Howard Silk (J. K. Simmons), který je zaměstnancem špionážní agentury OSN v Berlíně, zjistí, že jeho organizace skrývá jedno velké tajemství - vchod do paralelní dimenze. Náhle je vržen do ponurého světa intrik, nebezpečí a zrady... Takhle zní oficiální text synopse od HBO a já bych vám hrozně nerad prozradil z děje o moc více. Seriály jako Dva světy nicméně nevznikají každý den a já mám po zhlédnutí dvou řad téhle tři roky staré sci-fi jednohubky paradoxně dojem, že pecka s oscarovým staroušem J. K. Simmonsem nakonec proplula mnoha lidem jaksi pod radarem. A to hodláme napravit v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Neotřelé sci-fi
Komorněji pojatý sci-fi žánr je v seriálech i filmech na vzestupu a já mám z toho upřímnou radost. Jeho zástupcem jsou právě Dva světy, kde se hodně zajímavá sci-fi zápletka s dvěma paralelními dimenzemi vůbec nijak násilně (zejména v prvních epizodách první řady) vůbec netlačí dopředu. O tom, že je celkem devatero scénáristů, jež na Dvou světech pracovali, parta frajerů, svědčí také skvěle napsané postavy. Ti mojí mnoho vrstev, které se postupně odlupují úplně až do konce obou sezon. Navíc je sehrávají skvělí herci, mezi kterými kromě skvělého Simmonse, k jehož výkonu se ještě vrátíme, exceluje také Harry Lloyd (z Hry o trůny ho znáte jako protivného bráchu Daenerys) a také Olivia Williams, jejíž Emily je opravdovou femme fatale celého seriálu. A to i přes množství vrásek, které na rozdíl od některých svých hereckých kolegyň hrdě nosí. Vzpomeňme na mimiku Nicole Kidman v nedávném Mělas to vědět.
Dva světy
|
Dvojitá porce od každého
Counterpart, nebo- li Dva světy, jsou špionážním thrillerem dalo by se říci ze staré školy. Asi největším sci-fi lákadlem a hybatelem děje je pak nejen existence dvou relativně identických světů, ale také takzvaných dublů. Jednoduše řečeno, pokud by došlo ke vzniku dvou realit ve skutečném světě řekněme včera, patrně teď někde sedí váš dvojník či dvojnice a čte si Strážce streamu. Vtip je právě v tom, že k rozdělení reality na dvě došlo před pár lety, a tak mají všichni lidé i jejich dublové do určité chvíle stejnou minulost a zevnějšek, pak se však jejich tvář mohla začít vlivem podmínek či odlišného stylu života jinak, stejně jako jejich charakter.
Hlavní hrdina Howard má pak tu smůlu, že se o existenci svého dubla, který je naprosto odlišný, nejen dozví, ale vzápětí s ním musí spolupracovat. Tvůrci ale děj zbytečně nepřekombinovávají, s příběhem si šikovně pohrávají a divák nemá proto ani chuť vypnout automatické přehrávání dalšího dílu, má-li na koukání čas. Na HBO GO má navíc tenhle seroš příjemný dabing, který je občas proložený nějakou tou otitulkovanou rozprávkou mezi postavami. Druhým jazykem postav v tomhle kousku je totiž Němčina. Děj se totiž odehrává v Berlíně a metafor na zeď, která tu kdysi stála, tu najdete požehnaně.
Whiplash Simmons
Counterpart aka Dva světy je seriál, v němž je vše, jak má být. I přesto mu spousta diváků nedala šanci a tak se tahle nenápadná pecka nedočkala od své domovské kabelovky Starz, odkud pak putovala na HBO, třetí řady. Je to škoda, ale smutnit nemá smysl. Seriál se dočkal sice mírně otevřeného konce, hlavní dějové linky se však dočkaly řádného vyvrcholení. Kdo viděl například hudební pecku Whiplash (2014) ten ví, jaký je J.K. Simmons frajer, a já si myslím, že by měl podobných Howardů hrát v budoucnu ještě mnohem víc. Opravdové herectví totiž v tomhle seroši nejvíce oceníte tehdy, když tenhle chlápek uhraje v jedné scéně zcela odlišné charaktery s jedním a tím samým obličejem. Mladí hollywoodští herci, koukejte a učte se.
Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Nakoukali jsme vztahové reality showPo napsání minulého článku o vztahových reality show jsem si ještě doplnil kus Brazilské verze Pětkrát rande naslepo. Asi jsem z těchhle blbostí opravdu zblbnul. Některá rande, ve kterých zaznívá brazilská portugalština, jsou prostě boží. |