metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Strážce streamu   15:42
Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi mastmi mazaný francouzský kolega – lupič gentleman Arsène Lupin? Tuhle otázku si jistě položil tvůrčí tým pětidílné série Lupin, kterou zásluhou původní produkce francouzského Netflixu můžeme sledovat i na tom tuzemském. Sedí francouzské románové legendě nový kabát stejně dobře jako té britské?

Další 1 fotografie v galerii
Omar Sy | foto: Netflix

Máte rádi seriály s jednoduchým příběhem o pomstě, sympatickým hlavním hrdinou a zápletkou, kterou tvůrci plánují rozplétat déle, než jsou zatím ochotni ukázat? Pak je pro vás seriál Lupin s charismatickým Omarem Sy v hlavní roli šikovného zlodějíčka to pravé. Klasický francouzský příběh o zloději gentlemanovi a mistru převleků jménem Arsène Lupin, který zde získává přiznané moderní pojetí, je pak již takový drobný bonus, jež na fanoušky původních knih Maurice Leblanca jen slabě pomrkává. Tahle v součtu ani ne čtyřhodinová oddychovka však příjemně uteče a nebudete jejího zhlédnutí litovat. Proto rozhodně nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce Streamu.

Elegantní pomsta
Hlavní hrdina Assan v podání herce Omara Sy, jehož tuzemští diváci znají hlavně z devět let staré komedie Nedotknutelní, se na začátku celého příběhu rozhodne ukrást diamantový náhrdelník. Není to ale nějaký bezduchý zloděj, který chce jen s pomocí několika gangsterů smáznout dluh za alimenty, jak se nám snaží na začátku tvůrci namluvit. Posléze se dozvídáme, že tak činí proto, aby vyrovnal účty za dávnou tragickou křivdu – smrt svého otce, kterou rodina vlastnící tenhle historický skvost způsobila. Jak už tomu ale v podobných příbězích bývá, ač je hrdina pohotový, chytrý a zdánlivě vždy o krok před ostatními, začne se zamotávat do pavučiny lží, domněnek a křivd z minulosti, po jejímž postupném rozpletení nalézá toho, koho každý jen trochu chápavý divák označil hned na první pohled. Jak mu ale přijít na kobylku a pomstít tak smrt neprávem obviněného otce? Hrdina si jako prostředek volí postupy, které vyčetl z knih o nikom jiném než legendárním lupiči gentlemanovi.

Etan Simon, Ludivine Seignier and Omar Sy

Lupin

  • Režie: Ludovic Bernard, Louis Leterrier
  • Předloha: Maurice Leblanc (kniha)
  • Scénář: George Kay, François Uzan, Florent Meyer, Marie Roussin
  • Hrají: Omar Sy, Vincent Londez, Shirine Boutella, Nicole Garcia, Antoine Gouy, Clotilde Hesme, Hervé Pierre, Ludivine Sagnier, Soufiane Guerrab, Vincent Furic, Cédric Meusburger a další.

Arsén, nebo Assan?
Úvodní epizoda seriálu odehrávající se v Louvru v dobrém připomene například Dannyho parťáky či jiné podobné kousky, kde se chytrá hlava a dobrá příprava nakonec vždy ukáže jako základní stavební kámen dobrého podfuku. Bohužel se pak příběh soustředí na vyšetřování a honění se za pravdou, a jak už jsem popsal výše, nejde o nic úplně objevného nebo nového. Tahle kriminálka okořeněná honbou za pomstou ale poměrně dobře šlape. S ničím se moc neotálí, a tak hrdinovi i příběhu leccos snadno odpustíte. Assan je obrovský fanda Lupina, a tak si od něj půjčuje nápady s převleky (tohle téma zatím moc nevytěženo) i konkrétními způsoby, jak někoho okrást, unést či jen přechytračit. Policie je přiměřeně tupá či zkorumpovaná, takže z téhle strany se rovněž nějaký příliš sofistikovaný hon na našeho hrdinu nekoná. Není se proto třeba příliš chytat za hlavu, že hrdina ukazuje svou tvář, kde jen může. Tady je to zkrátka úplně jedno.

Příště zas?
Seriál Lupin končí otevřeně po prvních pěti epizodách, a ačkoliv o tomto hrdinovi vyšlo celkem dvacet knih, tvůrci je vytěžili v podstatě jen velmi okrajově. Proto doufejme, že se Francouzům podaří překonat tenhle koronavirový fujtajbl a naservírují nám druhou sérii velmi brzy. Právě otevřený konec je snad jedinou z věcí, kterou zatím uživatelé na webu Československé filmové databáze csfd.cz nejvíce kritizují. Jsem zvědav, jak se bude líbit vám.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Proč si pustit nudnou šachistku?

Hlavní hrdinka Dámského gambitu nemá bohužel historický předobraz v konkrétní hráčce. O historii stejnojmenného šachového zahájení lze však dohledat ledacos. Jeho původ například sahá až do roku 1471. To, že jsem si něco podobného vyhledal, není nic výjimečného. Zájem o šach ve světě bují již od jeho říjnové premiéry. Dokonce prý tak, že provozovatelé on-line verze této královské hry hlásí po celém světě nevídané nárůsty v zájmu o jejich stránky a dobře na tom prý jsou i prodeje deskových šachů. Asi bych si je měl po dlouhé době zahrát také.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek