metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Chris Hemsworth jako vědec s nečistými úmysly. | foto: NETFLIX

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků dobře známé pravdy pravidelně těží internetová streamovací platforma Netflix. A já věty tohoto typu píšu poměrně často. Jinak je tomu s filmovou sci-fi novinkou Spiderhead s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Úspěch akční pecky Vyproštění (Extraction), ve kterém si herec (kterého proslavila role Thora) rovněž zahrál, se však replikovat nepodařilo.

Spiderhead je film o dvou trestancích, které dožene jejich minulost, když jim vizionářský génius mění pocity pomocí drog. Netflix při jeho tvorbě zkazil, co mohl. Na režisérské sesli přitom seděl Joseph Kosinski, jehož dvojka Top Gunu právě válcuje česká kina. Škoda. Podle ukázek to vypadalo dobře. Tenhle film nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Hovadina na entou
Na papíře to vypadalo asi dobře. Ono to totiž původně na papíře už bylo. Námět vychází z krátké povídky George Saunderse. Její zpracování a hlavně scénář samotný ale stojí za starou Belu. První půlku filmu čekáte, co se bude dít. A trochu doufáte, že děj povede k něčemu většímu, popřípadě čemukoliv napínavějšímu. Pak se to zlomí a konečně dojde i k nějakému napětí. Přesněji řečeno proběhne snad jediná napínavá scéna. Když se to stane, následná série událostí vás ubezpečí o tom, že jde jen o navoněnou kravinu s pár áčkovými hollywoodskými herci. Ten pár myslím úplně doslova. Kromě Hemswortha je tu ještě Miles Teller, který mimochodem v současné době řádí v kinech v již zmiňovaném Top Gunu. Spiderhead měl potenciál být velkou peckou. Ale nestal se jí.

Spiderhead je trochu nuda. Trochu dost..

O čem to teda je?
Snímek se odehrává asi v tom vůbec nejhezčím přiznaném vězení, jaké jsem ve filmu kdy viděl. Faktem ale je, že jsou to de facto dva, možná tři opakující se interiéry. Nefungují zde žádná pravidla, respektive jo, ale je to pro vězně pohodička. Ústředními postavami je dvojice vědců, která testuje na vězních různé látky, respektive drogy. Subjektů na testování je jen pár a vždy musejí aplikaci drog, které si nosí v krabičce na páteři, odkývávat. Hlavním a nejoblíbenějším vězněm je Jeff (Miles Teller), který si jednoho dne sedl opilý do auta a musel kvůli tomu do tepláků. Ten se s vědcem, kterého hraje Hemsworth, tak trochu kámoší. Většinu děje sledujeme, jak je jeden, druhý, případně oba buď zfetovaní, nebo bezcenně mudrují o životě. Po čase se ale ukáže, co je divákovi jasné už od začátku. Hemsworthův vědec má sice úsměv modela a svaly jako Thor (mrk mrk), do kamaráda má ale sakra daleko. A pak přijde překombinovaný a utíkací konec.

Jeff a Lizzy něco kují.

Mdlé až běda
Ve Strážcích streamu se snažím psát hlavně o věcech, na které se vyplatí kouknout. Spiderhead to této kategorie bohužel nespadá. Současné téma o lidské poslušnosti je kravina, a to kvůli debilnímu scénáři a bohužel naprosto rutinnímu přístupu jinak skvělého režiséra. Připočítejte si skvělou hudbu a mdlým, naprosto nudný závěr. A to je všechno. Stačí vám? Ne? Mně taky ne. Jediným a pravděpodobně asi zároveň nejvýraznějším aspektem je výkon sympaťáka Hemswortha.

Chris Hemsworth a Miles Teller experimentují s drogami, zatímco režisér testuje diváka.

Netflix má problém
O tom, že má Netflix v poslední době problém s akcionáři si cvrlikají i vrabci na střeše. Finance tohohle giganta mi nepřísluší hodnotit. Jejich neoriginální tvorbu naopak ano. Máme tu nudné adaptace neznámých komiksů jako The Old Guard, rutinní dojemné sci-fi Projekt Adam, nebo splácaniny z ranku Red Notice. Novinka Spiderhead v tomhle trendu nevýrazných rychlokvašek pokračuje. A je to veliká škoda. Úspěšné Vyproštění, které jsem zmiňoval na začátku textu, tak bude na piedestalu zatím dál stát samo. Třeba to změní červencový The Gray man, který se točil v Praze. Mám z toho ale trochu strach.

Spiderhead

  • Režie: Joseph Kosinski
  • Předloha: George Saunders (povídka)
  • Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick
  • Kamera: Claudio Miranda
  • Hudba: Joseph Trapanese
  • Hrají: Miles Teller, Chris Hemsworth, Jurnee Smollett, Charles Parnell, Tess Haubrich, Nathan Jones, BeBe Bettencourt, Angie Milliken, Sam Delich a další.
  • Produkce: Chris Hemsworth, Eric Newman, Jeremy Steckler
  • Střih: Stephen Mirrione
  • Scénografie: Jeremy Hindle

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek