metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Hermiona a Ron opět spolu. | foto: HBO GO

Nostalgický návrat do dětství i drobné chybičky. Hvězdy Harryho Pottera si daly sraz

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Setkání seriálových hvězd po letech jednoduše táhne. Není proto divu, že se po vzoru seriálových Přátel dočkal svého exkluzivního reunionu na obrazovkách streamovací platformy HBO GO nikdo menší, než „chlapec, který přežil“ Harry Potter. Ve speciálním dílu, který od minulého týdne na této platformě trenduje, se sešli všechny stěžejní hvězdy z filmové ságy, a to po dvacet let od uvedení Kamene mudrců. Vzpomínání na jednu z nejzásadnějších filmových sérií historie se veze na vlně nostalgie. Pokud tedy nejste fanoušci, nemá moc cenu na něj koukat.

Když se loni v květnu sešla oblíbená parta z kavárny Central Perk, byl to doják. Kromě pořádné dávky nostalgie a místy i patosu však přinesl speciální díl legendárního sitcomu Přátelé i několik překvapení například v podobě utajené lásky mezi představiteli Rosse a Rachel (David Schwimmer a Jennifer Aniston). Podobně velkolepé odhalení si tvůrci potterovského speciálu pro fanoušky nepřichystali. Zato zde skalní příznivci slavné série našli pár kuriózních chybiček. Tvůrci pořadu trochu lajdačili. Devadesáti osmi minutovému setkání ale nechyběla jiskra i spád. Nesmělo proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Zpátky do Bradavic
Aby se vám filmová série Harryho Pottera líbila, je dobré na ni hledět nekriticky a odpustit jí nedokonalosti, nepřesnosti či odchylky od knih. S pravidly kouzelnického světa je to pak podobné. Lepší je se nechat prostřednictvím postav tímto originálním světem okouzlovat a moc nepřemýšlet nad tím, kolik věcí tu nedává vůbec žádný smysl. Dlouho očekávaný pořad s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic se tak dle mého názoru i s ohledem na výše uvedené skutečnosti povedl skoro nejlépe, jak v rámci svých předem daných mantinelů mohl. 

Emma Watsonová a Tom Felton ve speciálu Harry Potter, 20 let filmové magie:...

Přinesl i mnoho zajímavostí. Emma Watson tu přiznala chuť  z úspěšné série zhruba v polovině natáčení odejít. Režisér Ohnivého poháru Mike Newell se zase pochlubil tím, že mu jeden z představitelů Weasleyovic dvojčat na place při předehrávání pranice na zemi zlomil několik žeber. Nejvíce se ale řešili vzájemné vztahy ústřední herecké trojce Daniela Radcliffa, Ruperta Grinta a Emmy Watson. Některé věci ale naopak zůstali stranou, nebo je tvůrci trochu popletli.

Smrt i záchodky
Z výročního pořadu plného dojemných momentů vyplývá, že byla na place víceméně vždycky jenom pohodička. V dokumentu nezaznělo, že došlo při natáčení ságy k nehodě, po které zůstal dublér Radcliffa upoutaný na vozíček. Davida Holmese měla v roce 2009 při zkoušce jedné scény u dílu Harry Potter a Relikvie smrti odhodit exploze na zeď tak nešťastně, že po ní tehdy sedmadvacetiletý mladý muž ochrnul. Se svými hereckými kolegy je ovšem stále v kontaktu a s Radcliffem mají dobré vztahy. V dokumentu tak klidně mohla celá záležitost zaznít. 

Evanna Lynchová, Emma Watsonová a Bonnie Wrightová ve speciálu Harry Potter, 20...

Podobně si tvůrci „poradili“ s J. K. Rowling. Ta zde pro formu objevuje pouze jednou. Za její pouze symbolickou účastí jsou pochopitelně její kontroverzní výroky. Je vtipné, že osoba, podle které se trans lidé snaží zneužívat svého vzezření hlavně k tomu, aby se vkrádali na záchody jiných pohlaví, napsala právě sérii knih o Harrym Potterovil. Kdo knížky četl, ten ví, že se mnoho podstatného odehrává na záchodech. A ano, na těch záchodech nemají často postavy co pohledávat.

Vtipné chyby
Skalním fandům slavné série pochopitelně neunikla ani řada drobných chybiček, kterých se tvůrci pořadu nechtěně dopustili. Když se v dokumentu poprvé objevují herci James a Oliver Phelpsovi, kteří ztvárnili dvojčata Freda a George, tvůrci si je popletli. Záběr s chybou sdílel s vtipným popiskem i Oliver na svém Instagramu. „Po všech těch letech žertíků se nám někdo rozhodl pomstít,“ komentoval chybu s tím, že rozeznat bratry dávalo ve filmech zabrat i jejich mamce paní Weasleyové.

Rupert Grint, Emma Watsonová a Daniel Radcliffe ve speciálu Harry Potter, 20...

Nešlo o jediný úsměvný přešlap. Do vzpomínek na dětství Emmy Watson tvůrci přidali fotku z dětství Emmy Roberts. Fotografie holčičky s ušima Minnie většinu fandů na sociálních sítích pobavila. Stejně jako celý dokument. Tak jestli máte chuť, mrkněte na něj.

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

  • Režie: Eran Creevy, Joe Pearlman, Giorgio Testi
  • Hrají: Emma Watson, Daniel Radcliffe, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Gary Oldman, Bonnie Wright, Jason Isaacs, Evanna Lynch, Rupert Grint, Tom Felton, Alfred Enoch, Chris Columbus, Robbie Coltrane, Matthew Lewis, Imelda Staunton, Ian Hart, James Phelps, Mark Williams, Oliver Phelps, Toby Jones, Mike Newell, Alfonso Cuarón, David Yates, J. K. Rowling, David Heyman a další.

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek