionážní akční thriller The Gray Man. Všichni teď už víme, že film s Ryanem Goslingem v hlavní roli sbírá od diváků poněkud vlažné reakce. A to i přesto, že jde o jeden z nejambicióznějších a nejdražších projektů tohoto streamovacího giganta vůbec. Co naplat, že se v loňském roce natáčel i v ulicích Prahy, takže je v něm o povědomé lokace postaráno. Výsledný film bohužel nestrhne. Takhle macatý a drahý netflixovský projekt měl být lepší, měl být nápaditější, a hlavně.. měl vás alespoň trochu popadnout za koule, takže nebude problém si po týdnu pamatovat, o čem to sakra bylo.

V hlavní roli Žižkov, bohnické sídliště, Pařížská ulice, Čechův a Karlův most, ale i Holešovice, náměstí Republiky a okolí Rudolfina. Tak by mohly vypadat závěrečné titulky ušité na míru průměrnému Pražanovi. Vždyť se na obrazovce i hlavní hrdina, kterému říkají Šestka, prohání jako domorodec. Tedy v šedočervené tramvaji 14T.

Tu hrály nejen skutečné krásky na kolejích, ale i pro účely filmařů na první pohled docela vzhledná „slepenina“ různých kusů tramvají. Tu ale museli lidé ze štábu po place přemisťovat pomocí koleček. The Gray Man dopadl podobně, jako ta falešná tramvaj. Moc mu to nejede. I přesto nesměla tahle hloupější a béčkovější Bournovka chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Ryan Gosling ve filmu The Gray Man

Když ti jde po krku Kapitán
Agentovi CIA a zabijákovi v jedné osobě Šestka (Ryan Gosling) se dostala do pracek fleška s kompromitujícími materiály na jeho šéfa. A teď mu jdou po krku napříč několika zeměmi jak sociopatický zabiják Chris Evans (alias superhrdina Kapitán Amerika), tak armáda zabijáků, která lační po odměně vypsané na agentovu hlavu. The Gray Man je poctou špionskému žánru, která ničím moc nepřekvapuje, ani neohromuje. Přestože herecké obsazení šlape velmi obstojně, zbytek se rozplizává do průměru. Přímočarý pitomoučký příběh nevadí. Co vadí je mnohdy nepovedený vizuál, akce, která vždy neodsejpá, jak by měla, a především, kde jsou sakra ty zmiňované ambice?

The Gray Man by se měl na streamovací platformě Netflix objevit 22. července.

Akcie a akce
Jak už jsem párkrát psal, o tom, že má Netflix v poslední době problém s akcionáři si cvrlikají i vrabci na střeše. Finance tohohle giganta mi nepřísluší hodnotit. Jeho neoriginální tvorbu naopak ano. V posledních letech tu máme nudné adaptace neznámých komiksů jako Projekt Power a The Old Guard, rutinní dojemné sci-fi Projekt Adam, nebo splácaniny z ranku Red Notice či nedávno uvedeného Spiderhead. Na piedestalu je stále úspěšná akční pecka Vyproštění, ke které si The Gray man bohužel nemůže ani čuchnout.

Ryan Gosling ve filmu The Gray Man

Netflix měl přitom v plánu udělat z Šestkových trampot akční sérii, která měla v budoucnu hrdě stát vedle bondovek, Mission: Impossible či zmiňovaného Bourna. Pokud tedy někdy někdo ještě nějakého natočí. První díl potenciální série o „grejmenovi“ se však moc nepovedl, a myslím si to nejen já, ale i méně náročnější diváci. Na druhou stranu je poměrně těžké filmové novince něco výrazného vytýkat. Pachuť vykrádačky respektive poklony slavnějším předchůdcům se dá totiž jednoduše vysvětlit také tím, že se podobnou cestou ubírala již původní knižní předloha snímku z pera Marka Greaneyho. Budiž. Na papíře to, jak věřím, vypadalo velmi dobře.

Filmová tramvaj řádí i na náměstí Republiky..

Soumrak giganta
Jak jsem již nastínil, Netflixu se v poslední době nedaří. Úží se mu katalogy filmů i serošů, počty předplatitelů moc nerostou. Nedávno uvedená čtvrtá řada seriálu Stranger Things teď zase streamovacím gigantovi přinesla trochu toho pozitivního PR, zlatý věk této platformy je však asi na věky pryč.

Ryan Gosling ve filmu The Gray Man

The Gray Man měl možnost tuhle cestu do pekel, na které sice zatím nechybějí peníze, ale bohužel scházejí dramaturgové, na chvíli odvrátit. Úplně to nevyšlo. A já už moc netuším, co by ještě mohlo mnou kdysi tolik milovaný Netflix ještě vzkřísit. Komediální fantasy Denní směna, kterou platforma uvede v polovině srpna, to nejspíš nebude.

The Gray Man

  • Režie: Anthony Russo, Joe Russo
  • Předloha: Mark Greaney (kniha)
  • Scénář: Joe Russo, Christopher Markus, Stephen McFeely
  • Kamera: Stephen F. Windon
  • Hudba: Henry Jackman
  • Hrají: Ryan Gosling, Chris Evans, Ana de Armas, Billy Bob Thornton, Jessica Henwick, Julia Butters, Dhanush, Alfre Woodard, Regé-Jean Page a další.
  • Produkce: Joe Russo, Anthony Russo, Joe Roth, Jeff Kirschenbaum, Mike Larocca
  • Střih: Jeff Groth, Pietro Scalia
  • Scénografie: Dennis Gassner, Nancy Haigh
  • Kostýmy: Judianna Makovsky

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek