metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Plakát k filmu Prvok, Tečka, Šampón a Karel (2021) | foto: Bontonfilm

Šampon s Tečkou i šarlatánem Havlem. Na Netflixu je nálož českých kinopecek

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Na tuzemském Netflixu vládne od pradávna i lokální kinematografie. Služba nakupuje české klasiky ve velkém hlavně proto, že na ni nikdo z tuzemska netlačí, aby začala nabízet své české původní pořady, jako se to děje v Rusku či Německu. Nyní se na jejích obrazovkách diváci v krátkém sledu dočkali hned trojice „pandemických kinohitů“ Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Havel a Šarlatán. Pustíte si alespoň některou z těchto kinopecek?

Česká streamovací platforma Voyo, která patří televizi Nova, hlásí nově už více než 350 tisíc předplatitelů za český a slovenský trh. Pokračuje tak ve svém rychlém růstu, který za poslední rok nabral obrovskou rychlost. Proč sakra píšu o Voyu, když v titulku slibuji článek o trojici filmů na Netflixu? Inu, vše souvisí se vším.

Voyo láká předplatitele na hity v podobě svého exkluzivního obsahu. Úspěšnou premiéru si tu odbyly minisérie Případ Roubal a Guru, na jaře je bude následovat například dlouho připravovaný projekt Iveta, který má mapovat život populární zpěvačky Ivety Bartošové. Jak na konkurenci reaguje Netflix, když zatím české původní pořady nechystá? Kupuje zaručené divácké hity, které se ještě na tuzemské poměry relativně nedávno promítaly v kinech. Jak víme, spousta zástupců zejména starší generace od začátku pandemie seděla více doma a do kinosálů se nevrátila ani po rozvolňování. Právě oni uvidí na Netflixu české kinohity vůbec poprvé. Zařadil jsem je proto i do naší webové rubriky Strážce streamu.

Martin Hofmann, Hynek Čermák, Martin Pechlát a David Švehlík ve filmu Prvok,...

Prvok, Šampón, Tečka a Luďan
Česká komedie natočená podle románu Patrika Hartla o krizi středního věku čtyř kamarádů mě na malé obrazovce bavila. Jasně, Hartl v roli autora původní předlohy, scénáře i režiséra stvořil sexistickou blbinku plnou mužských křehkých eg, žen převážně čekajících, až je hlavní hrdinové oplodní, a také bambilionu cameo roliček mnoha českých herců. Hlavní předností snímku je ale naštěstí také skvělé obsazení hlavních postav. Prvok (Martin Pechlát), Šampón (David Švehlík), Karel (Martin Hofmann) a Tečka (Hynek Čermák) tu předvádějí fajn výkony a zejména ke konci divákovi kompenzují trochu rozplizlejší děj.

Režisér Slávek Horák je autorem filmu Havel.

Pravda a láska v krabičce cigaret
Václav Havel je bezesporu tak významnou českou osobností, že se o jeho filmový (nedokumentární) portrét dříve či později musel pokusit některý z tuzemských režisérů. Kuráž si na to po smrti tohoto státníka, umělce i symbolu demokracie nakonec dodal režisér a scenárista Slávek Horák. Spíše než o svatokrádež, či dokonce ostudu se naštěstí jedná o až příliš střízlivé autorské originální pojetí. Se všemi pozitivy i negativy, jež to s sebou přináší. A je u toho opět vynikající Martin Hofmann jako Havlův konfliktní parťák Pavel Landovský. Co víc si přát.

Z filmu Šarlatán

Trojanové hledící do moči
Když natočíte životopisné drama o muži obdařeném léčitelskými schopnostmi, obsadíte do něj jednoho z nejoblíbenějších českých herců, k tomu jeho syna a pak je předhodíte koronavirem vyhladovělému českému divákovi, máte na kontě hit jako vrata. Tak nějak uvažovali tvůrci a posléze i distributor filmu Šarlatán, který měl premiéru v kinech před dvěma lety. A víte co? Měli pravdu. Sledování osudů léčitele Jana Mikoláška je totiž zábavné, což potvrzuje i jeho opětovné sledování na Netflixu. A to je možná něco, co byste u filmu, kde koukají jeho hrdinové notnou část stopáže do sklenic s močí, nejspíš neočekávali. 

Nutno dodat, že měl být snímek na Netflixu (a tedy i legálně on-line ke zhlédnutí na velké platformě) mnohem dříve. Možná by se předešlo konfliktu distributorů snímku a serveru Ulož.to, odkud si ho lidé pirátsky stahovali jako diví.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek