metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Loki skončil v seriálu cestuje časem a mění historii lidstva. | foto: Disney+

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto motta jsem se úzkostlivě držel až do chvíle, kdy jsem si po zhlédnutí nejnovějšího z nich – šestidílného Lokiho přečetl některé internetové komentáře. Seknout po vynikajících Avengers: Endgame s koukáním na marvelovské počiny, kór ty seriálové, je jistě lákavé. V diskuzích to však prohlašují spíše pozéři. Tahle značka totiž ještě zdaleka neřekla poslední slovo, a o důležitosti méně pompézní seriálové větve nás před pár dvěma týdny přesvědčil právě lstivý seriálový bůh.

Seriály WandaVision a Falcon a Winter Soldier byly v první polovině roku velkými seriálovými událostmi. Ačkoliv v tuzemsku kralovaly žebříčku nejnavštěvovanějších seriálových profilů na portálu československé filmové databáze ČSFD, našla se celá řada těch, kteří o seriálech prohlašovali, že jsou zbytečné a na svět MCU mají pramalý vliv. Tuhle kritiku dle mého názoru naplno prolomil až Loki, a to ve svém posledním díle. Naservíroval divákům totiž záporáka, se kterým se budou i filmoví hrdinové od Marvelu potýkat v následujících letech. Článek o Lokim a spol. proto nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Nudný start
Pokud vám vadí spoilery, čtěte následující řádky s opatrností. Když se nám v lednu představila WandaVision, brzy většina z nás zjistila, že se o seriálu lépe špekuluje se zasvěcenými kamarády, než se na něj kouká. Příliš fandů starých amerických sitcomů ve svém okolí nemám a sám jím nejsem, proto mě ani seroš, který jim chytře vzdává holt, příliš nezaujal. Nakoukal jsem ho v podstatě trochu na sílu, a ačkoliv tak činím nerad, příliš netuším, co bych na něm měl konkrétně vyzdvihnout či pochválit. Děje tu opravdu moc nenajdete, jako epilog vztahu ústředních protagonistů nicméně funguje celkem dobře. V takovémto provedení ale „první oficiální“ marvelovský seriál asi čekal málokdo.

Loki skončil v seriálu cestuje časem a mění historii lidstva.

Parťáci poflakující se po Praze
The Falcon and the Winter Soldier byl pro mě tím seriálem, při jehož sledování jsem si spravil chuť. Šestidílné dobrodružství dvou parťáků Kapitána Ameriky, kteří se vyrovnávají s jeho odkazem, sice opět nemá dalekosáhlé dopady na svět MCU, pořád se tu ale kromě jiného vyprofiloval nástupce Stevea Rogerse. Povědomé lokace ulic Starého Města pražského, kudy se hrdinové seriálu procházejí, jsou pak příjemným bonusem. Navíc se tu vyprofilují další noví klaďasové i záporáci. Dopad na MCU je tedy slušný. V porovnání s tím, s čím přišel Loki, je však nicotný.

Vyhlížení nového Thanose
Poté, co Loki v podání herce Toma Hiddlestona ukradl během událostí Avengers: Endgame magický Tesseract, byla jeho alternativní verze byla přinesena do Time Variance Authority (TVA), byrokratické organizace, která existuje mimo čas a prostor a monitoruje časovou osu. Seriál Loki je tak daleko méně komorní, než jeho předchůdci, a nešetřilo se na efektech. Thorův bratr nicméně v šesté epizodě zažije dějový twist, který má pro svět marvelu dalekosáhlé důsledky. Kromě toho, že dojde k vytvoření takzvaného mnohovesmíru, nám jeho tvůrci představují nového záporáka. Přesněji řečeno nového Thanose, který bude trápit hrdiny nové éry marveláckého vesmíru. Tím není nikdo jiný než komiksový superpadouch Kang Dobyvatel (Jonathan Majors). Ten se měl sice poprvé objevit až ve trojce Ant-Mana. Marvel ho ale vytasil nečekaně právě na televizní obrazovce.

Loki skončil v seriálu cestuje časem a mění historii lidstva.

Bude se cestovat
Kang má doslova změnit budoucnost filmů od Marvelu. Tenhle slavný záporák sice nemá žádné superschopnosti, umí ale cestovat mezi pararelními vesmíry, díky čemuž některé jeho verze lační po ovládnutí všech nespočetných realit. Nejméně příští dekádu tak strávíme v jeho přítomnosti. Nebezpečného protivníka v něm za dva roky najdou Ant-Man a Wasp. Dopady Mnohovesmírové války, kterou dříve vedl se svými dalšími verzemi, pocítíme také v Eternals. Návštěvníci z jiných vesmírů dorazí i ve trojce Spider-Mana. Důležitou roli Kang sehraje také v případě dvojky Doctora Strange. Ten má mnohovesmír přímo v názvu. A aby toho nebylo málo, Loki se vrátí v druhé sérii. 

Jak tedy jistě uznáte, marvelovská seriálová větev není pro svět MCU k zahození. Právě naopak. Zároveň ale jako fanoušek tuším, že se i v Lokim jelo na půl plynu a seriálový marvelovský svět může být v budoucnu ještě o něco šťavnatější. Na podzim letošního roku má být pak v tuzemsku konečně legálně dostupná platforma Disney+, kde mívají marvelácké seroše premiéry. Nebude tak již nutné nové díly shánět jinde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek