metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
What Happened, Brittany Murphy? | foto: HBO Max

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně streamovací platformy Netflix však jasně ukázala, že tenhle žánr není zdaleka pro diváky mrtvý. Naopak. Když proto na platformu HBO Max před nedávnem dorazil dvoudílný dokument What Happened, Brittany Murphy?, okamžitě jsem ho zhltnul. Nu, okamžitě ne. Viděl jsem ho natřikrát. Ale líbil se mi.

Streamovací služba HBO Max je tu s námi zhruba od začátku března, kdy nahradila stávající službu HBO GO. Jelikož mi od té doby tahle platforma k srdci příliš nepřirostla, jsem rád, že mám příležitost konečně něco z její rozšiřující se knihovny pochválit. Mrazivý dokumentární portrét vycházející herecké hvězdy, jejíž životní příběh skončil příliš brzy – What Happened, Brittany Murphy?, nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Slavná až za hrob
Když herečka Brittany Murphy před třinácti lety náhle zemřela, miliony fandů po celém světě byly v šoku. Spekulovalo se, že za úmrtím dvaatřicetileté drobné krásky stály léky, drogy nebo obojí. Nic takového se však neprokázalo. Tvůrci dokumentu v čele s režisérkou Cynthií Hill nám herečku líčí jako jeden z největších objevů devadesátých let, který měl před sebou skvělou hereckou budoucnost. Hvězda snímků Narušení, 8. míle nebo Sin City – město hříchu se dočkala první významné role už v sedmnácti, kdy se objevila v kultovní (v USA jde o klasiku, u nás ani ne) teenagerské komedii Bezmocná.

V posledních letech života, který skončil 20. prosince 2009 v jejím domě v Los Angeles, s ní ovšem evidentně nebylo vše OK. Bylo jí 32 let, její postava vykazovala známky anorexie, a její styl života po boku manipulativního manžela a neúspěšného scénáristy v jedné osobě Simona Monjacka ji evidentně pomalu zabíjel. Právě manžel je, stejně jako Brittany, ústřední figurkou celého příběhu. A ano, byl nejspíš pěkná svině.

Absence osobností
Do podrobnějšího popisu děje dokumentu se nehodlám příliš pouštět. Jen nastíním, že měla režisérka k dispozici hromady archivního materiálu. Ten ve výsledném díle používá, jak také jinak, k tomu, aby z diváka ždímala emoce. A také dokreslovala povídání přítomných vzpomínajících osobnosti, mezi nimiž je například režisérka Bezmocné Amy Heckerling nebo herečka Kathy Najimy. Právě v tomhle ohledu se bohužel ukazuje, že nejde o bůhvíjak áčkovou produkci s obrovským rozpočtem či hvězdami za kamerou. Nikdo vyloženě hvězdný se totiž v dokumentu neobjevuje. Bývalí partneři Ashton Kutcher či Eminem, respektive jejich povídání, by do příběhu hereččina vzestupu a pádu skvěle zapadlo.

Škoda. V druhém díle dokumentu, kde se naplno rozehrává příběh hereččina manžela Monjacka (v aféře Brittany Murphy nepřítelem číslo jedna) je naopak třeba ocenit účast bývalých partnerek i matky dnes již rovněž zesnulého tyrana. Pod jeho vlivem, a také vlivem hromady léků na předpis, Murphy dělala jednu kariérní chybu za druhou. A ničila si život. Což je v hollywoodu někdy totéž.

Zhubni, nebo nebudeš „píchatelná“
Murphy a její příživnický choť v posledních letech už takřka neopouštěli dům, který s nimi sdílela také matka zesnulé herečky. Záměr dokumentaristů je zejména v druhé části dost jasný. Nejen podat depresivní svědectví o tragické smrti herečky a její dysfunkční rodině, ale také o zákulisním zneužívání hereček. Do Brittany se dokonce jeden z kritiků svého času opíral, že není dostatečně „píchatelná“, a to, že během své kariéry vždycky nepředstavovala typickou sexy krásku bylo tehdy na překážku nejen hollywoodským producentům.

Dokument What Happened, Brittany Murphy? chce v koncovém důsledku vyvolat hlavně emoce - naštvat, rozlítostnit, prostě udělat cokoliv, aby se nad tragickým zbytečným koncem herečky divák zamyslel. Zkušený pozorovatel se ale nedá a ví, že je to prvoplánová ždímačka, ve které spousta souvisejících faktů záměrně absentuje. Nic to ale nemění na tom, že bylo Brittany Murphy sakra škoda. A dodneška je. Věřím, že by to měla v současném hollywoodu o nějaký ten chloupek jednodušší.

What Happened, Brittany Murphy?

  • Režie: Cynthia Hill
  • Hudba: Genevieve Vincent
  • Hrají: Brittany Murphy (a.z.), Simon Monjack (a.z.), Paige Westbrook, Amy Heckerling, Shawn Levy, Kathy Najimy, Lisa Rieffel, Ansa Woo, Taryn Manning, Kirsten Dunst (a.z.) a další.
  • Produkce: Jeff Nucera
  • Střih: Thomas Vickers
  • Zvuk: Jim Baldree, Deekay Kendrick
  • Scénografie: Deboriah Dupree, Lindsey Hufnagel
  • Masky: Nil Muir

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek