metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Hra na oliheň. | foto: NETFLIX

Netflix chudých? Jak se to vezme. Doplňky softwaru podporují pirátství

  6:00
Před věkem internetových televizí naráželo sledování filmů a seriálů na své limity jen tehdy, pokud se chtěl každý člen rodiny koukat ve stejnou dobu na něco jiného. Streamovací platformy v čele s tou největší – Netflixem – tuhle skutečnost nadobro změnily. I když tenhle streamovací gigant nabízí v Česku největší porci titulů než jinde ve světě, konkrétně kolem sedmi tisíc kousků, stále se najde obrovské množství filmů a seriálů, které si u nás kvůli autorským právům nepustíte.

Milovníci pirátského sledování filmů a seriálů on-line a zdarma mají v tuzemsku již nějaký ten pátek utrum. Weby typu topserialy.sk a další již po žalobách distribučních společností řadu let neexistují. A tak miliony Čechů vyhledávají alternativy.

Světle šedá zóna
Již pěknou řádku let je v tuzemsku k sehnání přehrávací software, s jehož pomocí lze zcela legálně na počítačích, tabletech, mobilních telefonech a některých smart televizích přehrávat vše, co si nahrajete na disk. Může jít například o domácí video či film stažený z webů sdílejících soubory, jakým je například Ulož.to. Jeho největší výhodou oproti programům od konkurence je však to, že má spoustu doplňků, které zpřístupňují obsah na internetu. A jak asi již tušíte, na vzestupu je proto právě v posledních letech.

Stáhnete-li si správný doplněk, může jít o obsah, který je na webech zadarmo. Pro příklad jmenujme například YouTube, archiv České televize, idnes.cz, stream.cz, televizi Seznam, mall.tv a podobně. Pokud přehrávač takto dovybavený nějakým tím doplňkem používáte, porušujete pravděpodobně zásady používání zmiňovaných webů. Nesledujete totiž reklamy, které jejich tvůrce obvykle živí. No a pak jsou doplňky s názvy jako Stream Cinema, SCC či sosáč, které zpřístupňují obsah, jenž byl z téměř sta procent pořízen nelegálně. S těmito soubory se to má stejně jako s čímkoli jiným na internetu v českém právu. Můžete je svobodně stahovat, nesmíte je však sdílet. No a pokud stahujete, technicky jste pirát. Z hlediska práva jste však ve velmi světle šedé zóně.

Pozor na doplňky
Psát článek o přehrávači Kodi, kterému se přezdívá Netflix pro chudé, se může pěkně vymstít. Své o tom ví pisatel článku, kterému vývojáři přehrávače – společnost XBMC Foundation – hrozili žalobou za jeho text vydaný na webu věnovaném výrobkům společnosti Apple. Napsal totiž, že Kodi rovná se filmy zadarmo. Kodi je však jen program, který je sám o sobě legální. Netflix a spol. vám nahradí jen díky používání zmiňovaných doplňků.

Kdo je poškozený
Tento text rozhodně není reklamou na Kodi, sosáč, ba ani na platformy typu Netflix. Pokud byste si však něco podobného jako zmiňovaný a doplňky dotuněný přehrávač chtěli vyzkoušet i vy, s velkou pravděpodobností utratíte také ročně několik stokorun. A to za to, že si předplatíte VIP přístup k on-line úložišti, kam se sledovaný obsah ukládá. Na podobném principu funguje zmiňované Ulož.to nebo například web Sdílej.cz.

Majitelé autorských práv však v takovém případě nebudou mít z vašeho sledování zisk. Jak ale říkají nejen odpůrci legálního sledování, už tak platíme nemalé „výpalné“ Ochrannému svazu autorskému (OSA), a to za každý harddisk či DVD, které si kdy koupíme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek