metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Alan Ritchson jako Jack Reacher. | foto: AMAZON STUDIOS

Malý velký Reacher se povedl. Chybí mu sice centimetry, z cesty byste mu ale šli stejně

  14:00,  aktualizováno  14:01
STRÁŽCE STREAMU - Když prodejní platforma Amazon loni slavnostně oznámila svůj plán uvést na obrazovkách služby Prime Video další inkarnaci Jacka Reachera, fanoušci předlohy měli radost. Hlavní roli totiž obsadil hromotluk Alan Ritchson, který byl jakýmsi příslibem toho, že tvůrci přistoupí k hlavní postavě úspěšné knižní série od britského spisovatele Jima Granta píšícího pod pseudonymem Lee Child s patřičným respektem. V knihách 195 centimetrů vysokého zabijáka Jacka Reachera totiž doposud ztvárnil pouze Tom Cruise, a to ve dvojici nepříliš zapamatovatelných a předloze ne vždycky věrných filmů. Pár centimetrů a kil tehdy na place chybělo.

Když vysloužilého vojenského policistu Jacka Reachera zatknou za vraždu, kterou nespáchal, octne se uprostřed smrtícího komplotu nečestných policistů, pochybných podnikatelů a intrikářských politiků. Jack musí jen s pomocí vlastního důvtipu zjistit, co se děje v Margrave v Georgii. Tak zní synopse tohohle béčkového mixu Jamese Bonda s Sherlockem Holmesem. Akorát se to odehrává, jak je pro Reachera typické, v americkém zapadákově. Seriál Reacher je takový skrytý klenot. Moc lidí o něm neslyšelo a ti co ano, dostali ho do červného hodnocení na portálu csfd.cz. Nesměl proto chybět ani v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Děkujeme, že měříte
Abychom si rozuměli. Na tom, jak je kdo vysoký ve filmech a seriálech zase tak moc nesejde. Mohutný Alan Ritchson je také, podobně jako Cruise, menší než jeho knižní předobraz. Měří „jen“ 188 centimetrů a musí se mu tak občas pomáhat kamerou a vhodným výběrem dalších drobnějších herců. Reacherovi rozměry jsou však něco, co fandové odjakživa řeší a i v knihách jsou zmiňované poměrně často. Hlavní postava musí mít výšku 195 centimetrů, váhu 110 kilo a být samý sval. 

Alan Ritchson jako Jack Reacher.

A jak to v knihách bývá, můžou za to geny a Reacher v životě nebyl v posilovně. Tom Cruise se role zhostil celkem dobře, postavu na to však zkrátka neměl. Ironií je, že v seriálu jsou naopak Reacherovi rozměry obvykle zdrojem nejen akčních scén, ale i těch humorných. Tvůrci mají totiž potřebný nadhled a cit pro nadsázku.

Alan Ritchson jako Jack Reacher.

Jde se na jatka
První osmidílná řada, která měla premiéru tento měsíc, čerpá z první knihy z roku 1997 s názvem Jatka. Reacherovi dělá v seriálu, stejně jako v knize, společnost detektiv a policistka, kteří se s hromotlukem neustále špičkují. Knihy jsem nečetl, na zahraničních webech jsem se však dočetl, že se tvůrci odchýlili od předlohy a vykreslili Reachera mnohem společenštějšího a komunikativnějšího, než jak působí v románu. Jinak by to ani nešlo. Seriál má svá pravidla a na rozdíl od čtenáře divák postavě do hlavy nevidí. Románovou atmosféru se však dle fandů zachovat podařilo.

Alan Ritchson jako Jack Reacher.

Béčko jako řemen
Seriál Reacher není žádná áčková produkce a ani si na to nehraje. Točilo se v Kanadě, dialogy občas zašustí papírem a nejznámější je herec je tu člověk, kterého proslavil seriál Smallville či sportovní série Borci z Blue Mountain State. Na csfd.cz píšou, že existuje díl s názvem Test moči. Názor na kvalitu tohohle dílka z roku 2010 si jistě uděláte sami. 

Alan Ritchson jako Jack Reacher.

Ale zpět k Reacherovi. Jedná se o veskrze brakovou staroškolskou zábavu, přímočarou, akční, brutální a se všemi klišé, které máme my věční kluci rádi. Amazon boduje se seriálovým překvapením hned z kraje roku. A to je moc fajn. Těším se proto na příští řadu, která s velkou pravděpodobností vznikne.

Reacher

  • Tvůrci: Nick Santora
  • Režie: Lin Oeding, Thomas Vincent, Sam Hill, Stephen Surjik a další. 
  • Předloha: Lee Child (kniha) 
  • Scénář: Scott Sullivan, Nick Santora, Aadrita Mukerji, Cait Duffy 
  • Kamera: Ronald Plante, Michael McMurray 
  • Hudba: Tony Morales Hrají: Alan Ritchson, Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald, Bruce McGill, Chris Webster, Maria Sten, Harvey Guillén, Hugh Thompson, Willie C. Carpenter a další. 
  • Produkce: Aadrita Mukerji 

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek