Jak už jsem v naší internetové rubrice Strážce streamu nejednou zdůrazňoval, internetová televize Netflix ční, co do počtu a kvality vztahových reality show dostupných v místní knihovně, vysoko nad konkurencí. Nejen kvůli několika řadám z různých zemí sjednocených pod označením The Circle, ale také reality série Pětkrát rande naslepo (Dating Around), Too Hot to Handle, Love Is Blind (Láska je slepá) nebo Zpátky s ex bavily a baví diváky po celém světě. Námět The Circle je velmi jednoduchý a jak tomu bývá zvykem, prodávají jej producenti přes domnělou hlubší myšlenku, jakýsi sociální experiment. V soutěžní show jde o postavení a strategii. Hráči na uzavřené sociální síti The Circle flirtují, hledají přátele a snaží se podvodem vyhrát sto tisíc dolarů. Mohou se zde hrát na koho jen chtějí. Tahle reality show a její nová americká řada zkrátka nesměly chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Začarovaný kruh
The Circle zjednodušeně řečeno simuluje prostředí sociálních sítí. Hráči, každý člen zcela izolovaný v jiném hotelovém pokoji, prostřednictvím chatu skrze aplikaci zvanou Circle flirtují, navazují přátelství a snaží se pomocí strategie a popularity mezi sebou vydržet až do konce. Cíl je vyhrát sto tisíc dolarů. Na této sociální síti se mohou prezentovat jako jejich skutečné či fiktivní já. Na konci každé epizody se navzájem hodnotí a ti s nejlepším hodnocením mají možnost jednoho ze zbývajících hráčů vyřadit. Jak jsem tu již v únoru v článku věnovanému všem reality vztahovkám na Netflixu vysvětloval, chytlavost tohoto konceptu se velmi těžko popisuje. Ani mě synopse i doporučení od přátel nejdříve nepřesvědčily. V The Circle se totiž de facto celý každý díl skoro nic neděje. Klíčovým hybatelem děje jsou dialogy pečlivě vybraných členů přes text na sociální síti a vyhazování na konci každého dílu. Dotyční se navzájem nevidí, takže si tu může boubelka hrát na anorektičku, zakrslý nerd na svalovce i černý chlapík s plyšákem v ruce předstírat, že vypadá jako jeho přítelkyně. Nejde o obecné příklady, tahle squadra se opravdu objevila v první řadě The Circle USA.
Brazilská i britská verze
Pro zjednodušení je třeba zmínit, že první „kruh“ natočili v roce 2018 Britové. Až poté se do tohoto konceptu pustil Netflix. Ten nejprve debutoval se zmiňovanou a velmi zábavnou americkou první řadou, aby pak fanoušky trochu otrávil verzí The Circle Brazílie. Je v tom trochu bordel. Každopádně za novější bývají považovány francouzská varianta The Circle: France a především druhá řada The Circle – USA. Právě tyto dvě série mám čerstvě v hlavě, protože jsme je s manželkou v posledních dnech nakoukávali. Vztahové reality show prostě Netflix umí a nahání na nich každoročně tučná čísla sledovanosti. Jejich sledování nás ale stálo pěknou řádku mozkových buněk.
Afektovaní Amíci, podlí Francouzi
Při sledování americké a francouzské verze jsem musel přemýšlet nad tím, jak by tahle show asi dopadla v Česku. Účinkoval by tam někdo normální, nebo jen parta bezcenných youtuberů a céčkových celebrit. Koukal by se na show, podobně jako jsem to dělal já, některý evropský soused a chtěl na základě tohohle stupidního konceptu vynášet soudy nad celým národem? Nejspíš ano. Americká verze je v případě druhé řady opět velmi srdečná, afektovaná a na první pohled hrozně sluníčkářská. Každý si tu dává pozor na každé slovo, otevřené konflikty se v podstatě nekonají a pikle se tu kují zásadně chytře a skrytě před ostatními. Plus je to tu samý podvodník a nejprve si mezi sebou hráči vyházejí prakticky jen hráče, kteří jsou ve hře sami za sebe a teprve ve finále se dozvídají, jakou habaďůru celou dobu hráli.
Francouzi oproti Američanům hrají neméně tvrdě, jsou ale daleko otevřenější a chovají se k sobě navzájem mnohem ostřeji. Dokonce bych řekl, že jde povětšinou o mnohem větší svině. Jasně, je to hra, a ve výsledku se ve finále všichni poplácávají po ramenou. Je ale otázkou, kolik je v tom ze strany většiny soutěžících upřímnosti.
Proč koukat
Pokud jsem vás dosud ani maličko nenalákal, nejspíš se mi to už nepodaří. Pokud ale dáte The Circle šanci a pustíte si alespoň první díl, věřím, že vás tahle blbina chytne a nepustí. Těžko ale říct, zda nebudete, podobně jako u jiných vztahových reality show, následně litovat promarněného času. Já nelituji.
Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Speciální filmová rubrika slaví rokMinulý týden jsme si místo klasického článku připomínali, že se Strážce streamu na našem webu metro.cz objevuje již rok. Děkuji všem, které můj každotýdenní koukací výběr baví číst. Příště si třeba rozebereme první několik dílů čtvrté řady antiutopického dramatu Příběh služebnice. Co myslíte? Baví vás ten seroš? |