metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

STRÁŽCE STREAMU: Vařenou lidskou hlavu? Minisérie Des vzpomíná na britského vraha

Strážce streamu   14:00
Příběh sériového vraha Dennise Nilsena není příliš známý. Na rozdíl od kolegů Mansona, Bundyho a dalších primadon mezi sériovými vrahy se totiž dosud řádně nedostal do hledáčku filmařů. Stvůru, jež mezi lety 1978 a 1983 zavraždila ve svém bytě blíže neurčený počet chlapců a mladých mužů, ztvárňuje v trojdílné minisérii pro HBO Go výborný a neskutečně civilní David Tennant. Dáte šanci i vy jeho příběhu, jež je plný kostí a vařených hlav jeho obětí?

Další 2 fotografie v galerii
Des | foto: HBO GOMetro.cz

Kriminální případy a sérioví vrazi lidstvo odjakživa fascinují. Již před více, než sto lety vycházely knihy a časopisy, ve kterých byly popisovány skutečné vraždy a kriminální případy. V současnosti se toto téma rozšířilo na internetové blogy a streamovací platformy. Tohle ale není článek o jednom z dokumentů od Netflixu, ale o tříaktovém příběh seriálu Des, jež svým puntičkářstvím i notnou dávkou inspirace ve skutečném britském řezníkovi, dokument občas připomíná. Tahle jednohubka, kterou jste možná na HBO Go přehlédli, rozhodně nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Des

  • Tvůrci: Lewis Arnold
  • Režie: Lewis Arnold
  • Předloha: Brian Masters (kniha)
  • Scénář: Kelly Jones, Luke Neal
  • Hudba: Sarah Warne
  • Hrají: David Tennant, Daniel Mays, Jason Watkins, Ron Cook, Gerard Horan, Ben Bailey Smith, Barry Ward, Bronagh Waugh, Ross Anderson, Chanel Cresswell, Faye McKeever a další.

Až patnáct mrtvol
Třídílná minisérie Des sleduje jeden z nejnechvalněji proslulých případů v historii britského zločinu, který se točí kolem sériového vraha Dennise Nilsena. Seriál, vyprávěný očima tří mužů – Dennise „Dese“ Nilsena (David Tennant), hlavního vyšetřovatele Petera Jaye (Daniel Mays) a spisovatele Briana Masterse (Jason Watkins) – zkoumá osobní i profesní dopady toho, když trávíte čas s takovým magorem jako je Nilsen. Ten v 80. letech zavraždil údajně až patnáct mladých mužů, pár dní si s nimi dělal, co chtěl a pak je rozřezal, vařil a nejrůzněji schovával po svých příbytcích. Tenhle chlápek to dělal tak šikovně, že pět let unikal odhalení. Až v roce 1983 byl však vrchní inspektor Peter Jay vyslán na Cranley Gardens do domu s číslem popisným 23, aby prozkoumal zbytky lidské tkáně a kostí v ucpané kanalizaci. Právě tehdy si policie uvědomila, že má co do činění s masovým vrahem. Ironií je, že to byl právě Des, který po příjezdu policie toužil nejvíce.

Des

Atmosférická konverzačka
Minisérie Des je hrozně fajn, už taky proto, že přináší příběh skutečného vraha, který není profláknutý a přitom dostatečně zajímavý. Existuje pouze nepříliš známý film z roku 89 - Cold Light of Day, o kterém jste nejspíš, stejně jako já, nejspíš dosud neslyšeli. Herec David Tennant, známý třeba svou rolí záporáka Kilgrava ze seriálu Jessica Jones, Doktora Who či rolí Bartyho Skrka juniora ve čtyřce Harryho Pottera, je tu prostě boží. Jak píši fandové seriálu na portálu Československé filmové databáze csfd.cz, kde má seroš krásných 78 procent, postavu Dese hraje natolik perfektně, až se člověku dělá špatně. Jason Watkins je pak v roli homosexuálního spisovatele, který často neví, co si má o Desovi myslet, rovněž skvělí. Asi jsem si ho měl více všimnout v jiné úspěšné a temné minisérii, kde hrál také, v seriálu Taboo.

Zapomenutý vrah
Filmové a seriálové příběhy Hannibala Lectera nebo třeba Sedm (1995), kde jsou vyobrazováni psychopatičtí a sadističtí vrazi, jsou dnes kultovní záležitostí. Tou se tahle minisérie, jež je na Goučku k vidění již od září, bohužel nejspíš nestane. Její civilnost a nenápadnost, která je ovšem vykoupena nejen dobrým příběhem, ale i kvalitní filmařinou, není zkrátka pro každého. Mě ale nedávno o jednom dlouhém a studeném zimním večeru přišla náramně vhod.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Oprašte pecku Counterpart

J. K. Simmons, hrdina perfektní pecky Dva světy aka Counterpart si dá 18. března opáčko coby komisař Gordon v režisérském sestřihu komiksové Ligy spravedlnosti-  Zack Snyder's Justice League. Fandové Simmonse vědí, že se herec do role proslulého komiksového drsňáka tehdy pořádně namakal. V původní verzi Justice League měl však na sobě celou dobu baloňák. Co myslíte, ukáže kladiva alespoň v nové verzi?

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek