metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
MUDr. Ondřej Frank | foto: TV NOVAMetro.cz

Sledovat Chlapa je jako koukat na sporťák sjíždějící ze skály

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Ústřední postava seriálu Chlap – doktor Ondřej Frank je na úplném začátku přesně taková, na jaké jsme od slovenského macha Tomáše Maštalíra zvyklí. Podobně jako jeho Maxo ze seriálu Za Sklom, Doktor Ludský či Adam Krajňák z filmu Čára jde o charismatického chlapáka se sklonem k aroganci, který je málokomu (pochopitelně vyjma divaček) na první dobrou sympatický. Jeho život však náhle zcela změní jedna vystřelená kulka. Kvůli zranění hlavy přijde o část vzpomínek. Frank se probouzí v realitě, kterou nezná. Musí postupně objevit a pochopit okolní svět, ale zejména svou vlastní osobnost. A divák musí pochopit, na co se to sakra vlastně kouká. Ať už pár dní předtím na platformě Voyo, nebo v telce.

Doktorský seriál, jehož premiéru mimochodem sledovalo úctyhodných 839 tisíc diváků, je inspirován skutečným příběhem lékaře Pierdante Piccioniho. Jedná se o někdejšího primáře velké nemocnice v severní Itálii. Ten popsal ve svých autobiografických bestsellerech Minus dvanáct a První pomoc. Osazenstvo nemocnice kolem Franka našlapuje po špičkách a mu tak kvůli tomuto scénáři postupně nezbývá nic jiného, než si vzpomenout na člověka, kterým byl. Tedy v ideálním případě brzy. V prvním díle jde o super podívanou, pak ale sérii spadne řetěz. I přes zjevné nekvality jsem se Chlapa rozhodl zařadit do naší internetové rubriky Strážce streamu.

Pozor, česká vizita
Tomáš Maštalír nehraje doktora poprvé. Kromě slovenské verze Ordinace v růžové zahradě, ve které působil dlouhé tři roky, házel kolem sebe cizí “termity” v ústřední roli seriálu Pan profesor, Doktor Ludský nebo jeho navazujícím pokračování Doktor Dokonalý. Maštalíra mám v oblibě, tady ale něco krutě nevyšlo. Kupodivu to ale není jeho čeština, ve které jej vidíme hrát vůbec poprvé (bez dabingu). Ani jeho bezelstné grimasy dvanáctiletého kluka nevadí. Problém je scénář a skoro všichni herečtí kolegové okolo.

Z natáčení seriálu Chlap

Franku, Franku
Zda o Chlapovi napsat jsem se velmi dlouho rozmýšlel. Nechtěl jsem totiž do tohohle částečně sympatického dílka moc kopat. Ale nedá mi to. Při sledování Chlapa si připadám, jako kdybych sledoval špatně zabržděný sporťák, který se pomalu šine z kopce dolů. Ještě když víte, že se na konci své pouti zřítí z oné pomyslné skály posledních zbytků vkusnosti. Z téhle podívané se těžko dají strhnout oči. A já sebemrskačsky koukám na další a další díl. Přitom nejde o neprobádané vody. Ba právě naopak. Italská adaptace Piccioniho případu, kterou pod názvem Návrat do života v tuzemsku uvedla stanice AXN, přece již existuje. Existuje i slovenská verze Druhá šance, přičemž licenci v tuto chvíli vlastní také Španělé, Francouzi nebo Slovinci.

Z natáčení seriálu Chlap

Ach ty ženy
Životními ženami Ondřeje Franka je jeho bývalá manželka Hana Franková (v podání herečky Jitky Ježkové) a doktorka Eva Ulmanová (Andrea Růžičková, dříve Kerestešová). Druhá zmiňovaná musí předstírat, že mezi ní a doktorem nic nebylo. Přitom s ním žila po tom, co šli s manželkou od sebe. Manželka má zase evidentně za úkol co nejvíc mlžit a nic Frankovi o jeho minulosti pokud možno co nejdéle neprozrazovat. Ne proto, že by to bylo rozumné nebo snad dokonce logické. Prostě je to ve scénáři. Co naplat, děj je potřeba natáhnout.

Jiří Dvořák v seriálu Chlap

Džejár Dvořák
Každý doktorský seriál musí mít záporáka. Smrt samotná na tento úkol obvykle nestačí. Zlo tu proto představuje Jiří Dvořák coby hrdinův kolega, jemuž zápletka přiřkla korupční napojení na farmaceutické firmy, a také přehmat, který stál v minulosti život pacienta. Dvořák je klasický usměvavý zloduch sympaťák ala „Džejár“ z Dallasu. K jeho rafinovanosti má ale po čertech daleko. Scénáristé jej nechávají většinu seriálu směšně pátrat po usvědčujícím dokumentu. Jeho zločinecké plány, které peče s Barborou Seidlovou, jsou ale více než komické. Opravdu si nedovedu představit, jak by se dal tenhle seriál ještě zachránit. Motivem seriálu je jednoduše hledání ztraceného času. Je otázkou, zda ho máte při sledování Chlapa ztrácet i vy.

Chlap

  • Režie: Peter Bebjak, Róbert Šveda, Martin Kazimír, Zuzana Marianková
  • Scénář: Petr Bok, Evita Naušová, Tomáš Grombíř, Jakub Votýpka Kamera: Martin Rau Hudba: Jiří Hájek 
  • Hrají: Tomáš Maštalír, Jitka Ježková, Andrea Růžičková, Jiří Dvořák, Ivan Lupták, Jenovéfa Boková, Martin Myšička, Stanislava Jachnická, Elizaveta Maximová, Jan Nedbal, Pavel Batěk, Klára Cibulková, Eva Leinweberová, Jana Bernášková, Ladislav Frej st., Vlasta Peterková a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek