metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Smutného Wolverina dostal covid i nešetrné vykrádání konkurence

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Nick Bannister s tváří Hugh Jackmana pomáhá ve svém novém filmu Reminiscence svým klientům odemknout ztracené vzpomínky. V praxi to nejčastěji vypadá tak, že si dotyčný lehne do kádě s elektrodami na hlavě, načež jim pomáhá vzpomínat na příjemné okamžiky minulosti či hledá v jejich hlavách místo, kde ztratili klíče. Podobně jako Bannisterovi klienti však ve světě minulosti bohužel žijí také početné zástupy fanoušků. Ti nemohou zapomenout na Hughovo dokonalé ztvárnění hrdinného mutanta Wolverina, který už to v kinech před časem natrvalo zapíchnul.

Další 2 fotografie v galerii
Film Reminiscence v mnoha ohledech připomíná snímek Zvláštní dny. | foto: HBO Max

Snímek Reminiscence, kterou studio zároveň nasadilo na streamovací platformu HBO Max a do kin, zatím vypadá na solidní propadák. Charismatický Australan, zdá se, diváky v nové herecké poloze příliš nezajímá. Reminiscenci ale jako vyloženě špatný film odpískat jednoduše nejde. Za sci-fi detektivkou (ano, mně ten název taky připadá zaměnitelný) stojí režisérka a scénáristka Lisa Joy, což je manželka scénaristy Interstellaru či Temného rytíře Jonathana Nolana. To z ní dělá švagrovou jeho ještě slavnějšího bratra – režiséra Christophera. Její filmová prvotina nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Lepší dobře ukradnout, než-li špatně vymyslet?
Tenhle rodinný strom uvádím na úvod spíše pro zajímavost. O Lise Joy je nejdůležitější vědět hlavně to, že je jednou z autorek seriálu Westworld. Její film o muži, jehož život se navždy změní poté, co přijme novou klientku jménem Mae a z běžné práce se rázem stává nebezpečná posedlost, je tímto faktem hodně poznamenán. Při noirovém pátrání hlavního hrdiny totiž narážíme nejen na herce ze zmiňovaného seriálu, ale také na podobný styl postupně rozplétaného tajnůstkaření. Reminiscence si bohužel až příliš půjčuje motivy z jiných snímků. Někdy je to divákovi příjemné, jindy kroutí hlavou.

Film Reminiscence v mnoha ohledech připomíná snímek Zvláštní dny.

Zvláštní dny či Smrtihlav
Děj se odehrává v Miami blízké budoucnosti. Hladina oceánů se zde zvedla natolik, že tohle potápějící se americké městečko trochu připomíná Benátky. Jackmanův hlavní hrdina/otloukánek je pak v mnoha ohledech prototypem noirového detektiva honíciho seza femme fatale. Potud je vše vcelku originální a můžeme se bavit maximálně o půjčování si z klasik sci-fi žánrů či zmiňovaného noiru. Vypiplaný vizuál snímku se rovněž povedl a v dobrém připomene tu Smrtihlava, tu Blade Runnera či Vránu. Po dějové stránce si však tvůrci vůbec nejvíc půjčují z filmu Zvláštní dny z roku 1995. Abych si byl tímto tvrzením jist, pustil jsem si tuhle klasiku s Voldemortem Ralphem Fiennesem v hlavní roli s Reminiscencí hned krátce po sobě. A musím říct, že by zlý jazykové mohli klidně hovořit o krádeži.

Film Reminiscence v mnoha ohledech připomíná snímek Zvláštní dny.

Nešetřete nápady, šetřete náklady
Režisérka Lisa Joy divákům servíruje celkem fajn film, ve kterém nechybí zajímavě pojaté akční scény i emocionální momenty. Jakmile mě ale snímek ukolébal k příjemnému sledování, vzápětí jsem cítil pocit trapnosti kvůli ukradenému nápadu či klišé momentu jako vystřiženého z úplně jiného bijáku. Snímek u diváků i kvůli souběžné premiéře na HBO Max příliš nezabodoval. Vlastně jde o rekordní propadák, který tuzemští diváci spíše než v kinech pravděpodobně většinou uvidí doma prostřednictvím nepříliš kvalitní pirátské kopie. Česká platforma HBO GO totiž snímek dosud neuvedla. Je to škoda.

Reminiscence

  • Režie: Lisa Joy
  • Scénář: Lisa Joy
  • Kamera: Paul Cameron
  • Hudba: Ramin Djawadi
  • Hrají: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Natalie Martinez, Thandiwe Newton, Cliff Curtis, Angela Sarafyan, Daniel Wu, Teri Wyble, Marina de Tavira a další.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek