metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

Strážce streamu   14:00
Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes) a Cizinec (The Stranger) vás nejprve donutí rozplétat tajemství podivné dvojce manželů, jejichž osud poznamenává nevěra i duševní choroba. Pak přijde na řadu tatík od rodiny Adam, který po zmizení své ženy rozplétá síť o svých nejbližších. Zní to pro vás zajímavě?

Další 2 fotografie v galerii
Cizinec | foto: NETFLIX

Není tomu tak dávno, co jsme ve Strážci streamu řešili, jak je někdy složité najít přímočarou mysteriózní podívanou. Nejlépe, aby ještě za něco stála. Netflix se na tento žánr naštěstí specializuje stále více, a tak nám dva přírůstky tohoto subžánru servíruje v podobě dvou britských minisérií. Dobrých mysteriózních seriálů či alespoň těch průměrných je jako šafránu. Ví o tobě a Cizinec proto nesměli chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Ví o tobě

  • Režie: Erik Richter Strand
  • Předloha: Sarah Pinborough (kniha)
  • Scénář: Steve Lightfoot, Angela LaManna
  • Hrají: Robert Aramayo, Tom Bateman, Simona Brown, Eve Hewson, Nichola Burley, Georgie Glen, Roshan Seth, Aaron Anthony a další

Červená knihovna
Pokud jste naladěni podobně jako já, šestidílné Ví o tobě (Behind Her Eyes) vás bude minimálně ve své první polovině trochu štvát. Jakmile se jí ale prokoušete, za relativně banálním příběhem o psychiatrovi, jenž podvádí svou bláznivou ženu se sekretářkou, a tu nenapadne nic chytřejšího, než se s manželkou skamarádit, najdete fajn podívanou. Nebylo by moudré příliš mnoho prozrazovat, ale tahle romanťárna se po čase promění v řízný psychothriller, který vás příjemně překvapí naprosto nečekaným a ne zrovna šťastným koncem. Do konce tu proběhne i něco, co by se dalo nazvat fantasy prvkem. Osobně jej považuji za skvělý nápad. Po zhlédnutí seriálu ale doporučuji místo na portál československé filmové databáze csfd.cz, kde je seroš vcelku kladně přijímán, raději na nějaký web o knížkách. Seriál je totiž adaptací knihy spisovatelky Sarah Pinborough a někteří její recenzenti se nebojí vulgarit. Psycho konec zkrátka nesedne každému. Obzvlášť tehdy, nejde-li předvídat.

Cizinec

  • Režie: Daniel O'Hara, Hannah Quinn, Hannah Quinn
  • Předloha: Harlan Coben (kniha)
  • Scénář: Daniel Brocklehurst, Mick Ford, Karla Crome
  • Hrají: Richard Armitage, Siobhan Finneran, Jacob Dudman, Anthony Head, Paul Kaye, Kadiff Kirwan, Stephen Rea, Hannah John-Kamen, Jemma Powell, Shaun Dooley, Dervla Kirwan, Chinenye Ezeudu, Kai Alexander, Joey Ansah a další.

Falešné pupky i ukradené peníze
Osmidílný cizinec s Richardem Armitagem (Hobit, seriálový Hannibal, Čističi vesmíru) v hlavní roli vypráví příběh Adama Price. Tenhle tatík má pohodový život. Dva syny, skvělé manželství. Jednoho dne se však vedle něj v baru posadí neznámá ženská a několika větami odhalujícími tajemství o jeho ženě Corinne mu to všechno zničí. Když pak Adam svoji ženu konfrontuje a ona zmizí beze stopy, začne posléze rozplétat spiknutí, na jehož konci na něj čeká nejedno nepříjemné překvapení. A to, že je jeho manželka citová vyděračka, je ještě to vůbec nejmenší.

Cizinec je opět seriál podle knížky, tentokrát rodáka z New Jersey Harlana Cobena. Možná jste podle jeho předlohy viděli mysteriózní francouzský film Nikomu to neříkej z roku 2006. Seriál Cizinec je plný zvratů, zvláštních náhod a více či méně nečekaných odhalení. Řeší se tu i poměrně originální témata, jakým je například falešné těhotenství (neviděl jsem to naposled v nějaké telenovele?). Manželka, která má čerstvě vyposlechnutou audioknihu tvrdí, že si seriáloví tvůrci s předlohou občas nepěkně pohráli. Já výsledek považuji za příjemný průměr. Na již zmiňovaném csfd.cz má ale seroš i po třech týdnech od premiéry velmi slušných 76 procent.

Rodinné mystério
Ve světle výše uvedených mysteriózních seriálů mám skoro chuť doporučit závěrem ještě Defending Jacob s Chrisem Evansem. Chvilku mi trvalo, než jsem si vzpomněl, proč jsem vám podobně laděnou osmidílnou krimi pecku (rovněž podle knížky) dosud nedoporučoval. Tuhle pecku lze legálně zhlédnout na streamovací platformě Apple TV+. A tu zkrátka, co si budeme povídat, nemají zatím doma zdaleka všichni.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Minisérie Des vzpomíná na britského vraha

Třídílná minisérie Des, kterou jsem vám doporučoval minulý týden, sleduje jeden z nejnechvalněji proslulých případů v historii britského zločinu, který se točí kolem sériového vraha Dennise Nilsena. Toho zde hraje vynikající David Tennant, představitel jednoho z bývalých Doctorů Who. Tennantovou manželkou je pak od 30. prosince 2011 herečka Georgia Moffett, která si kdysi zahrála Doktorovu dceru a je dcerou jednoho z představitelů Doktora. Dát si s Tennantovou rodinou čaj je tak vlhkým snem nejednoho fanouška tohoto seriálu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek