metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

STRÁŽCE STREAMU: Jirka Babica je bůh. Jen si k němu musíte dojít

  14:00
Kulinářský mág Jiří Babica je již více než rok nejen bývalou tuzemskou televizní celebritou, ale také youtuberem. Přišel tak čas posvítit si na jeho youtubový kanál Babicova televize, který mu po roce fungování namnožil fanoušky na úctyhodných, byť necelých, čtyřicet tisíc odběratelů. A také červené hodnocení na csfd.cz. Rovnou se přiznám, tohohle chlapa neskutečně žeru. Ne, ani tak proto, že bych někdy v minulosti sledoval jeho televizní vaření či si naopak liboval v zesměšňování jeho schopnosti dělat v kuchyni nečekané kreace a kompromisy. Jirka, jak mu doufám jako fanda smím říkat, se však v tomhle ničím nesvázaném youtube konceptu neskutečně našel. Pochopil totiž, že jeho hlavní síla, není jen ve vaření, ale také velké dávce sebeparodie, nadsázky a energie.
Jirka Babica finišuje náš oblíbený salát. | foto: Metro.cz

Na úvod se přiznám, že jako mnoho jiných diváků, se trošku ztrácím v obsahu, který Jirka produkuje. Mám na mysli fakt, že je jeho Babicova televize zároveň přítomna jak na youtube, tak na platformě televizeseznam.cz. Osobně mám raději youtubovou variantu, a ačkoliv se tyto dvě verze obsahově v lecčems kryjí, zaměřím se dnes na tu youtubovou. Ta pro svou uvolněnost, energii a také až dadaistickou mimóznost nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Babicův salát á la Filip
Jsi doma, je to otrava, chápu. Tak neseď na zadku a nezoufej a místo toho uvař něco dobrýho pro sebe a svoji rodinu. S touhle tezí začal Babica poprvé vařit na youtube v březnu loňského roku. Podobně jako mnoho celebrit se zkoušel odreagovat v první vlně pandemie a většina lidí, myslím, že i já, na to koukala jako sůvy z nudlí. Jaké bylo moje překvapení, když jsem podle jeho videí začal sám vařit. Je nasnadě, že jsem nezkusil okopírovat zdaleka všechno. Mí přátelé i rodina ale již nyní dobře vědí, co je „Babicův salát á la Filip“. Na Jirkově kanále ho najdete pod jménem „salát Motörhead k večeři i svačině“ a aby to bylo ještě složitější, správně jde o takzvaný Wurst-Käse-Salat. Tím ale veškeré složitosti končí. 

Vtipné je, že jsem se v začátcích sám zdráhal přiznat, že mám tenhle tradiční recept na německý kyselý salát se sýrem a salámem právě z Babicova kanálu. Nebyl jsem ale jediný novinář, kterého Babicova televize nejprve trošku mátla. Není takový problém naleznout na internetu několik bulvárních článků, kde je právě příprava tohoto tradičního německého receptu, popisována jako Babicův výmysl, který se nadá jíst. Takových křivd si Jirka za svou kariéru zažil vícero. Není proto důvod se v tom zbytečně piplat. Ten salát vám prostě doporučuju.

Láska a nadsázka
Strážce streamu ale není rubrika o jídle, ale zábavném koukání. Toho Jirka na svém kanálu umí předvést hromadu. O sebeparodickém tanci nemluvě. Abych nechválil jen já, půjčím si s dovolením z portálu Československé filmové databáze, kde má Babicova televize 95 procent, všeříkající komentář uživatele Jeoffrey. A to, jak čtenáři Strážce streamu vědí, dělávám málokdy.

„Už v době první karantény Jirka ukázal cestu ostatním celebritám a nejen jeho tanec z Pulp Fiction s manželkou byl legendární a tady to své komediální umění ještě víc rozvádí a dává zapomenout na všechny své rádoby seriózní výkony z Babicových dobrot a pořadu se Sapíkem. Nebo spíš tady udělal i ze svých nedostatků přednosti a to je známka velkého muže! Zbytek jsou rychlé a snadné recepty a spousta dalších šílených nápadů. Je to frajer!,“ píše uživatel.

Ich bin ein Gamer!
Je samozřejmě otázkou, kam se Babicovo youtuberské působení bude dále vyvíjet. Jistá bezprostřednost, kterou Jirka měl, se pochopitelně postupem času ztrácí. A spíše, než výlet do jeho oblíbené hospody či recepty věnované hollywoodským celebritám, postupně dostáváme návštěvy mladých youtuberů i prodávání vlastní řady triček s Jirkovou podobiznou. Jistou až rádoby punkovou bezprostřednost pak Jirka prokazuje v momentech, kdy hlasitě pořvává již po patnácté do kamery jeho oblíbené heslo „Ich bin ein Gamer“. Z nějakého důvodu má totiž Jirka zafixováno, že jsou všichni youtubeři, podobně jako údajně on, herní pařmeni. Možná kdysi dávno. 

Jeho konceptu ale prostě nejde nefandit, už také proto, že Jirku nenutí k potupnému prodeji hrnců a vaření několika chodů během půl hodinového pořadu. To téhle kreativní duši, která nikdy nepochopí dogmatismus některých stoupenců Zdeňka Pohlreicha, nikdy moc neslušelo. Jirko Babico, nejsem gamer, ale fandím ti. Jsi kulinářský mág!

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek