metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Vampire Diaries je seriál založený na faktu, že upíři diváky prostě baví. | foto: CW a HBO Max

Jeden z nejžádanějších serošů HBO je online. Upíří deníky jsou ale znovu zklamáním

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Streamovací platforma HBO Max nemá v tuzemsku úplně nejlepší pověst. Její nabídka totiž není od jejího březnovém startu stále kompletní a řada milovaných a tedy i nejhojněji vyhlížených seriálů do teď čeká na své uvedení. Vše měl změnit příchod Upířích deníků, který měl alespoň částečně zacpat pusy mladšímu dámskému diváctvu, které vyhlížejí také například podobně laděné Lovce duchů. A nakoukávají tu Smallville a Super drbnu. Problém je ale v tom, že seroš o osmi řadách, jehož poslední sezóna byla odvysílána již před šesti lety, není dostupný komplet. Zcela chybí také již mnoho let existující český dabing.

Příběh dvou upířích bratrů Stefana a Damona Salvatorových, jejichž život změní posedlost a láska ke staronové dívce z městečka Mystic Falls ve Virginii jménem Elena, je mezi teenagerskými seroši klasikou. Podobně jako řada jeho předchůdců a následovníků totiž jeho producenti a tvůrci (alespoň v prvních řadách) uměli dobře namíchat romantiku s mysteriózní prvky, fantasy, dramatem a také troškou toho hororového nádechu. The Vampire Diaries, jak se seriál nazývá v originále, pochopitelně vykrádal i populární filmy série Stmívání. Vždycky šlo ale hlavně o volnou adaptaci knižní série, která vyšla o čtrnáct let dřív, než předloha snímků s Robertem Pattinsonem v hlavní upíří roli.

Osobně jsem Upíří deníky přestal sledovat zhruba v polovině, tedy u čtvrté série z roku 2012, protože jsem ji začal považovat za stupiditu. Přesto jsem se rozhodl uvedení Deníku na HBO Max vyzdvihnout v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Vampire Diaries je seriál založený na faktu, že upíři diváky prostě baví.

Bingewatching se nekoná
Skoro to vypadá, jako kdyby chtělo české zastoupení HBO Max fandy schválně svým salámismem naštvat. Uvedení Upířích deníku totiž platforma teasovala nejen na svých sociálních sítích dlouhé čtyři měsíce. Nyní se však ukazuje, že seriál internetová televize neuvedla celý a aktuálně chybí poslední dvě řady, tedy v nabídce najdete pouze šest sezón.

Další zklamání je pak spojené s tuzemskou lokalizací, protože HBO nemá romantiku s Paulem Wesleyem, Ninou Dobrev a Ianem Somerhalderem dostupnou i s dabingem, ale pouze s českými titulky. Je otázkou, kdy a zda v následujících týdnech chybějící díly či český dabing dorazí. Pokud bude navíc problém s právy na již existující dabing z dílny televize Nova, dost pochybuji, že si HBO vyrobí zpětně vlastní dabing. Kor na takhle starý seriál.

Příjemné první tři série
Upíří deníky jsou fenomén a zároveň ne úplně seriál pro každého. Pomiňme trilion diváckých cen, které za dobu jeho vysílání ústřední trojice herců nasbírala, či oblíbenost na fandovských webech a portálu csfd.cz. V rámci žánru dle mého názoru perfektně fungovaly první dvě série. Nešetřilo se zvraty (někdy byly i tři za díl), na postavy se hezky koukalo a celkově to působilo dojmem, že to všechno někam směřuje. Nápaditost a svižnost se však s každou další sérií postupně vytrácela. Efektivní příchody postav a pak jejich následná úmrtí člověka časem omrzela. Romantika na pomilionté nefungovala, kolísavé tempo, podivné zvraty a definitivně ztráta napětí pak nevyhnutelně následovaly. Damonovo charisma seriál neutáhne, stejně jako to vůbec nejzábavnější, co v seroši kdy bylo, tedy postupný vývoj vztahů dvou ústředních bratrů.

Proklikačka
S příchodem finále seriálu v roce 2016 se museli tvůrci rozhodnout, jak seriál ukončit. Již od začátku měli jasno, že nechají zemřít oba bratry, aby zachránili Elenu. Nakonec se ale rozhodli napsat konec seriálu jinak. Odchod představitelky Eleny také změnil plán scénáristů opět ji dát dohromady se Stefanem. Za mě seroš končí poměrně logicky. Lépe to po mizerných dvou posledních řadách asi ani udělat nešlo. Seriál teď díky své přítomnosti na HBO Max bude pro mě sloužit jako taková proklikačka. Když budu mít chvilku čas, kliknu si na nějaký díl, co jsem neviděl. Třeba mě to chytne.

Upíří deníky

  • Tvůrci: Julie Plec, Kevin Williamson
  • Režie: Marcos Siega, John Dahl, Guy Ferland, Kevin Bray a další.
  • Scénář: Kevin Williamson, Michael Narducci, Andrew Chambliss a další.
  • Kamera: John Peters, Michael Karasick, Ramsey Nickell a další.
  • Hudba: Michael Suby
  • Hrají: Nina Dobrev, Ian Somerhalder, Paul Wesley, Steven R. McQueen, Kat Graham, Candice King, Zach Roerig, Michael Trevino, Matthew Davis a další.
  • Scénografie: Garreth Stover, Jill Scott, Karen Bruck, Carol Bayne Kelley
  • Masky: Colleen LaBaff, Laverne Caracuzzi
  • Kostýmy: Leigh Leverett, Jennifer L. Bryan, Susan De Laval

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek