metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

STRÁŽCE STREAMU: Netradiční maraton? Dejte si první sérii Arabely

Strážce streamu   14:00
Už vás štve Netflix s jeho schématickou předvídatelností a knihovnou plnou vaty? Prohrabali jste se nabídkou O2TV, HBO Go či třeba Skylink TV a už vás ta záplava kriminálek prostě štve? Vsaďte na pohádkovou klasiku. Na to, abyste během sobotního odpoledne či v sychravé neděli zkoukli celou původní sérii pohádkové klasiky jménem Arabela potřebujete jen něco přes šest hodin. Možná, podobně jako já, oceníte při koukání fakt, že na rozdíl od sledování této pecky v dětství, stačí jen na portálu České televize na konci vždy překliknout na další díl.

Další 2 fotografie v galerii
Arabela je pohádková klasika. | foto: Česká televize

O tom, že je Arabela neskutečná pecka, asi není potřeba nikoho moc přesvědčovat. Alespoň kousíček někdy zahlédl v televizi každý Čech. A ten, kdo ne, ten alespoň zaslechl nějaký ten popkulturní odkaz s létajícím kufrem, pláštěm či kouzelným prstenem. Tandem Vorlíček/Macourek v nejlepší formě stvořili na počátku osmdesátých let takovou klasiku, že se v naší streamovací rubrice o více než čtyři dekády později ocitá ve společnosti moderních seriálových thrillerů, akčních oddychovek i komiksových pecek. Arabela prostě nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Arabela

  • Režie: Václav Vorlíček
  • Scénář: Miloš Macourek, Václav Vorlíček
  • Kamera: Emil Sirotek
  • Hudba: Luboš Fišer
  • Hrají: Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová a další.

Zazvonil zvonec
Článků, které byly o Arabele za posledních 41 let napsány, je opravdu požehnaně. Já jsem měl, podobně jako řada příslušníků mé generace tu výhodu, že ji během mého dětství dávali v televizi hned několikrát. Jedním z klíčových důvodů byl fakt, že se v roce 1993 původní třináctidílný seriál dočkal o něco slabšího pokračování s názvem Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. Ale o něm až později.

Kdo by absolutně netušil, oč v původním seriálu jde, nabízím rychlou synopsi. Zdaleka ne první pohádkový počin scénáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka vypráví příběh rodiny Majerových. Ta se díky náhodnému nalezení kouzelného zvonečku dostane do kolotoče událostí, které vedou až za hranice tehdejšího lidského světa – do království říše pohádek. Pan Majer (Vladimír Menšík) se pak shodou okolností živí právě jako vypravěč pohádek na dobrou noc. Jednoho dne najde během natáčení osudný zvonek. Když s ním zazvoní, navždy spojí osud své rodiny s Říší pohádek, kde vládne hodný král Hyacint (Vlastimil Brodský) se dvěma dcerami – Arabelou (Jana Nagyová) a Xénií (Dagmar Patrasová). Jako hlavní padouch tu vystupuje ukřivděný čaroděj druhé kategorie Rumburak (Jiří Lábus), který chce celou Říši pohádek získat pro sebe. Prostě pohádka, jak má být. Hvězdné obsazení, stejně jako originální námět, by se dalo rozebírat dlouho. Ale od toho tu nejsme. Teď třeba si zodpovědět otázku, zda má Arabela co nabídnout i dnešnímu publiku.

Arabela je pohádková klasika.

Poetický seriál pro celou rodinu
U Arabely je pro mnoho z tuzemských diváků těžké být objektivní. Tenhle 161. nejoblíbenější seriál na csfd.cz sice má řadu drobných much. A to neodkazuji na scénu, kdy Arabela v podobě mouchy radí Petrovi (Vladimír Dlouhý) při zkoušce. Mrk, mrk. Tyhle mušky se ale pod návalem nostalgie velice snadno odpouštějí. Objektivně vzato je pak Arabela skvělá hlavně proto, že v ní prakticky neexistují hluchá místa. Dialogy tu střídá akce a akci zase dialog takovým způsobem, že pokud nesedíte doma a nepřeklikáváte jeden díl za druhým, je vaše očekávání dalšího vývoje událostí na obrazovce napnuté jako pružina. Navíc i v současnosti jde stále přesně o ten typ pořadu, u kterého se sejde celá rodina. A baví všechny členy.

Co se stylu týče, kdybych zkraje a bez varování začal vyprávět o fantasy seriálu, kde se cestuje do jiné dimenze, kouzlí pomocí prstenů a hůlek, aby nakonec přišel na scénu chlápek v modré masce, asi těžko by vás na první dobrou napadla Arabela. Dnes už se tyhle karty míchají jinak. Dějově nejblíž je pak dobrodružství rodiny Majerových tv seriálu z roku 2011 Bylo, nebylo alias Once Upon a Time. Ten jsem měl mimochodem rovněž ve velké oblibě. Arabele ale nesahá po kotníky. Společné mají však to, že tvůrci nevěděli, kdy přestat.

Arabela je pohádková klasika.

Dvakrát do stejné řeky
Pokračování - Arabela se vrací z roku 1993 není už takovou milovanou klasikou. I přese všechny hejty, které si lze na filmových portálech o seriálu přečíst, jde však i přesto rovněž o vynikající pohádkový seriál. Tvůrcům se však bohužel v určitých směrech nevyplatilo vstupovat po třinácti letech do stejné řeky, někteří herci mezitím poumírali a ne všechny nové nápady zkrátka nefungují tak, jako ty původní. Kouzelných rekvizit je méně, děj je trochu víc rozmělněný, prostor dostávají nové postavy. Prostě stejná kuchařka, kterou používají i soudobí filmaři ze zahraničí.

Minimálně kvůli zhlédnutí původní série ale tímto doporučuji navštívit portál České televize, kde se kromě zmiňovaných třinácti epizod nachází také nemasný/neslaný dnes bychom řekli spin-off Rumburak, ale i roztomilý dokument Pokračování příště: Arabela. V něm se třeba dozvíte, že byl arcilotr Rumburak křehká duše před kamerou i za ní. Zde se dočtete i více o tom, kde sehnat prsten, který splní jakékoliv přání.. Kecám!

STRÁŽCE STREAMU: Jirka Babica je bůh, ke kterému si musíte dojít

V minulém Strážci jsme si posvítili na youtubový kanál Babicova televize, kterému rostou odběratelé jako houby po dešti. Youtubovou kariéru kuchaře Jirky Babici jsme v něm dost vychválili. Jeho nové video s názvem Velikonoční prohlášení je ale opět dada a totálně mimo mísu. Jak napsal na youtube uživatel Koženka, Jirka si v něm sundal brýle tolikrát, že vypadal jako Vladimír Železný. Já mám zase Jirku nejradši u plotny. Nebo v hospodě s kamerou.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek