metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

STRÁŽCE STREAMU: Vařenou lidskou hlavu? Minisérie Des vzpomíná na britského vraha

  14:00
Příběh sériového vraha Dennise Nilsena není příliš známý. Na rozdíl od kolegů Mansona, Bundyho a dalších primadon mezi sériovými vrahy se totiž dosud řádně nedostal do hledáčku filmařů. Stvůru, jež mezi lety 1978 a 1983 zavraždila ve svém bytě blíže neurčený počet chlapců a mladých mužů, ztvárňuje v trojdílné minisérii pro HBO Go výborný a neskutečně civilní David Tennant. Dáte šanci i vy jeho příběhu, jež je plný kostí a vařených hlav jeho obětí?

Další 2 fotografie v galerii
Des | foto: HBO GOMetro.cz

Kriminální případy a sérioví vrazi lidstvo odjakživa fascinují. Již před více, než sto lety vycházely knihy a časopisy, ve kterých byly popisovány skutečné vraždy a kriminální případy. V současnosti se toto téma rozšířilo na internetové blogy a streamovací platformy. Tohle ale není článek o jednom z dokumentů od Netflixu, ale o tříaktovém příběh seriálu Des, jež svým puntičkářstvím i notnou dávkou inspirace ve skutečném britském řezníkovi, dokument občas připomíná. Tahle jednohubka, kterou jste možná na HBO Go přehlédli, rozhodně nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Des

  • Tvůrci: Lewis Arnold
  • Režie: Lewis Arnold
  • Předloha: Brian Masters (kniha)
  • Scénář: Kelly Jones, Luke Neal
  • Hudba: Sarah Warne
  • Hrají: David Tennant, Daniel Mays, Jason Watkins, Ron Cook, Gerard Horan, Ben Bailey Smith, Barry Ward, Bronagh Waugh, Ross Anderson, Chanel Cresswell, Faye McKeever a další.

Až patnáct mrtvol
Třídílná minisérie Des sleduje jeden z nejnechvalněji proslulých případů v historii britského zločinu, který se točí kolem sériového vraha Dennise Nilsena. Seriál, vyprávěný očima tří mužů – Dennise „Dese“ Nilsena (David Tennant), hlavního vyšetřovatele Petera Jaye (Daniel Mays) a spisovatele Briana Masterse (Jason Watkins) – zkoumá osobní i profesní dopady toho, když trávíte čas s takovým magorem jako je Nilsen. Ten v 80. letech zavraždil údajně až patnáct mladých mužů, pár dní si s nimi dělal, co chtěl a pak je rozřezal, vařil a nejrůzněji schovával po svých příbytcích. Tenhle chlápek to dělal tak šikovně, že pět let unikal odhalení. Až v roce 1983 byl však vrchní inspektor Peter Jay vyslán na Cranley Gardens do domu s číslem popisným 23, aby prozkoumal zbytky lidské tkáně a kostí v ucpané kanalizaci. Právě tehdy si policie uvědomila, že má co do činění s masovým vrahem. Ironií je, že to byl právě Des, který po příjezdu policie toužil nejvíce.

Des

Atmosférická konverzačka
Minisérie Des je hrozně fajn, už taky proto, že přináší příběh skutečného vraha, který není profláknutý a přitom dostatečně zajímavý. Existuje pouze nepříliš známý film z roku 89 - Cold Light of Day, o kterém jste nejspíš, stejně jako já, nejspíš dosud neslyšeli. Herec David Tennant, známý třeba svou rolí záporáka Kilgrava ze seriálu Jessica Jones, Doktora Who či rolí Bartyho Skrka juniora ve čtyřce Harryho Pottera, je tu prostě boží. Jak píši fandové seriálu na portálu Československé filmové databáze csfd.cz, kde má seroš krásných 78 procent, postavu Dese hraje natolik perfektně, až se člověku dělá špatně. Jason Watkins je pak v roli homosexuálního spisovatele, který často neví, co si má o Desovi myslet, rovněž skvělí. Asi jsem si ho měl více všimnout v jiné úspěšné a temné minisérii, kde hrál také, v seriálu Taboo.

Zapomenutý vrah
Filmové a seriálové příběhy Hannibala Lectera nebo třeba Sedm (1995), kde jsou vyobrazováni psychopatičtí a sadističtí vrazi, jsou dnes kultovní záležitostí. Tou se tahle minisérie, jež je na Goučku k vidění již od září, bohužel nejspíš nestane. Její civilnost a nenápadnost, která je ovšem vykoupena nejen dobrým příběhem, ale i kvalitní filmařinou, není zkrátka pro každého. Mě ale nedávno o jednom dlouhém a studeném zimním večeru přišla náramně vhod.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Oprašte pecku Counterpart

J. K. Simmons, hrdina perfektní pecky Dva světy aka Counterpart si dá 18. března opáčko coby komisař Gordon v režisérském sestřihu komiksové Ligy spravedlnosti-  Zack Snyder's Justice League. Fandové Simmonse vědí, že se herec do role proslulého komiksového drsňáka tehdy pořádně namakal. V původní verzi Justice League měl však na sobě celou dobu baloňák. Co myslíte, ukáže kladiva alespoň v nové verzi?

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek