metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Jednotky vesmírného nasazení mají druhou sérii. Čechům se líbí víc, než ta první

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Armádní generál Mark R. Naird v podání již prošedivělého komika Stevea Carrela opět útočí na naše bránice. Seriál Jednotky vesmírného nasazení (v originále Space Force) totiž vyfasoval na Netflixu o něco kratší druhou sezónu, kterou díky celkové stopáži něco přes tři hodiny slupnete za jeden delší večer jako malinu. O první řadě se dalo prohlásit, že pokud máte vesmír a jeho novodobé dobývání, nejspíš vás bude tenhle seriál bavit. U druhé řady je toto tvrzení třeba poupravit. Pokud máte rádi postavy z první řady (čteme sympatické magory a trumbery), bude se vám líbit i ta druhá.

Další 3 fotografie v galerii
Armádní generál Steve Carrel a jeho Vesmírné síly. | foto: NETFLIX

Když bývalý prezident USA Donald Trump před pár lety oznámil, že vznikne nová vesmírná část armády vedle mariňáků či letectva, celý svět si ťukal na čelo. Tvůrci seriálu Jednotky vesmírného nasazení však tuto příležitost popadli za pačesy a vytvořili svérázný satirický komentář současné americké situace. Na úspěchu první desetidílné série nyní staví sedmidílný pokračovatel, který do jisté míry na originalitě „jedničky” parazituje. Podle ohlasů například na portálu Česko-Slovenské filmové databáze to však vypadá, že má druhá řada u diváků ještě větší úspěch. Nesměla tedy chybět ani v naší webové rubrice Strážce stream.

Soud v Pentagonu
Pokud se dá něco druhé řadě vytknout, je to možná až příliš nenavazující děj. Po otevřeném konci minulé sezóny mnoho diváků čekalo něco jiného, než tlustou čáru v podobě soudu v Pentagonu, ve kterém jde o to, aby velitel nešel do lochu. Divák je okraden pořádný kousek děje, tedy návrat posádky z Měsíce domů na Zemi. O návratu Nairdovi manželky do vězeňské cely nemluvě. 

Armádní generál Steve Carrell a jeho Vesmírné síly.

Jedna epizoda, byť úvodní, ale naštěstí seriál nedělá. Zbylé díly již šlapou opět náramně. Vesmírné síly se totiž sice k nelibosti generála Nairda i doktora Malloryho (John Malkovich) musejí vypořádat s drastickými škrty v rozpočtu, jinak ale jedou téměř beze změn dál. Dalším ústředním motivem druhé řady je pak ještě doktor Chan a jeho vztah/nevztah s kapitánkou Aliovou. Káru děje táhne také Diana Silvers, která má coby Nairdova dcera a nová stážistka Erin ještě více prostoru.

Šťastný Carrel
Space Force jsou sympatická blbůstka. Zatímco u předchozí řady jsem však několikrát brečel smíchy, u té druhé jsem se zasmál tak jednou, dvakrát za díl. Což ale není málo. Děje se tak i díky skvělému dabingu, který se Netflixu prostě daří. Jan Šťastný by mě sice bavil, i kdyby daboval mluvící exkrement, a jinak tomu není ani v případě Space Force. Skvěle ovšem ladí také hlas Pavla Šroma s Malkovichovým doktorem Mallorym, Sabina Rojková jako Erin také není špatná. 

John Malkovich a Steve Carell

U první řady jsem pak před dvěma lety kritizoval, že se v překladu občas ztrácí smysl některých klíčových fórů. Chyba tehdy byla nejen na straně tvůrců a překladatelů, ale také na té mojí. První řada byla totiž ušita na míru těm, kteří dění na americké politické scéně velmi pozorně sledují. A to já nejsem. Bez hluboké znalosti americké politické scény se však u druhé řady obejdete daleko lépe a nic tu výrazně nedrhne.

komik Steve Carell

Nakročení ke třetí řadě
Čas strávený u obrazovky vám v případě druhé řady opět uteče ve svižném tempu. V paměti vám ale bohužel nejspíš nezůstane tolik památných momentů, jako v případě té předchozí. Nakročení ke třetí řadě je tu opět přiznané zcela bez obalu, zároveň mám ale dojem, že se na něj tvůrci v případě potenciální třetí série znovu vykašlou. Námět totiž koliduje s jinou peckou od Netflixu - K Zemi hleď. Dost na tom, že se poslední díl nešťastně věnuje útok ruských hackerů na místní základnu. Uvidíme, kolik Rusů se objeví ve třetí řadě.

Jednotky vesmírného nasazení

 • Tvůrci: Steve Carell, Greg Daniels
 • Režie: Ken Kwapis
 • Scénář: Steve Carell, Lauren Houseman, Kim Tran, Jimmy O. Yang a další.
 • Kamera: Simon Chapman
 • Hudba: John Frizzell
 • Hrají: Steve Carell, John Malkovich, Ben Schwartz, Diana Silvers, Tawny Newsome, Tim Meadows, Ted Cole, Bronwen Smith, Jimmy O. Yang, Don Lake a další.
 • Produkce: Arielle Boisvert, David Magee, Shawn Williamson, Lauren Houseman, Michael Maccarone
 • Střih: Rob Burnett
 • Zvuk: Paul Hammond, John W. Cook II
 • Scénografie: Benoit Waller, Rachel O'Toole, Rachel Robinson
 • Masky: Sarah Buckley
 • Kostýmy: Farnaz Khaki-Sadigh
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek