metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu | foto: BBC

Shelbyovic famílie se loučí. Birminghamští drsňáci Peaky Blinders v epilogu smutní

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Seriál Gangy z Birminghamu, neboli Peaky Blinders, dospěl ke svému konci. Tommy Shelby v podání herecky výborného Cilliana Murphyho a jeho povedená rodinka jsou pošesté zpátky, aby se vyrovnali s několika posledními starostmi. Včetně ztráty jedné z klíčových postav - Polly Gray (Helen McCrory), vzestupu nacistů i dělání pořádku se zrádci z bývalých řad. Závěrečná kapitola rodiny Shelbyovic je asi nejméně osobitá, ale zároveň emočně vypjatější, než kdy dřív. Opravdu drsňáckých momentů je tu oproti předchozím sériím poskrovnu. Přesto dávám palec nahoru za to, jak se tvůrcům povedlo děj plný atmosférických montáží a silných momentů dotáhnout k důstojnému konci. Takhle nějak, pěkně pozvolna, se dá také zakončit jeden z nejúspěšnějších a určitě nejstylovějších britských seriálů poslední dekády.

Z poměrně nenápadné gangsterky Peaky Blinders se během let stal jeden z nejkultovnějších britských seriálů vůbec. Klan Shelbyů během té doby ovlivnil nejen konkurenční televizní tvorbu, ale také trendy v oblasti módy či pánských účesů. Je s podivem, že se tenhle klenot dosud neobjevil v naší internetové rubrice Strážce streamu. Možná se tak stalo proto, že si fanoušci museli na poslední sérii od britské stanice BBC počkat dlouhé tři roky. 

Britská žánrovka
Gangsterská sága vás opět přenese do Birminghamu první poloviny 20. století. Po nevydařeném atentátu na hlavního seriálového fašouna Mosleyho se v ději přesouváme o čtyři roky dopředu. Zde dochází k rodinnému shledání se znepřáteleným Michaelem, který je toho času součástí bostonské mafie. Tommy chce dát svému dosavadnímu životu sbohem, a to tím, že dá do pohybu plán na prodej a distribuci opia. Přitom má v plánu také zlikvidovat formující se fašistické hnutí zevnitř, nadlouho dopředu zajistit rodinu a podobné ambiciózní cíle. S každým dalším dílem je ale divákovi jasnější, že tohle pro všechny rozhodně dobře nedopadne. 

Pomalu, ale jistě
Závěrečná série je zkrátka trochu jiná, od začátku jede prakticky od nuly, předkládá nové zápletky, a jak říkají sami tvůrci, nechtěli to dělat pořád dokola stejně. Seriál nám proto představuje poslední krutou, ale také působivou kapitolu moderních britských dějin, ještě o něco pomaleji. Vlastně nejen těch. Zejména v nynější závěrečné sérii se i kvůli nevyhnutelně se blížící hrozbě druhé světové války hraje na světovějším písečku. I když se tak děje mnohem méně, než nám chtěli tvůrci dříve namluvit.

Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu

Nejen odpověď na Boardwalk Empire
Závěrečná série je plná silných scén, které si fandové užijí. Jsou to především Arthurovy debaty s Tommym, které pootevřou dveře do dětství obou bratrů. I když pravda, věčně vykropenej Arthur už je ohraná písnička. Silné jsou také politické rozhovory, působivá scéna s „koulemi“ v sauně, o „tuberkulózní” dějové lince nemluvě. Co se tedy v poslední sezóně vlastně řeší? Nějaké ty cikánský kletby, infiltrace mezi zmiňované fašisty, znovunalezený syn, Arthurovy absťáky a Michaelova pomsta za mrtvou matku Polly, která celkově nedává moc kloudnej smysl. Než ale začneme mluvit o líných scénáristech, je třeba dodat, že tohle finále následuje po fanoušky velmi oblíbené a řádně našlapané páté sérii. O čtvrté a třetí nemluvě.

Epické finále jednoho z nejlepších britských seriálů mohlo být o něco šťavnatější a rozhodně nápaditější. Tvůrci Gangů z Birminghamu poslední sérií propluli tak trochu na volnoběh a mnoho fanoušků jim to bude mít za zlé. Ačkoliv mi osobně udělal záverečný díl, kde se relativně vše vyřeší, jak má, radost, nemůžu ho hodnotit jako brilantní. Je to škoda. Sbohem pane Shelby, bylo mi potěšením.

Gangy z Birminghamu

  • Tvůrci: Steven Knight
  • Režie: Otto Bathurst, Tom Harper, Colm McCarthy, Tim Mielants, (více) Scénář: Steven Knight, Toby Finlay
  • Kamera: George Steel, Simon Dennis, Peter Robertson, Laurie Rose a další.
  • Hudba: Dickon Hinchliffe, Martin Slattery, Paul Hartnoll, Martin Phipps, Anna Calvi
  • Hrají: Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe a další.
  • Produkce: Simon Maloney, Steven Knight
  • Střih: Chris Barwell, Mark Eckersley, Matthew Cannings, Dermot Diskin, Dan Roberts, Celia Haining, Paul Knight
  • Zvuk: Brad Rees, Jim Goddard
  • Scénografie: Richard Bullock, Grant Montgomery, Nicole Northridge, Stephen Daly
  • Kostýmy: Stephanie Collie, Alison McCosh, Lorna Marie Mugan, Alexandra Caulfield

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek