metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Fajn námět, dobré herecké výkony, skvělý scénář. To je Ochránce. | foto: Česká televize

Ombudsman Vaculík nastavuje zrcadlo českému školství. A vy na to nejspíš už koukáte

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Aleš Pelán v podání Lukáše Vaculíka je oblíbeným učitelem na střední škole. Šikana kolegyně a následné bezpáteřní chování jeho stále dýchajících spolupracovníků ho však donutí uvědomit si, že každý někdy potřebuje zastání. Český seriál Ochránce patří po osmi odvysílaných epizodách z celkových deseti k tomu nejlepšímu z původní seriálové tvorby, co máme možnost letos na obrazovkách vídat. Ochránce rozvířil stojaté vody nejen u nás. Zaujal totiž v Cannes a dočká se pravděpodobně italské předělávky.

Učitelka, které se utopí žák na výletě, zatímco ona si cucá nanuka. Rodiče dětí tyranizovaných nezvladatelným spolužákem, jehož matka dostává od partnera čočku. Dívka, co nikdy nechodila do školy, protože vedla alternativní ústav pro postižené. Vychovatelky diagnostického ústavu, jimž traumatizovaný chovanec zavraždí kolegyni. To jsou jen některé případy, které hlavní hrdina Pelán v seriálu vyšetřuje coby novopečený školský ombudsman. Vaculíkova postava bývalého učitele češtiny, který je jakýmsi sucharem s duší bojovníka, není prvoplánově kladná.

V některých epizodách scénáristé záměrně hrají na dvojznačnou strunu ombudsmanovi povahy. Právě to spolu s originálním námětem seriál Ochránce kvalitativně pozitivně odlišuje od poněkud banálních Kukaček, které coby nedávný hit shodou okolností italskou produkci jako formát k přepracování rovněž zaujaly. Ochránce si lze pouštět online na webu České televize, kde na něj koukám i já. Nesměl tedy chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Fajn námět, dobré herecké výkony, skvělý scénář. To je Ochránce.

Ani učitel, ani policajt
Málokdo zpočátku věřil, že lze natočit dramatický a napínavý seriál o českém školství. Dokonce ani představitel hlavní role Lukáš Vaculík, který natáčel seriál sice s koronavirovými přestávkami, zato však chronologicky po jednotlivých epizodách. Ze seriálu je hit, což je dáno několika věcmi. Například tím, že scénář, respektive repliky hlavních postav, nešustí papírem. Pod scénářem Ochránce jsou podepsána tři jména. Jedním z nich je i expert na školství a spoluscenárista seriálu Ochránce Tomáš Feřtek, který se podílel také na tvorbě perfektních Případů 1. oddělení. Ten má mimochodem za manželku učitelku. Nemusím tedy dodávat, odkud příznivý vítr vane.

Fajn námět, dobré herecké výkony, skvělý scénář. To je Ochránce.

Za vším hledej řidiče
Ochránce snadno zaujme originální volbou prostředí. Nejrůznější školní zařízení jsou pro diváka po všech těch komediích a papundeklových kriminálkách o ničem jednoduše vítanou změnou. Aleš Pelán není žádný Mirek Dušín ani charismatik numero uno. Jeho nejistá povaha je dílem sympatická a svým sveřepým hledáním pravdy táhne děj kupředu, jindy je otravná a svou mírností až nesnesitelná. V tomto směru si tvůrci nabíhají zcela záměrně. Díky tomu může vyniknout skvělá postava řidiče pana Starého v podání Pavla Řezníčka, kterému role prostého muže z lidu,co má pod čepicí, skvěle sedí. Člověk si až říká, zda by jeho postava ozbrojená vycpaným pivním mozolem nepůsobila v jiném seriálu naprosto nevěrohodně.

Postava manželky je trochu otravná.

Dobrý námět někdy stačí
Fajn námět, dobré herecké výkony, skvělý scénář. To jsou důvody, proč je Ochránce s každým dílem sevřenější, ale zároveň lepší a lepší. Při naposled odvysílané osmé epizodě, kde Pelán vyšetřuje zdánlivě nevysvětlitelnou smrt studenta, jsem si položil otázku. Říkal jsem si, zda se v těch tragických příbězích bez jednoznačných odpovědí na nastolené otázky tvůrci nerochní až s příliš velkým gustem. Podobně jako seriál samotný jsem k ničemu nedošel. Jak říkává kolega Hrabica, takhle to tam bylo, tak se v tom nepitvej.

Ochránce

  • Režie: Tereza Kopáčová, Tomáš Mašín
  • Scénář: Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek, Michal Reitler
  • Kamera: Pavel Berkovič, Dušan Husár, Anna Smoroňová
  • Hudba: Jiří Hájek
  • Hrají: Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Barbora Kodetová, Agáta Červinková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek