metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Pokud přistoupíte na to, že jde o vědomou fikci, může vás Tím tvrdší je pád pobavit. | foto: NETFLIX

Čím větší rasista, tím tvrdší je jeho pád? Western od Netflixu chce provokovat

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Celá westernová města jsou osídlena ryze občany tmavé pleti, kteří žijí víceméně svobodně a jimž do životního řádu bílí Američané nijak nezasahují. Každá důležitá postava včetně těch hlavních je ztvárněna herci tmavé pleti, hraje hudba spojená s touhle etnickou subkulturou. A pokud se vydá někdo do města bílých, ukazuje se, že je to parta nudných papriků bez koulí. Už jste naštvaní? Ne? Skvělé. Právě pro vás je možná určen westernový příběh od Netflixu, který je plný dynamického pohybu kamery, netradičních černošských hrdinů, ale také spousty okoukaných fíglů od ostatních filmařů.

Film s názvem Tím tvrdší je pád mi příliš velkou radost neudělal a potřeboval by sestříhat. Opisování ale není tím jediným, v čem je snímek rozporuplný. Snímek má na webu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz něco kolem pouhých 45 procent a já si myslím, že neoprávněně. Moderně pojatý western, ve kterém psanec Nate Love (Jonathan Majors) zjistí, že jeho úhlavní nepřítel Rufus Buck (Idris Elba) bude brzo venku z vězení, a tak dá kvůli pomstě znova dohromady svůj gang, nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Černobílý svět
Filmová návštěva Divokého západu, kde se černoši prohánějí na koních a tmavé holky vedou své vlastní noční podniky, zkušeného diváka nemůže překvapit. Tím tvrdší je pád ve své podstatě navazuje na tradici Quentina Tarantina a jeho Nespoutaného Djanga. Jak je vidět na hodnoceních kolujících na českém internetu, mnoho diváků tahle stylizace dopaluje. A to ať už kvůli skrytému rasismu zamaskovanému za pobouření z absence historické pravdivosti či proto, že Tím tvrdší je pád není úplně šálkem kávy pro každého.

Snímek režiséra Jeymese Samuela je autorským experimentem a záleží jen na vás, jak vám jeho svět sedne. Průvodci vám bude Jonathan Majors, jenž nám má ještě ukázat coby Kang Dobyvatel v nadcházejících marvelovkách, nelítostný kriminálník Rufus Buck v podání Idrise Elby, šerif Bass Reeves (ano, Delroy Lindo stále žije), Dostavníková Mary Fields (Zazie Beetz), Jim Beckwourth (RJ Cyler) nebo Cherokee Bill (LaKeith Stanfield). Postavy jsou celkem dobře prokreslené, každá je jiná a potud filmaři odvedli dobrou práci.

Pokud přistoupíte na to, že jde o vědomou fikci, může vás Tím tvrdší je pád pobavit.

Kulky, ale i kecy lítají
Stejně jako v případě stylizovaných přestřelek, které jsou stejně tak krvavé jako přitažené za vlasy. Pravda, krade se tu z jiných filmů ve velkém, ale v případě některých klasik jako Tenkrát na západě se dá hovořit spíše o jakémsi složení pocty. Za mě má snímek jediný problém, bohužel ten nejhlavnější. Je dlouhý 140 minut a v půlce už je vám prakticky jasné, jak dopadne. Jde tedy jen o to se ke konci prostřílet. Bohužel to v praxi znamená také nudně prozpívat a prokecat. Mně osobně to nakonec zhořklo a pokus o výkon Elby na závěr to už nezachránil. Otevřený konec pak na mě působil vyloženě směšně.

Pokud přistoupíte na to, že jde o vědomou fikci, může vás Tím tvrdší je pád pobavit.

Tím tvrdší je pád je podle mě moderní směska žánrových motivů. Když si vzpomenu na jiné moderní westerny, kterých je v poslední době stále víc, řekněme že nové 3:10 Vlak do Yumy to úplně není. Přesto mě ta ujetá stylizace vlastně docela potěšila. Voliče SPD ale nejspíš moc nepotěší.

Tím tvrdší je pád

  • Režie: Jeymes Samuel
  • Scénář: Jeymes Samuel, Boaz Yakin
  • Kamera: Mihai Malaimare Jr.
  • Hudba: Jeymes Samuel
  • Hrají: Jonathan Majors, Idris Elba, Zazie Beetz, Regina King, Lakeith Stanfield, Delroy Lindo, Edi Gathegi, RJ Cyler, Mark Rhino Smith a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek