metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

STRÁŽCE STREAMU: Proč si místo neohrožené amazonky pustit nudnou šachistku?

Strážce streamu   11:44
Také ještě cítíte po zhlédnutí jednoho z největších loňských filmových trháků – Wonder Woman 1984 – mírnou pachuť v ústech? Někteří přitom tvrdí, že je snímek jeden velký úspěch, a pokud ne, alespoň v něm exceluje jedna z nejlepších ženských hrdinek, jaká se na obrazovkách internetových televizí loni objevila. My ale víme své. Už jste stihli zhlédnout sedmidílný Dámský gambit s vynikající Anyou Taylor-Joy v hlavní roli?
Anya Taylor-Joy

Anya Taylor-Joy | foto: Netflix

Co může být nudnějšího, než koukat na seriál, kde se v jednom kuse buď o šachu mluví, o šachu přemýšlí, nebo se rovnou hraje? Tuhle otázku jsem si kladl dlouho předtím, než jsem se do sledování netflixovské minisérie Dámský gambit (v originále The Queen’s Gambit) pustil. Podotýkám, že jsem tak učinil více než dva měsíce po premiéře tohoto internetového seriálu, a tak v tomhle článku neobjevuji žádnou Ameriku. I když, soudě podle žebříčku oblíbenosti netflixovských show (kde se Dámský gambit dodnes střídavě objevuje a zase mizí), určitě nejsem jediný, kdo tuhle pecky stihnul zkouknout až teď. Zhlédnutí nové Wonder Woman, jež si odbyla premiéru před Vánoci, mě však nakoplo podělit se s vámi o pár postřehů. Jak nám totiž ukázala šachová minisérie, ženské hrdinky jedou jako nikdy. Dámský gambit proto nesměl chybět ani v našem internetovém seriálu Strážce Streamu.

Dámský gambit

  • Tvůrci: Scott Frank, Allan Scott
  • Režie: Scott Frank
  • Předloha: Walter Tevis (kniha)
  • Hudba: Carlos Rafael Rivera
  • Hrají: Anya Taylor-Joy, Harry Melling, Moses Ingram, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Chloe Pirrie, Marielle Heller, Janina Elkin, Jacob Fortune-Lloyd, Marcin Dorociński, Patrick Kennedy, Isla Johnston, Christiane Seidel, Matthew Dennis Lewis a další.

Ruský tanky nejsou funky
Srovnávat příběh komiksové amazonky a mladé šachistky se zálibou v opiátech je přirozeně nesmysl. Kromě toho, že jde o diametrálně odlišný žánr, je také druhá jmenovaná určená staršímu publiku. Podobností bychom ale překvapivě nalezli celou řadu. Oba počiny nějakým způsobem pracují s retro atmosférou. Zatímco Wonder Woman je již svým názvem pevně ukotvena v roce 1984, Dámský gambit se odehrává v průběhu padesátých let a jeho děj vrcholí v roce 68. Tedy v době, kterou nám tuzemští filmaři vždy prezentují jako časy, kdy ruské tanky nebyly moc funky. V rukou těch amerických, konkrétně tvůrců Gambitu, je však nezbytností spíše dobrá sovětská šachová partie. Rusové jsou totiž, alespoň podle tohohle netflixovského kousku, rození šachoví velmistři, kteří při drcení svých slabých západních soupeřů tajně sní o amerických autokinech. Prostě studená válka, jak má být. No a jak tomu bývá, tomuhle motivu se nevyhnula ani Wonder Woman.

Wonder Woman

Wonder Woman 1984

  • Režie: Patty Jenkins
  • Scénář: Patty Jenkins, Geoff Johns, Dave Callaham
  • Hudba: Hans Zimmer
  • Hrají: Gal Gadot, Chris Pine, Kristen Wiig, Pedro Pascal, Natasha Rothwell, Robin Wright, Connie Nielsen, Gabriella Wilde, Ravi Patel, Lilly Aspell, Kristoffer Polaha, Amr Waked, Jonathan Ajayi, Chris Silcox, Lynda Carter, Lucian Perez, Kelvin Yu a další.

Bezzubá princezna
Do druhého dílu Wonder Woman nemám v plánu kopat příliš dlouho. I přes jeho nekvality je totiž vyloženě škoda, že se nedočkal řádné premiéry na HBO Go, a tak si ho většina, nemaje alternativu v podobě návštěvy kina, upirátila doma a proložila si jím sledování vánočních pohádek. Wonder Woman už jsme viděli díky či spíše kvůli několika předchozím komiksovým snímkům studia Warner Bros. v několika polohách. Až na Ligu spravedlnosti, kde spojila síly s ostatními hrdiny studia DC, šlo ale vždy o filmy, které měly tempo i hlavu a patu. V tomhle pokračování očekávané komiksovky však tentokrát proti amazonské superhrdince bojují záporáci. Max Lord v podání Pedra Pascala (seriál Hra o trůny či Mandalorian) a také Cheetah s tváří herečky Kristen Wiig. A těžko říct, který z těchto dvou protivníků funguje na plátně méně uvěřitelně, či naopak doslovně. Film má mnoho slabých momentů a ač s vypnutým mozkem může příjemně ukrátit večer, jeho bezzubost je naprosto očividná. Studio Warner Bros. již ohlásilo trojku se stejnou režisérkou i hlavní představitelkou, a já si myslím, že se to v budoucnu ještě stokrát změní. Gal Gadot je přitom jako Wonder Woman fajn. Jen se objevuje ve špatných filmech.

Velkolepá partie
Sledování televizního dobrodružství šachistky Beth Harmon byl pro mě naopak naprosto skvělý zážitek. Herečka Anya Taylor-Joy je v seriálu naprosto excelentní, vykreslení Beth i jejích temných stránek a traumat předvedla na výbornou. V jejím počínání jí pochopitelně pomohli i tvůrci Scott Frank a Allan Scott, stejně tak prý také výborná knižní předloha Waltera Tevise. Jedinou slabinou tohohle kousku je prostý fakt, že vás, podobně jako mě, na první pohled moc nezaujme. O to je cennější, když se k téhle pecce konečně prokousáte. A pak koukáte a koukáte a koukáte.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Drsňák a časová smyčka. To je Boss Level

Tahle skvělá srdcovka z minulého Strážce streamu je perfektní film na chlapskou párty. Film Boss level má jen jedinou slabinu. Moc nevytěžuje záporáka Mela Gibsona. Ten tu sice jednu bitku má, jinak ale spíš jen něco huhlá skrze zapálený doutník či vypráví nějakou tu historku. Režisér Joe Carnahan prý nečekal, že mu Mel na jeho nabídku kývne. Nevím, co je na tom drbu pravdy. Hodně by to ale vysvětlovalo.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek