metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků dobře známé pravdy pravidelně těží internetová streamovací platforma Netflix. A já věty tohoto typu píšu poměrně často. Jinak je tomu s filmovou sci-fi novinkou Spiderhead s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Úspěch akční pecky Vyproštění (Extraction), ve kterém si herec (kterého proslavila role Thora) rovněž zahrál, se však replikovat nepodařilo.

Další 3 fotografie v galerii
Chris Hemsworth jako vědec s nečistými úmysly. | foto: NETFLIX

Spiderhead je film o dvou trestancích, které dožene jejich minulost, když jim vizionářský génius mění pocity pomocí drog. Netflix při jeho tvorbě zkazil, co mohl. Na režisérské sesli přitom seděl Joseph Kosinski, jehož dvojka Top Gunu právě válcuje česká kina. Škoda. Podle ukázek to vypadalo dobře. Tenhle film nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Hovadina na entou
Na papíře to vypadalo asi dobře. Ono to totiž původně na papíře už bylo. Námět vychází z krátké povídky George Saunderse. Její zpracování a hlavně scénář samotný ale stojí za starou Belu. První půlku filmu čekáte, co se bude dít. A trochu doufáte, že děj povede k něčemu většímu, popřípadě čemukoliv napínavějšímu. Pak se to zlomí a konečně dojde i k nějakému napětí. Přesněji řečeno proběhne snad jediná napínavá scéna. Když se to stane, následná série událostí vás ubezpečí o tom, že jde jen o navoněnou kravinu s pár áčkovými hollywoodskými herci. Ten pár myslím úplně doslova. Kromě Hemswortha je tu ještě Miles Teller, který mimochodem v současné době řádí v kinech v již zmiňovaném Top Gunu. Spiderhead měl potenciál být velkou peckou. Ale nestal se jí.

Spiderhead je trochu nuda. Trochu dost..

O čem to teda je?
Snímek se odehrává asi v tom vůbec nejhezčím přiznaném vězení, jaké jsem ve filmu kdy viděl. Faktem ale je, že jsou to de facto dva, možná tři opakující se interiéry. Nefungují zde žádná pravidla, respektive jo, ale je to pro vězně pohodička. Ústředními postavami je dvojice vědců, která testuje na vězních různé látky, respektive drogy. Subjektů na testování je jen pár a vždy musejí aplikaci drog, které si nosí v krabičce na páteři, odkývávat. Hlavním a nejoblíbenějším vězněm je Jeff (Miles Teller), který si jednoho dne sedl opilý do auta a musel kvůli tomu do tepláků. Ten se s vědcem, kterého hraje Hemsworth, tak trochu kámoší. Většinu děje sledujeme, jak je jeden, druhý, případně oba buď zfetovaní, nebo bezcenně mudrují o životě. Po čase se ale ukáže, co je divákovi jasné už od začátku. Hemsworthův vědec má sice úsměv modela a svaly jako Thor (mrk mrk), do kamaráda má ale sakra daleko. A pak přijde překombinovaný a utíkací konec.

Jeff a Lizzy něco kují.

Mdlé až běda
Ve Strážcích streamu se snažím psát hlavně o věcech, na které se vyplatí kouknout. Spiderhead to této kategorie bohužel nespadá. Současné téma o lidské poslušnosti je kravina, a to kvůli debilnímu scénáři a bohužel naprosto rutinnímu přístupu jinak skvělého režiséra. Připočítejte si skvělou hudbu a mdlým, naprosto nudný závěr. A to je všechno. Stačí vám? Ne? Mně taky ne. Jediným a pravděpodobně asi zároveň nejvýraznějším aspektem je výkon sympaťáka Hemswortha.

Chris Hemsworth a Miles Teller experimentují s drogami, zatímco režisér testuje diváka.

Netflix má problém
O tom, že má Netflix v poslední době problém s akcionáři si cvrlikají i vrabci na střeše. Finance tohohle giganta mi nepřísluší hodnotit. Jejich neoriginální tvorbu naopak ano. Máme tu nudné adaptace neznámých komiksů jako The Old Guard, rutinní dojemné sci-fi Projekt Adam, nebo splácaniny z ranku Red Notice. Novinka Spiderhead v tomhle trendu nevýrazných rychlokvašek pokračuje. A je to veliká škoda. Úspěšné Vyproštění, které jsem zmiňoval na začátku textu, tak bude na piedestalu zatím dál stát samo. Třeba to změní červencový The Gray man, který se točil v Praze. Mám z toho ale trochu strach.

Spiderhead

  • Režie: Joseph Kosinski
  • Předloha: George Saunders (povídka)
  • Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick
  • Kamera: Claudio Miranda
  • Hudba: Joseph Trapanese
  • Hrají: Miles Teller, Chris Hemsworth, Jurnee Smollett, Charles Parnell, Tess Haubrich, Nathan Jones, BeBe Bettencourt, Angie Milliken, Sam Delich a další.
  • Produkce: Chris Hemsworth, Eric Newman, Jeremy Steckler
  • Střih: Stephen Mirrione
  • Scénografie: Jeremy Hindle
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek